Televizi Al-Džazíra díky nepokojům v arabském světě roste sledovanost
Tím, čím byl pro americkou televizi CNN v roce 1991 Saddámův Irák, je dnes pro katarskou televizi Al-Džazíra nynější vlna nepokojů v arabských zemích. Připomeňme, že CNN si tehdy na válce v Perském zálivu takříkajíc udělala jméno, když divákům zprostředkovala válku de facto v přímém přenosu. Jak píše deník Los Angeles Times, anglické redakci Al-Džazíry v těchto dnech stoupá sledovanost nejen v arabských zemích.
Začátky katarské televize sahají do roku 1996 a jak na Rádiu Česko připomněl londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka, Al-Džazíra vlastně vznikla díky neúspěchu arabské televize BBC, na níž se spolupodílela saúdská královská rodina.
Televizi Al-Džazíra přiblížil na Rádiu Česko londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka
„Ty intervence a snaha ovlivňovat obsah vysílání byly příliš hluboké a příliš velké na to, aby BBC mohla u takového projektu zůstat. Skončilo to v roce 1996 nezdarem a krachem.“
„Ovšem ten nápad vysílat z arabského světa v angličtině zůstal, ujala se ho katarská rodina, které se podařilo na to sehnat finance. A mimochodem součástí toho snažení postavit ten kanál bylo také to, že se podařilo díky vysokým finančním nabídkám přetáhnout také řadu - možná desítky - editorů a novinářů z BBC v Londýně,“ poznamenal Kytka.
Podle něj je ale předčasné mluvit o tom, zda současná vlna nepokojů v arabských zemích opravdu znamená pro Al-Džazíru totéž, co válka v Perském zálivu pro CNN.
„Bude záležet na tom, jak ten konflikt nebo to občanské vzepnutí v arabském světě dopadne. Al-Džazíra má hodně finančních zdrojů a hodně reportérů na místě. Sám podle svých zkušeností si myslím, že jí zatím chybí ten rychlý analytický úsudek, kterým se pyšní právě BBC nebo třeba CNN. A taková stanice zraje spíše desetiletí než na jedné velké mezinárodně politické události,“ dodal Ivan Kytka.