Vzniká centrální databáze citlivých policejních informací
Vedení policie chce od Nového roku zahrnout ty nejcitlivější informace do jedné databáze. Nejenže se tak poznatky o odposleších, sledování prověřovaných osob, ale především o policejních informátorech nakumulují do jednoho centrálního systému, ale stoupne i riziko jejich úniku, respektive rozsahu úniku informací.
Mluvčí Kriminální policie Pavla Kopecká informace Rádia Česko o nově vznikající databázi nejcitlivějších policejních informací nevyvrátila, nechtěla o ní ale konkrétně hovořit. "V této souvislosti plánujeme určité změny, ale vzhledem k tomu, že se jedná o interní záležitost a ještě ke všemu v režimu utajení, tak nebudeme podávat bližší informace, jaké změny budou provedeny."
Kopecká se dušuje, že budou informace velmi přísně chráněny. Bezpečnostní odborníci ale upozorňují na možná rizika takovéto databáze. I když připouštějí, že podobný systém může policistům usnadnit práci. Podle expertů ale stoupá riziko možného ohrožení nebo zneužití takových informací. Myslí si to například někdejší šéf Bezpečnostní informační služby a bezpečnostní expert Jiří Růžek.
"Každá centralizace má samozřejmě své výhody, které spočívají v lepší koordinaci a lepší kontrole dotyčných záležitostí, na druhou stranu s sebou nese určité riziko úniku informací, nebo v případě úniku informací dojde samozřejmě k hlubšímu poškození a hlubší ztrátě než v případě tom, že by unikly informace z jednoho specializovaného pracoviště."
Bývalý šéf civilní rozvědky a někdejší ministr vnitra František Bublan upozorňuje především na problém s evidencí agentů. Těm jde často o život a jejich vyzrazení by mohlo mít fatální následky. "U těch agentů, tam bych se toho velmi obával," dodává Bublan k centrální evidenci citlivých dat.
Více informací o nové databázi se můžete dozvědět na webu Rádia Česko.