Zemědělci chystají sérii blokád, první začne 23. května
Zemědělci plánují sérii blokád silnic po celé republice. Důvodem je chystané zrušení takzvané zelené nafty a zavedení spotřební daně z vína. Protestní akce se podle prezidenta Agrární komory budou opakovat a stupňovat.
První protest zemědělci chystají na středu 23. května, od 9 do 11 hodin budou blokovat silnice. Přesná podoba akcí bude záležet na regionech, které blokády připraví.
„Oprášili jsme náš itinerář, který jsme vymysleli někdy před čtyřmi lety."
O chystaných protestech mluvil v Ozvěnách dne viceprezident Agrární komory Jindřich Šnejdrla
"To znamená v jeden den, 23. května v 9 hodin, vyjedou zástupci našich členských organizací po celé republice, tedy ve všech okresech, na protestní jízdy traktory po komunikacích, které jsou v jednotlivých okresech,“ řekl v Ozvěnách dne viceprezident Agrární komory Jindřich Šnejdrla.
Agrárníci zároveň očekávají, že s nimi bude premiér Petr Nečas, případně ministr financí Miroslav Kalousek o problému jednat.
„I když tu akci připravujeme, tak jsme stále připraveni s vládou jednat. I když pan premiér do tohoto dne nevydal jediný signál, že by k takovému jednání byl připraven,“ uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba.
Předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Lubomír Burkoň v Ozvěnách dne
„23. květen je termín, který jsme dali panu premiérovi jako poslední možnost, aby s námi o této problematice jednal,“ upřesnil předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Lubomír Burkoň s tím, že agrárníci stále upřednostňují jednání před chystanými protesty.
I nižší podpora zelené nafty
Podle Jindřicha Šnejdrly je dohoda s vládou pro Agrární komoru prioritou. Nevyloučil ani, že by zemědělci přistoupili na nižší podporu zelené nafty. Tedy že by jim stát vracel menší procento ze zaplacené spotřební daně než dosud.
„Já nevylučuji žádnou možnost, nicméně musí to být součástí zákonné normy. Tedy nemůžeme to řešit ad hoc každý rok,“ konstatoval viceprezident komory.
V současnosti mají zemědělci nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty. Vláda chce tuto výhodu teď zrušit kvůli rozpočtovým úsporám.
Na zrušení zelené nafty doplatí především velcí pěstitelé, kterým bude chybět i několik milionů korun. „Zelená nafta se převážně týká a je vázaná na rostlinou výrobu. To znamená, že zemědělci, u kterých převažuje živočišná výroba, nebo, kteří mají jenom živočišnou výrobu, tak je zelená nafta nezatěžuje jenom z pohledu, když dělají na poli,“ dodal Burkoň.
Zelenou naftu platí skoro celá EU
To, že stát až dosud vrací zemědělcům část spotřební daně na naftu, je podle agrárního analytika Petra Havla výsledkem dobré evropské agrární lobby. „Je to něco, co vychází ze specifik zemědělství v tom smyslu, že zemědělci nepoškozují normální silnici, jezdí jen po poli, proto je vratka spotřební daně směřovaná jenom k zemědělcům, kteří obhospodařují půdu,“ upřesnil.
Příliš systémové to nicméně podle něj není, protože i zemědělci používají naftu, třebaže nejezdí po silnicích tolik jako ostatní. „Myslím si, že specifika zemědělství by se měla projevit v jiných typech podpor,“ upozornil Havel. Česká republika by se zrušením zelené nafty nicméně spolu se Slovenskem stala jedinou zemí Evropské unii, která by nepodporovala daňovými odpočty své zemědělce.
Zrušení zelené nafty by podle Havla české zemědělství uneslo, ovšem pouze pokud by na zemědělce nedopadaly jiné restrikce. „Těch je celá řada. Takže v celkové součtu je to už asi problém,“ upozornil Havel.