Americká armáda zveřejnila video srpnového útoku dronu v Afghánistánu, zemřelo při něm 10 civilistů
Video nepovedeného dronového náletu v afghánském Kábulu zveřejnila americká armáda po téměř půl roce. Zahynulo při něm deset afghánských civilistů, včetně sedmi dětí. Armáda uznala chybu asi tři týdny po úderu. Při následném vyšetřování okolností okolo dronového útoku americké vzdušné síly nezjistily žádné porušení zákona ani válečného práva.
Nově zveřejněné záběry ukazují, jak armáda sledovala bílou Toyotu Corollu různými částmi Kábulu v domnění, že se jedná o auto teroristické organizace Islámský stát. To mělo být podle informací armády naložené výbušninami. Připravila proto preventivní útok.
‚Příliš rychle a bez dostatečné analýzy.‘ Spojené státy prošetřily zabití civilistů raketovým útokem z dronu
Číst článek
Pentagon útok nejprve hájil tím, že se armádě povedlo zabít agenta Islámského státu, který plánoval útok na americké ozbrojené síly během závěrečných dnů jejich evakuace z Afghánistánu.
Jen tři dny před tím zabil sebevražedný atentátník stejné teroristické skupiny třináct amerických vojáků a desítky Afghánců na mezinárodním kábulském letišti. Američané se měli obávat dalších útoků.
Auto projíždějící Kábulem sledovali několik hodin v domnění, že jde o teroristu, který vyrazil ze svého úkrytu. Ve skutečnosti ale armáda sledovala Zamaraie Ahmadiho, Afghánce, který pracoval pro neziskovou organizaci Nutrition and Education International. Ahmadi požádal o přistěhovalecké vízum a měl v úmyslu převézt svou rodinu do Spojených států.
Uznání chyby
Armáda uznala svou chybu přibližně po třech týdnech. Po vyšetřování okolností náletu americkými vzdušnými silami nebyla údajně zjištěna žádná porušení zákona ani válečného práva.
Nikdo nebyl ani shledán za incident odpovědným, i když ministr obrany Spojených států Lloyd Austin slíbil větší dohled nad armádními postupy tak, aby se civilním obětem a škodám předcházelo.
Naopak prezident organizace Nutrition and Education International Steven Kwon rozhodnutí nikoho neobvinit kritizoval. „Když Pentagon nepřevezme zodpovědnost, vysílá nebezpečnou a zavádějící zprávu, že jeho činy byly nějakým způsobem oprávněné, což zvyšuje bezpečnostní rizika,“ řekl.
V nejdelším ze tří videí je vidět na zrnitém černobílém záběru, jak si auto razí cestu ulicemi Kábulu. Asi po pěti minutách čtvrthodinového videa dojede auto do svého cíle a začne pomalu couvat na parkovací místo.
Po sedmi minutách a sedmi sekundách videa se objeví nápis „LRD LASE DES“, což znamená, že laserový označovač identifikoval a zaměřil cíl. V autě jsou vidět nejméně dva lidé. O 33 sekund později auto mizí pod jasnou ohnivou koulí.
Velitelství spojených států Central Command, které dohlíží na vojenské operace v Afghánistánu a na Blízkém východě, videa zveřejnilo v reakci na žádost deníku The New York Times. Ten se záběrů dožadoval na základě zákona o svobodném přístupu k informacím a o videích jako první informoval.