Sucho a nedostatek jídla. Země Afrického rohu se ocitají na pokraji humanitární katastrofy

Milionům lidí v Etiopii, Keni a Somálsku hrozí, že od letošního října do prosince zažijí nejhorší sucho za posledních 40 let. To může v regionu, který už nyní sužuje extrémní sucho a nedostatek potravin, vyvolat bezprecedentní humanitární katastrofu. Souhrn příčin a důsledků současné situace přináší na svém webu katarská stanice Al-Džazíra.

Svět ve 20 minutách Mogadišu Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šedesátiletá žena pije v somálském městě Baidoa vodu ze špinavého barelu

Šedesátiletá žena pije v somálském městě Baidoa vodu ze špinavého barelu | Foto: Asuyoshi Chiba/AFP | Zdroj: Profimedia

Téměř dva miliony dětí v regionu čelí akutní podvýživě, která ohrožuje jejich život. Vedoucí Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí Martin Griffiths uvedl, že „hladomor je za dveřmi“ a zároveň dodal, že hrozba „humanitární katastrofy“ platí v této oblasti světa více než kdekoli jinde.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

Už v červnu Světová banka odhadovala, že se v oblasti bude potýkat s nedostatkem potravin nebo hladomorem více než 66 milionu lidí – včetně 10 milionů dětí.

Nejvíce lidí potřebuje potravinovou pomoc v nejlidnatější Etiopii. Odhadem tam hladem trpí téměř 20,5 milionu lidí.

V Somálsku pak vážně hladoví téměř polovina obyvatel z patnáctimilionové populace, která čelí výraznému riziku hladomoru v nadcházejících měsících, pokud se současná situace nezmění. Upozorňují na to data Světového potravinového programu OSN. V Keni se zase počet lidí, kteří potřebují pomoc v souvislosti s nedostatkem potravin, zvýšil za poslední dva roky více než čtyřikrát.

23:39

Lavrov v Africe ukázal, že Kreml má stále vliv. Přesvědčoval, že Rusko za nedostatek obilí nemůže

Číst článek

Na vině současné fáze extrémního sucha jsou zejména opožděné deště. V posledních dvou letech sucho zahubilo miliony hospodářských zvířat a zničilo úrodu. Al-Džazíra také připomíná varování Světové meteorologické organizace OSN před blížícím se pátým obdobím dešťů v řadě, které donutí více než milion lidí v regionu opustit své domovy a hledat potraviny a vodu. To navíc v oblasti, kde je vysoký počet uprchlíků a vnitřně vysídlených osob.

Celou situaci navíc eskalovala ruská invaze na Ukrajinu, která ochromila dodávky potravin po celém světě a vedla k celosvětovému nárůstu ceny jídla a energií. Tato krize fatálně dopadá právě na region východní Afriky.

Na základě dohody zprostředkované Tureckem a OSN byl sice v srpnu obnoven vývoz obilí z Ukrajiny, přičemž jedna loď už zakotvila v Džibuti. Podle neziskových organizací ale ruský vpád na Ukrajinu zároveň náhle odčerpal miliony dolarů z dlouhodobějších humanitárních krizí. V červnu Norská rada pro uprchlíky označila Somálsko za jednu z deseti nejvíce zanedbávaných krizí na světě.

Afrika stále nemá vakcíny proti opičím neštovicím. Jde přitom o jediný kontinent, kde na ně lidé zemřeli

Číst článek

Al-Džazíra připomíná, že Světový potravinový program OSN vyzval k poskytnutí 473 milionů dolarů pro nadcházejících šest měsíců.

Předchozí únorová výzva však vynesla necelá čtyři procenta z potřebné pomoci.

„Z předchozích zkušeností víme, že včasná reakce na odvrácení humanitární katastrofy je životně důležitá, ale naše možnosti byla doposud omezené kvůli nedostatku financí,“ cituje závěrem Al-Džazíra regionálního ředitele Světového potravinového programu OSN Michaela Dunforda.

Ondřej Čížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme