V Almaty bylo za poslední den zadrženo přes 2000 účastníků nepokojů, stále zde platí mimořádný stav
V největším kazachstánském městě Almaty bylo za poslední den zadrženo dalších 2159 účastníků nepokojů, které začátkem tohoto měsíce propukly původně jako protesty proti zdražení paliva a rozšířily se do řady kazachstánských měst. Přestože situace ve městě je stabilizovaná, platí zde stále mimořádný stav a zákaz vycházení. V pátek o tom informovala agentura Interfax.
Zadržení se podle vedení města dopustili rabování nebo jiné nezákonné činnosti. Vedení města doplnilo, že ve dvou čtvrtích bylo zabaveno 67 střelných zbraní a množství nábojů.
Dohromady bylo v Kazachstánu v souvislosti s nepokoji zatčeno již zhruba 16 000 lidí. Tamní úřady ve čtvrtek informovaly, že ve většině správních celků byl ukončen stav protiteroristické operace. Výjimku tvoří mimo jiné právě město Almaty, které bylo minulý týden ohniskem nepokojů.
Tokajev boj o moc vyhrál, může být ale vazalem Ruska. Kazachstánu hrozí oslabení vlivu v regionu
Číst článek
Ve čtvrtek začali vojáci z Ruska a dalších postsovětských zemí nasazení v Kazachstánu předávat objekty, které v posledních dnech chránili, členům kazachstánských bezpečnostních složek. Stahování cizích vojáků vyslaných minulý týden do Kazachstánu má být završeno do 19. ledna.
Nepokoje původně začaly 2. ledna jako protesty proti zdražování paliva, demonstranti ale zaútočili i na vládní budovy v několika městech. Ruská a místní média v neděli s odkazem na zdravotníky uvedla, že o život přišlo 164 lidí. Kazachstánské úřady udávají, že střety si vyžádaly životy také 16 příslušníků bezpečnostních sil. Prezident Kasym-Žomart Tokajev tvrdí, že mezi protestujícími byli teroristé z různých středoasijských zemí, z Afghánistánu a z Blízkého východu.