Výběr z médií: výměna řidičského průkazu online, tankování biometanu i změna práce během epidemie
Výměnu řidičského průkazu umožňuje nově online Portál občana. Poukazuje na to regionální Deník. Češi loni tankovali mezi jinými palivy i biometan, píše týdeník Hrot. Řada lidí během pandemie změnila zaměstnání, většina se ke svým původním profesím navíc nechce vrátit, upozorňuje týdeník Respekt. A Lidové noviny si všímají malého zájmu o očkování proti koronaviru na Moravě a ve Slezsku. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Deník
Lidé můžou nově žádat o výměnu řidičského průkazu přes internet, upozorňuje na to regionální Deník. Zájemci mohou podat žádost podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) během několika minut přes Portál občana. Pro odeslání je ale podmínkou datová schránka fyzické osoby.
Resort dopravy odloží až třetinu silničních staveb. ‚Rozhodující je, kolik jich zahájíme,‘ míní Havlíček
Číst článek
Do nové funkce ePodání na Portálu občana se musí žadatel přihlásit buď prostřednictvím eObčanky, mobilního klíče eGovernmentu, datové schránky nebo skrze bankovní identitu. Nutné je vyplnit místo vyzvednutí řidičského průkazu a odsouhlasit aktuální fotografii. Žádost o výměnu lze odeslat jen s datovou schránkou.
Hrot
Čeští řidiči loni vůbec poprvé tankovali mezi jinými palivy i biometan, všímá si týdeník Hrot. Podle dat Českého plynárenského svazu projeli víc než jedno procento zeleného plynu z celkové spotřeby plynových paliv. Poslanci hospodářského výboru ale chtějí, aby do konce desetiletí vzrostl podíl biometanu z odpadů až na 40 procent.
Jediný český výrobce biometanu, skupina EFG, ale nedodal tuzemským čerpacím stanicím zatím ani kubík. Prodává ho totiž do zahraničí. Podle výkonného šéfa Tomáše Voltra je za hranicemi vysoká poptávka po zelených palivech a dobře za ně platí. Podle něj navíc v Česku brání dodávkám nedořešená legislativa.
Ekonom: Lidem v peněženkách zůstalo hodně. Na účtech mají 200 miliard navíc, které nemohli utratit
Číst článek
E15
Většina firem v Česku nebude svým zaměstnancům zvyšovat mzdy, vyplývá to z ankety deníku E15. Kvůli pandemii koronaviru a obavám z další vlny si podniky tvoří rezervy a šetří.
Růst mezd neočekávají ani ekonomičtí odborníci. Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka dostali letos lidé fakticky přidáno díky zrušení superhrubé mzdy. Podle něj tak budou zaměstnavatelé při navyšování platů opatrní. A to i přes to, že je v Česku nedostatek pracovních sil.
Lidové noviny
Lidé starší 16 let na Moravě a ve Slezsku nemají zájem o očkování proti koronaviru. Ukazuje to analýza Lidových novin. Pro kolektivní imunitu jsou přitom mladí velmi důležití. Podle expertů je pro poražení koronaviru potřeba sedmdesáti procentní proočkovanost Česka.
Začátkem července se budou moci registrovat k očkování děti od 12 let, uvedl Babiš
Číst článek
Největší zájem o očkování mezi mladšími ročníky je v Praze, Plzeňském a Jihomoravském kraji. Očkovacím centrům nahrává především to, že se tam sjíždí lidé ze širšího okolí, a taky místní univerzity. Řada studentů si tak nechá dát vakcínu ve městě, kde studují. Podle sociologa Daniela Prokopa ovlivňují zájem o očkování i jiné faktory. Například lidé s nižším vzděláním a méně výhodným sociálním statusem obecně nemají důvěru v instituce. Stejně tak příliš necestují, a tak nepotřebují očkovací pas.
Respekt
Epidemie koronaviru donutila některé Čechy změnit práci, řada z nich se k původnímu zaměstnání nevrátí. To je téma týdeníku Respekt. Podle dat společnosti LMC, která provozuje weby Jobs.cz nebo Práce.cz, ubylo třeba v pohostinství okolo 43 tisíc lidí, tedy téměř čtvrtina ze všech.
Lidé se do gastronomie nevrací z několika důvodů – očekávají další vlny pandemie koronaviru, stěžují si na nízké finanční ohodnocení, velký stres nebo dlouhou pracovní dobu. Vyplývá to z průzkumu společnosti Grason, která dodává firmám pracovníky na krátkodobou výpomoc. Podle ní personál chybí také hotelům. Zájem je naopak o jistou práci v administrativě.