Izraelské ministerstvo pro komunikace se podle AP odvolalo na nedávno přijatý zákon, který zakazuje vysílání stanice Al-Džazíra v Izraeli. Al-Džazíra je jedním z tisíců klientů AP a odebírá její obsah
Al-Džazíra je jedním z mála zahraničních médií, které zůstalo v Gaze od začátku války. Vysílala krvavé scény leteckých útoků, přeplněných nemocnic a obviňovala Izrael z masakrů.
Izraelští těžkooděnci, mlácení obušky a pohřeb palestinské novinářky televize Al Džazíra. Záběry, které obletěly svět. Co se děje v Jeruzalémě? A kdo novinářku zabil?
Izraelská bomba podle palestinské agentury Vafa zasáhla třípodlažní dům v utečeneckém táboře v Gaze. Později se po náletu zřítila i výšková budova, v níž měla kancelář agentura AP a Al-Džazíra.
Podle jedné z místních farmářek přišli před několika lety úředníci přeměřit jejich dům. Když obyvatelé protestovali, donutili je příslušníci národní gardy lehnout si na zem a bili je tyčemi.
Do Libye přichází stále větší počet hráčů a to je nejlepší cesta k tomu, aby tamější boje přerostly ve válku, jaká zuří v Jemenu, varuje analytik Bill Law.
Podle analytika Columba Stracka z IHS Markit se IS už reorganizuje, aby získal „bezpečné přístavy“ v sunnitských regionech v Iráku a zřejmě i v Sýrii, kde USA připravují stažení svých vojáků.
Turecká policie našla v rezidenci saúdskoarabského konzula stopy po kyselině fluorovodíkové a dalších látkách. S odvoláním na nejmenované zdroje z turecké prokuratury to oznámila Al-Džazíra.
Arabská zpravodajská televize Al-Džazíra ukončila po necelých třech letech vysílání svého amerického kanálu. Ambiciózní projekt, který chtěl konkurovat zavedeným zpravodajským stanicím jako CNN nebo Fox News, ztroskotal na malém zájmu amerických diváků. S problémy se katarská Al-Džazíra ale potýká i v arabském světě.
Německo propustilo zadržovaného novináře televize Al-Džazíra Ahmada Mansúra. Vyšetřovatelé proti němu nevznesli žádná obvinění. O jeho vydání žádal Egypt. Německé ministerstvo zahraničí ale už dříve prohlásilo, že novináře, který má egyptské a britské občanství, nevydá do žádné země, kde by mu hrozil trest smrti.
V Paříži byli zadrženi tři novináři z katarské televizní stanice Al-Džazíra. V Bouloňském lesíku na západě Paříže podle agentury AFP ilegálně pouštěli bezpilotní letoun. Zatím však není jasná souvislost mezi zatčením reportérů a nepovolenými přelety neznámých dronů nad francouzskou metropolí z předchozích dvou nocí.
Egyptský soud vynesl další hromadné rozsudky. Na doživotí do vězení tentokrát poslal 230 aktivistů, kteří se účastnili protestů proti Mubárakovu režimu před čtyřmi lety. Fyzicky stál před soudem jen Ahmad Dúma. Jeden z nejznámějších protirežimních aktivistů se podle soudu dopustil v roce 2011 podněcování k násilí a napadání policie. Nad ostatními aktivisty vynesl soud doživotní verdikt v jejich nepřítomnosti.
Egyptský soud propustil reportéra televize Al-Džazíra Abdalláha Šámího. Ve vazbě strávil deset měsíců. Úřady ho přitom z ničeho oficiálně neobvinily. Šámí držel posledních pět měsíců proti tomuto postupu protestní hladovku. Jeho zdravotní stav se dramaticky zhoršoval. Právě kvůli jeho zdraví rozhodl generální prokurátor o jeho propuštění.
V Egyptě tráví už pátý měsíc ve vazební věznici novináři katarské televize Al-Džazíra, které prokuratura obvinila z teroristických aktivit. Dnes měl jejich soud už osmé pokračování, novinky ale nepřinesl. Egyptská policie novináře zatkla na konci minulého roku při natáčení rozhovoru s představiteli Muslimského bratrstva. Vedle napomáhání terorismu čelí také obvinění ze zkreslování událostí loňského roku v Egyptě.
Před egyptským soudem se znovu zpovídá dvacítka novinářů obviněných z podpory terorismu a šíření lživých informací o Egyptě. Hrozí jim až patnáctiletý pobyt ve vězení.
Katarská televize Al-Džazíra neodvysílá videozáznam vražd pořízený střelcem z Toulouse Mohamedem Merahem. Vedení televize o tom rozhodlo po žádosti ze strany prezidenta Nicolase Sarkozyho i ministra zahraničí Alaina Juppeho. Podle televize by odvysílání bylo také proti etickému kodexu stanice. Nahrávku Al-Džazíra poskytla i francouzské policii. Vyšetřovatelé nyní zkoumají, kdo ji poslal.
Katarská televize Al-Džazíra má nahrávku střelce z Toulouse. Mohamed Merah, který na jihu Francie zabil 7 lidí, si své útoky natáčel na malou kameru zavěšenou na krku. Během policejního obléhání vyšetřovatelům prozradil, že záznam umístil na internet. Doposud nebylo jasné, jak přesně.
Z každého úhlu, ze všech stran. Pod tímto sloganem začne v pátek večer vysílat stanice Al Džazíra Balkán. Regionální stanice, která má přinášet nezávislé zpravodajství v zemích bývalé Jugoslávie. Televize vysílá ze Sarajeva s pobočkami v Bělehradě, Záhřebu a Skopje. Doplní je síť zpravodajů v okolních zemích i po celém světě.
Generální ředitel arabské televize Al-Džazíra Vadáh Chanfar náhle oznámil rezignaci. Šéf jedné z nejvlivnějších mediálních společností na světě to vysvětlil přirozeným vývojem firmy. Spekuluje se ale, že palestinský novinář televizi opouští buďto kvůli jejímu zpravodajství z arabských revolucí, anebo proto, že vyšla najevo jeho spolupráce s americkou tajnou službou.
Jedním z kandidátů na televizní práva z francouzské fotbalové ligy je i televize Al Džazíra. Její zájem souvisí i s nedávnou koupí pařížského fotbalového klubu Paris Saint Germain katarským investorem. Kritiku si ale neodpustil předseda UEFy Michel Platini.
Tím, čím byl pro americkou televizi CNN v roce 1991 Saddámův Irák, je dnes pro katarskou televizi Al-Džazíra nynější vlna nepokojů v arabských zemích. Připomeňme, že CNN si tehdy na válce v Perském zálivu takříkajíc udělala jméno, když divákům zprostředkovala válku de facto v přímém přenosu. Jak píše deník Los Angeles Times, anglické redakci Al-Džazíry v těchto dnech stoupá sledovanost nejen v arabských zemích.
Protesty v Egyptě trvají už týden a sílí. Do centra Káhiry vyrazilo na 50 tisíc lidí a podobně to vypadalo i v jiných egyptských velkoměstech. Demonstranti ignorují zákaz nočního vycházení a vyzývají ke generální stávce. Uklidnění situace nezajistily ani změny ve vládě. Prezident Husní Mubarak dál zůstává ve funkci, přesto, že demonstranti požadují jeho odvolání.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás považuje za zcela nerealistické žádat, aby Izrael přijal milióny palestinských uprchlíků. Vyplývá to z dalších tajných dokumentů, které zveřejnila katarská televize Al-Džazíra.
Do médií unikla zpráva, podle které byla Palestinská samospráva ochotna přenechat Izraeli část východního Jeruzaléma. Izrael údajně tuto nabídku odmítl. Informaci přinesla katarská televize Al Džazíra, která začala zveřejňovat důvěrné dokumenty o izraelsko-palestinských jednáních. Palestinci na oficiální úrovni to však rozhodně popírají.
Letní fotbalové mistrovství světa má dramatické dozvuky v arabských zemích. V desítkách států měla práva pro vysílání šampionátu katarská televize al-Džazíra. V rozhodujících okamžicích ale vypadával signál a milióny fotbalových fanoušků běsnily vzteky. Reputace al-Džazíry výrazně utrpěla. Teď vyšlo najevo, že její signál někdo záměrně rušil z jordánského území.