Zástupci politických stran přijímají jmenování Bradáčové kladně
Rozhodnutí ministra spravedlnosti Pavla Blažka z ODS jmenovat ústeckou žalobkyni Lenku Bradáčovou do čela pražského vrchního státního zastupitelství přijali zástupci politických stran vesměs kladně. Například místopředsedu opoziční ČSSD Jiřího Dienstbiera ale mrzí, že se rozhodnutí tak dlouho oddalovalo, jakoby prý ‘někdo chtěl ještě něco v této oblasti udělat‘.
Se jmenováním Lenky Bradáčové je ale Dienstibier spokojený.
„Je podstatné, že k té změně došlo, že se tím dává prostor, aby se stabilizovalo státní zastupitelství, aby se obnovila důvěra v tuto instituci. A snad také v to, že bude nadále měřit všem stejným metrem.“
„To znamená, že bude stejně intenzivně vyšetřovat i trestní kauzy, které mají přesah na vlivné politiky nebo lidi z byznysu,“ řekl Radiožurnálu místopředseda sociálních demokratů.
Pro vládní TOP 09 je podle předsedy poslaneckého klubu Petra Gazdíka ministrův krok "dobrou zprávou". Za důležité označil to, že ministr v této věci akceptoval návrh nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.
„Je garantem nezávislosti státního zastupitelství, a pakliže by nebyly přijímány jeho personální návrhy, byla by nezávislost státního zastupitelství ohrožena. Proto to vnímáme jako pozitivní,“ uvedl Gazdík.
Bradáčová: Mé plány se jako první dozvědí státní zástupci
Číst článek
Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura v této souvislosti zmínil slova ministra Blažka, že s návrhem na jmenování Bradáčové někdo manipuloval. Ministerstvo podle něj dokument oficiálně zaregistrovalo se zpožděním, až v den jeho nástupu do funkce.
To podle Stanjury dokládá, že odvolání bývalého ministra Jiřího Pospíšila se jmenováním Bradáčové nesouviselo.
„Za fakt se bralo, že to premiér musel vědět (o návrhu jmenovat Bradáčovou), že ta informace byla jasná a mnozí neposlouchali to vyjádření těch pravých důvodů premiéra. Uvidíme, jak padne to vyšetřování.“
„Já osobně považuji za nepřijatelné, aby někdo manipuloval s úřední listinou. Myslím, že právě proto jsou zavedeny spisové služby na všech úřadech, aby se vidělo, kdy ten dokument přišel, kdo ho zaevidoval a co se s ním také dělo,“ poznamenal šéf poslanců ODS.