„Jedním ze zraněných je pětapadesátiletý řidič trolejbusu, který se nacházel poblíž epicentra výbuchu. Muž je ve vážném stavu, má amputované nohy,“ uvedla prokuratura Charkovské oblasti.
Po zemětřesení, které 6. února zasáhlo Turecko a severní Sýrii, začaly v syrském Aleppu, Latákíji a hlavním městě Damašku přistávat stovky letů z Íránu.
Ukrajinci podle TASS ostřelovali Enerhodar čtyřikrát a exploze zahřměly i v bezprostřední blízkosti jaderné elektrárny, která je největší v Evropě. Tyto údaje nelze nezávisle ověřit.
Napětí sílilo i díky souběhu dvou významných náboženských svátků. Židé od pátku slaví osmidenní svátek Pesach, Palestinci a izraelští Arabové mají už dva týdny ramadán.
Při následném vyšetřování okolností okolo dronového útoku americké vzdušné síly nezjistily žádné porušení zákona ani válečného práva. Nikdo nebyl nakonec shledán za incident zodpovědným.
Palestinský Hamás a další teroristická skupina Islámský džihád připouštějí, že od pondělka, kdy boje naplno propukly, ztratily dvacet bojovníků. Podle Izraele je však toto číslo mnohem vyšší.
Generální ředitel americké agentury Associated Press Gary Pruitt v prohlášení vyjádřil „šok a zděšení“. Zdůraznil, že armáda věděla, kde se kancelář agentury AP v Gaze nachází a že tam jsou novináři.
Izraelská bomba podle palestinské agentury Vafa zasáhla třípodlažní dům v utečeneckém táboře v Gaze. Později se po náletu zřítila i výšková budova, v níž měla kancelář agentura AP a Al-Džazíra.
Brněnský nálet neohlásily varovné sirény. Lidé se tak scházeli na procházkách v parcích. Právě v parku na Kolišti zemřelo po útoku nejvíce lidí. Na 800 jich zemřelo po spojeneckém náletu v Chebu.
„Bašír Muhammad Mahamúd byl prvořadým operativním velitelem a důležitým členem Šabábu po více než desetiletí,“ uvedl mluvčí velitelství amerických sil v Africe Christopher Karns.
Irácká bezpečnostní rada mimo jiné uvedla, že americké letecké údery byly narušením svrchovanosti Iráku a že americké síly jednaly na základě svých vlastních politických priorit a závěrů.
Idlib je poslední syrskou provincií, kde mají značnou část území pod kontrolou odpůrci vlády syrského prezidenta Bašára Asada. Syrská armáda podporovaná Ruskem tam proti nim vede ofenzivu.
Nálet na vesnici Džabala jižně od města Idlib zabil šest členů jedné rodiny včetně ženy a dítěte. Další zranění lidé jsou v kritickém stavu, a počet obětí tak nespíš ještě vzroste.
Útok se odehrál poté, co bylo v pátek v oblasti vyhlášeno příměří. Kdo za leteckým úderem stojí, není jasné. Jeho oběťmi jsou ale podle všeho vysoce postavení velitelé místních džihádistických skupin.
Od dubna si podle SOHR nálety syrské armády a jejího spojence Ruska vyžádaly v Idlibu životy 900 civilistů a více než 400 000 lidí muselo opustit své domovy.
Ve středisku byli především Afričané. Udávaný počet obětí náletu je nejvyšší od začátku ofenzívy sil polního maršála Chalífy Haftara proti hlavnímu městu, ovládanému mezinárodně uznávanou vládou.
Podle agentury Reuters není možné určit, zda útočil letoun nebo dron. Výbuchů bylo podle jí oslovených svědků nejméně osm. Ozývala se protiletadlová palba.
Americký prezident Trump potvrdil, že při leteckém úderu v Jemenu byl zabit jeden ze strůjců útoku proti americkému torpédoborci USS Cole v roce 2000 Džamál Badáví.
Radikál Džamál Badáví byl za útok na americký torpédoborec USS Cole v Adenu z října 2000, při kterém zahynulo 17 amerických námořníků, odsouzen k trestu smrti, následně mu byl trest snížen.