Kanadští vědci při zkoumání meteoritu objevili dva nové nerosty. Na Zemi se přirozeně nevyskytují
Vědecký tým z Kanady objevil dva nové nerosty při zkoumání úlomku meteoritu vážícího 15 tun, který dopadl do východoafrického Somálska. Tyto minerály mohou mít podle prohlášení odborníků do budoucna zajímavé využití vzhledem k tomu, že se jedná o zbrusu nové, na Zemi dosud neobjevené materiály.
Meteorit o šířce dvou metrů, devátý největší nalezený, odkryli experti v Somálsku v roce 2020. Jeho úlomek vážící 70 gramů odeslali ke zkoumání na univerzitu v kanadské Albertě. Chris Herd, kurátor tamní sbírky meteoritů, uvedl, že si při klasifikaci všiml „neobvyklých“ nerostů. Požádal proto svého kolegu Andrewa Lococka, aby meteorit prozkoumal.
NASA odhalila led v kráteru u rovníku Marsu. Může být rozhodující pro budoucí mise na Mars
Číst článek
„Hned první den, co (úlomek) analyzoval, řekl, že tam jsou nejméně dva nové nerosty. Bylo to úžasné. Objevení nového nerostu většinou zabere mnohem více práce,“ řekl Herd.
Minerály podobné těm, které vědci našli v meteoritu, jiní experti uměle vytvořili v laboratořích v 80. letech. Přirozeně se ale podle Herda, alespoň na základě dosavadního bádání, na Zemi nevyskytují.
Nové nerosty vědci pojmenovali elaliit a elkinstantonit. První z nich získal název podle samotného meteoritu, který se jmenuje po somálském městě El Ali, u kterého dopadl.
Druhý vědci nazvali podle výzkumnice Lindy Elkinsové-Tantonové, která stojí v čele plánované mise Psyche amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Cílem mise je vyslat průzkumné plavidlo ke kovové planetce Psyche mezi Marsem a Jupiterem.
Kromě elaliitu a elkinstantonitu vědci ze vzorku kosmického tělesa analyzují i třetí, potenciálně nový nerost.