100 let od VŘSR. Putinově vládě jsou oslavy na obtíž, nezapadají do obrazu jednotného národa

Rusko si připomíná sto let od chvíle, kdy bolševici provedli státní převrat. Takzvaná Velká říjnová revoluce a následná občanská válka vedly ke vzniku Sovětského svazu. Pro současnou ruskou vládu je ale připomínání tohohle výročí spíš na obtíž.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští vojáci v historických uniformách se připravují na oslavy Velké říjnové revoluce

Ruští vojáci v historických uniformách se připravují na oslavy Velké říjnové revoluce | Zdroj: Reuters

Poslední přehlídku k výročí říjnové revoluce uspořádala Moskva v roce 1990. Po pádu Sovětského svazu se Boris Jelcin pokusil symboly a rituály země nahradit těmi z doby cara.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výročí Velké říjnové revoluce ale stávající vedení Kremlu oficiálně neslaví. Více si poslechněte v reportáži Václava Jabůrka.

Jak ale říká Karel Svoboda z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, současné Rusko těží z obou historických období. „Ono se velmi suše obrací k impériu - a je jedno k jakému - a zdůrazňuje se spíše, že to byla silná země, velká země. Když si vezmeme státní symboly, tak je to mix imperiálního Ruska a Sovětského svazu,“ řekl Radiožurnálu.

Podle něj ale tamní společnost o říjnové revoluci moc nemluví. Magazín Spiegel přímo píše, že se Kreml snaží oslavy tohoto státního převratu upozadit. Události z roku 1917 totiž nezapadají do obrazu stabilního a jednotného národa, který vláda Rusům předkládá.

O to víc, když převraty byly toho roku hned dva - ten první se stal už v únoru. „Únorová revoluce svrhla cara, zatímco říjnová nastolila bolševiky,“ popsal základní rozdíly obou událostí Karel Svoboda.

Nejchytřejší, nejúspěšnější

Vladimir Putin podle něj nechce ztratit podporu jak příznivců sovětských dob, tak i demokratů. Prezident se snaží působit nestranně, a tak se oslav žádného z výročí neúčastní.

100 let od VŘSR: Jak šlechtic Lenin využil nabídky Německa

Číst článek

Jediný, kdo sté jubileum otevřeně připomíná, jsou ruští komunisté. „Za sovětských dob jsme byli ti nejchytřejší, nejsilnější, nejúspěšnější a byli jsme vítězní. Vyráběli jsme 20 procent světového zboží, třetina všech cestujících na světě létala v sovětských letadlech a naši vědci stáli za třetinou všech objevů. Odkaz téhle doby bychom měli ctít a nadále ho hájit,“ řekl předseda Komunistické strany Ruské federace Gennadij Zjuganov.

Kromě tradičního průvodu se v Petrohradě pořádá také mezinárodní konference komunistických stran.

Rusko už dříve zavedlo nový svátek. Den národní jednoty připadá na 4. listopad a po dvanáct let připomíná vítězství Rusů nad polskými okupanty v 17. století. Jak uvádí server Gazeta.ru, Kreml chce právě tímhle dnem manifestace k říjnové revoluci nahradit.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme