Po necelých třech letech ukončil vysílání americký kanál arabské televize Al-Džazíra
Arabská zpravodajská televize Al-Džazíra ukončila po necelých třech letech vysílání svého amerického kanálu. Ambiciózní projekt, který chtěl konkurovat zavedeným zpravodajským stanicím jako CNN nebo Fox News, ztroskotal na malém zájmu amerických diváků. S problémy se katarská Al-Džazíra ale potýká i v arabském světě.
Tento měsíc se naposledy s publikem ve Spojených státech rozloučila moderátorka amerického kanálu Al-Džazíry Richelle Careyová. Její kolega pak za potlesku zaplněného newsroomu Američanům už jen popřál dobrou noc a hodně štěstí.
Kabelová stanice Al Jazeera America začala s velkou slávou vysílat v létě 2013. Už její vznik byl pikantní. Ropnými šejky financovaná televize pro ni totiž v USA koupila kanál od neúspěšné stanice bývalého amerického viceprezidenta a předního světového odpůrce fosilních paliv Ala Gorea.
Arabská zpravodajská televize Al-Džazíra ukončila po necelých třech letech vysílání svého amerického kanálu. Detaily zjišťoval Filip Nerad.
Cílem americké odnože známé arabské televize bylo přinášet zpravodajství o tématech, která konkurenční média ve Spojených státech opomíjela. Americké diváky se jí ale oslovit nepodařilo.
Sledovanost americké Al-Džazíry dosahovala v hlavním vysílacím čase maximálně 40 tisíc, zatímco zpravodajské televize jako CNN nebo Fox News jich dokážou přilákat i více než desetinásobek.
Kvůli malému zájmu diváků prodělala americká Al-Džazíra od svého spuštění přes půl miliardy dolarů. To byl pro majitele rozhodující signál, aby ukončili její vysílání.
S problémy se totiž potýká také mateřská televize Al-Džazíra, která v březnu oznámila výrazné škrty pracovních míst. Na katarskou zpravodajskou stanici doléhají podle médií finanční potíže, které jejím vlastníkům způsobují klesající ceny ropy a zemního plynu.
As @ajam signs off for good, here's a message from our newsroomhttps://t.co/WXGNN3axH5
— Al Jazeera America (@ajam) 13. dubna 2016
Peníze od katarského režimu jsou totiž pro Al-Džazíru hlavním zdrojem příjmů, jak potvrzuje i blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.
„V podstatě tím, že je to satelitní televize, tak nikdy nebyla závislá na financování od diváků, vždy byla financovaná přímo katarskou vládou. A Katar se stále snaží Al-Džazíru prosazovat, financovat. Přestože finance ubývají právě v důsledku poklesu cen ropy,“ vysvětluje zpravodaj.
Finanční starosti ale nejsou podle Štěpána Macháčka jediným problémem arabské zpravodajské televize.
„Diváci v arabském světě už nepovažují Al-Džazíru za nezávislou a kritickou televizi. Ale za hlásnou troubu katarského režimu, která se navíc hodně staví za různá islamistická hnutí. A popularita od tzv. arabského jara výrazně poklesla.“
Krach vysílání amerického kanálu Al-Džazíry tak prý v arabském světě na pozadí všech problémů na Blízkém východě prošel bez povšimnutí.
„Pamatuji si, když se Al Jazeera America spouštěla, psalo se o tom hodně. Potom to dost utichlo, pravděpodobně i proto, že neměla dost velkou sledovanost a teď se o tom vlastně už nemluví vůbec. Čili ani ukončení amerického kanálu nevyvolalo tady v arabském světě žádný velký zájem,“ poznamenává Štěpán Macháček.