Dalších nejméně 63 lidí bylo zraněno, někteří z nich těžce. K útoku se přihlásilo islamistické teroristické hnutí Šabáb, které je napojeno na síť Al-Káida.
Nákladní loď MV Lila Norfolk plující pod vlajkou Libérie ve čtvrtek napadli ozbrojení piráti. Patnáctičlenné posádce se podařilo schovat v zabezpečené místnosti.
V Keni se u hranic se Somálskem nachází uprchlický tábor. Lidé v něm jsou závislí na pomoci neziskových organizací. S Lékaři bez hranic tam působil i Tomáš Král.
Nasra Abukar Aliová skončila ve svém rozběhu jasně poslední a ani se nevešla do záběru. Somálský ministr sportu požaduje konec předsedkyně místní atletické federace. Aliová má být její příbuznou.
Na východě Keni okolo města Dadaab od 90. let fungují tři uprchlické tábory. V říjnu je navštívili fotograf Jiří Pasz a vedoucí zahraniční sekce Diakonie Českobratrské církve evangelické Erik Siegl.
Minerály podobné těm, které vědci našli v meteoritu, jiní experti uměle vytvořili v laboratořích v 80. letech. Vědci ze vzorku kosmického tělesa analyzují ještě třetí, potenciálně nový nerost.
Současná Hargeisa, hlavní město Somalilandu, vznikla v 90. letech na troskách starého hlavního města. Za občanské války ji Somálsko skoro srovnalo se zemí.
Podobné útoky jsou v Somálsku běžné. Nejčastěji za nimi stojí islámští radikálové z organizace Šabáb, která má podle prezidenta na svědomí také sobotní útoky.
Země v regionu Afrického rohu jsou kvůli suchu na pokraji hladomoru. Organizace spojených národů varuje, že ke konci roku by mohly v Somálsku, Keni nebo Etiopii umírat hlady tisíce lidí denně.
Milionům lidí v Etiopii, Keni a Somálsku hrozí, že od letošního října do prosince zažijí nejhorší sucho za posledních 40 let. To může v regionu vyvolat bezprecedentní humanitární katastrofu.
Teroristický útok v Mogadišu si celkem vyžádal 30 životů. Útočníci z organizace Al-Šabáb se zabarikádovali v hotelu Hayat s víc než stovkou zajatců. Al-Šabáb je aktivní především mimo hlavní město.
Hotel Hayat je oblíbeným místem schůzek vládních úředníků, politiků, novinářů a podnikatelů. Svědci na sociálních sítích zveřejnili videa, na kterých je slyšet střelba z místa a vidět stoupající dým.
Mo Farah o sobě dřív říkal, že se do Británie dostal jako uprchlík ze Somálska se svými rodiči. Matka ale stále žije v Somálsku a otce zabili v občanské válce.
Blokáda ukrajinských přístavů u Černého moře může vyvolat hladomor v částech Afriky, Asie i Evropy. Na celé krizi může vydělat Rusko, i když ji invazí a následnou blokádou rozpoutalo.
Běloruská autorka románu Na zasněžený ostrov popsala své zkušenosti ze života na stockholmském předměstí. Promluvila i o tom, že život v Bělorusku je současně pro mnohé lidi životem ve strachu.
Návštěvníci zaplatili za vstup 10 dolarů, tedy v přepočtu asi 216 korun. Ještě předtím ale museli podstoupit několik kontrol, aby se dostali k přísně chráněné zelené zóně.
Oblast Somálska a takzvaného Somalilandu, neuznaného státu na jeho severu, Džibuti nebo Jemenu, patří k baštám ilegálního obchodu se zbraněmi, ale i se zvířaty.
Videa, která se objevila na sociálních sítích, zachycují mladého bosého muže, který zjevně ohrožuje okolí dlouhým nožem. Z videa je patrné, že před příjezdem policie ho naháněla skupina svědků.
Útok se stal před stadionem ve městě Gaalkacyo krátce před vystoupením somálského premiéra. Podle představitelů armády si útočník vybral za cíl skupinu vysokých armádních důstojníků.
Ze zabíjení civilistů jsou Spojené státy opakovaně obviňovány lidskoprávními skupina, na začátku dubna na věc upozornila například organizace Amnesty International.
Ve vydaném prohlášení AFRICOM uvádí, že dotyčný Júsuf Džaís byl jedním ze tří extremistů, kteří byli zabiti ve čtvrtek při leteckém úderu v oblasti ležící asi 200 kilometrů západně od Mogadiša.
Milice Šabáb, které se hlásí k teroristické síti Al-Káida, často útočí na policejní, vládní i civilní cíle v somálské metropoli. Jejich příslušníci usilují o svržení prozápadní somálské vlády.