O volby do zastupitelstev čtyř obcí byl velký zájem. Přišlo přes 60 procent voličů
Voliči ve čtyřech obcích si v sobotu zvolili nová zastupitelstva. Volební účast byla 62,41 procenta. Největší zájem o hlasování měli lidé v Rovné na Pelhřimovsku, kde k urnám přišlo přes 93 procent oprávněných voličů. Mandát obecního zastupitele získalo celkem osm žen a 20 mužů. O výsledcích hlasování v neděli ráno informoval Český statistický úřad.
Nová zastupitelstva lidé v sobotu volili v obcích Komňa na Uherskohradišťsku, Lužice na Mostecku, Nová Ves na Liberecku a v Rovné na Pelhřimovsku. Počet zastupitelů v těchto obcích klesl pod zákonem stanovený počet nebo se zde zvolená zastupitelstva rozpadla.
Musíme přestat uvažovat, jak být úspěšní, ale myslet na to, jak umíme být prospěšní, říká nový šéf ČSSD
Číst článek
O celkových 28 mandátů se v sobotu ucházelo 99 kandidátů. Průměrný věk nově zvolených zastupitelů je 46,7 roku. Nejstaršímu z nich je 69 let, nejmladšímu 33 let.
„Zpracování výsledků sobotních voleb pro nás symbolicky uzavírá poměrně náročný, ale úspěšný rok. Uskutečnily se v něm celkem čtvery nové či opakované volby do obecních zastupitelstev a především velmi sledované volby do Poslanecké sněmovny,“ uvedla místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová.
Připomněla, že kvůli epidemii covidu-19 byly volby náročnější na vybavení i personální zabezpečení.
V pondělí výsledky projedná Státní volební komise. Poté budou zveřejněny ve Sbírce zákonů.
Rovná
V obci Rovná na Pelhřimovsku zvítězilo sdružení Pro Rovnou. Získalo 50,50 procent hlasů, což znamená čtyři mandáty ze sedmi. Do obecního zastupitelstva se dostali ještě dva zástupci ze Sdružení nezávislých kandidátů 1 a jeden ze Sdružení nezávislých kandidátů 2. Volby v Rovné se konaly kvůli tomu, že se tam před časem rozpadlo zastupitelstvo.
Volby by v listopadu podle Medianu vyhrálo ANO, druhá by skončila koalice Spolu
Číst článek
„Situace k novým volbám už delší dobu směřovala. Je to složité, když někteří zastupitelé přišli na zasedání během tří let snad jen dvakrát,“ řekl starosta Martin Koča, jenž nyní kandidoval za Sdružení nezávislých kandidátů 1. Volební účast nyní byla 93,62 procent.
Do obecních voleb v obci Rovná na Pelhřimovsku podali nezávislí kandidáti tři samostatné kandidátní listiny. Na listině může být maximálně devět kandidátů, což ale ani jedno uskupení nevyužilo. Nejvíce jich mělo sdružení Pro Rovnou a to sedm.
Ale jen tři kandidáty postavilo Sdružení nezávislých kandidátů 2. „Těžko se shání lidi a to ne jen u nás. Ale získat někoho na kandidátní listinu je ještě snadnější. Mnohem menší zájem je o to potom samotnou funkci zastupitele vykonávat,“ řekl Koča. V roce 2018 kandidovalo v obci s asi 50 obyvateli jediné sdružení nezávislých kandidátů.
Komňa
Nové obecní zastupitele si v sobotu zvolili obyvatelé Komni na Uherskohradišťsku. V obci zhruba s 560 obyvateli vybírali voliči ze šesti kandidátek, výsledky zveřejnil Český statistický úřad. Zvítězilo Sdružení nezávislých kandidátů, které získalo 27,76 procenta hlasů a dva mandáty v sedmičlenném zastupitelstvu. Důvodem nových voleb bylo to, že se rozpadlo zastupitelstvo zvolené v řádných komunálních volbách na podzim 2018.
Piráti a Starostové posunuli spor ohledně volebního přepočtu k Ústavnímu soudu. Podle nich je neplatný
Číst článek
Kandidátka STAN obdržela 24,84 procenta hlasů, což také znamená zisk dvou mandátů. Dvě křesla v zastupitelstvu získali i Občané pro Komňu, svůj hlas jim dalo 18,52 procenta voličů. Znovu se za ně dostala do zastupitelstva též dosavadní starostka Jana Křižková, která je členkou Soukromníků. Na jeden mandát v zastupitelstvu dosáhli Komňané – nezávislí kandidáti se 17,23 procenta hlasů.
Ve volbách neuspěla KSČM s 6,08 procenta hlasů. Do zastupitelstva se nedostaly ani Ženy Komně, které dostaly 5,58 procenta hlasů. Volební účast činila 75,48 procenta.
Volby se v obci uskutečnily poté, co v ní rezignovali tři ze sedmi zastupitelů. Počet členů zastupitelstva kvůli tomu klesl pod zákonnou hranici, zastupitelstvo musí být nejméně pětičlenné. Podle Křižkové složili funkce v souvislosti s představením koncepce plánované výstavby energetického centra v obci.
Neslučitelnost funkcí je myšlena v rámci krajských a komunálních postů s poslaneckým, říká Bartoš
Číst článek
Před třemi lety vybírali obyvatelé Komni v komunálních volbách z kandidátek Občané pro Komňu a KSČM. První z nich dostala 79,79 procenta hlasů, což znamenalo zisk šesti mandátů, druhá 28,28 procenta hlasů a tedy jedno křeslo v zastupitelstvu.
Komňa plánovala likvidovat odpad pomocí takzvané katalytické mineralizace. Děje se za nízké teploty, což podle letošního vyjádření Křižkové Český rozhlas eliminuje vznik nebezpečných sloučenin. Vzniklou energii chtěla obec využít k provozování aquaponie, tedy chovu ryb a pěstování zeleniny bez půdy.
Někteří místní obec kritizovali za nedostatečné informace k záměru. Obávají se také, že se připravuje stavba spalovny, což starostka odmítla.
Energetické centrum a aquaponii zamýšlelo vedení obce postavit v lokalitě Rasová nedaleko silnice I/50. Výstupem katalytické mineralizace je podle Křižkové tepelná energie, voda, oxid uhličitý a sypký materiál. Část obyvatel Komni zažádala kvůli zvažované výstavbě zařízení vypsání místního referenda. Návrh na jeho konání podepsalo přes 200 lidí, zástupci přípravného výboru dokument na jaře odevzdali na obecním úřadě.
Nová Ves
Nové volby v Nové Vsi na Liberecku vyhráli nezávislí kandidáti Naděje pro Novou Ves před Hnutím ANO. Pro sdružení nezávislých kandidátů hlasovalo 59,88 procenta voličů a získali tak čtyři místa v sedmičlenném obecním zastupitelstvu. ANO dostalo 40,12 procenta hlasů a proti řádným volbám v roce 2018 posílilo, získalo o mandát víc a má tři. Podle volby.cz přišlo k opakovaným volbám 42,9 procenta voličů, účast v řádných volbách byla vyšší - 58,38 procenta.
Odcházející šéf KSČM: Nevyužili jsme příležitosti z roku 2013, příliš jsme se spoléhali sami na sebe
Číst článek
Nová Ves u Chrastavy je obcí s 880 obyvateli, v řádných komunálních volbách v říjnu 2018 se tam o přízeň voličů ucházely také dvě sedmičlenné kandidátky - Sdružení pro obec a ANO 2011. Zvítězilo Sdružení, které získalo pět mandátů, dvě místa obsadilo ANO.
V červenci ale rezignovali dva zastupitelé - Vratislav Nečina (Sdružení pro obec) a Lukáš Pokorný (ANO) a také náhradnice Jana Vejvodová (ANO), zastupitelstvo pak zůstalo jen čtyřčlenné, protože ho neměl kdo doplnit. Obec vedlo dál, ale s omezenými pravomocemi, protože počet jeho členů klesl pod pět, což je minimum vyžadované zákonem. V obci se tak musely konat nové volby.
„Situace mě mrzí, nedokázala jsem zastupitele přesvědčit, že práce pro obec by měla být týmová,“ uvedla tehdy starostka Renata Hajnová (Sdružení pro obec). Znovu už nekandidovala.
Nová obecní zastupitelstva volili v sobotu také obyvatelé v obcích Rovná na Pelhřimovsku, Komňa na Uherskohradišťsku a Lužice na Mostecku.