Vojenští policisté už přes rok vyšetřují bez asistence státní policií. Žalobci si to pochvalují

Už víc než rok může Vojenská policie pracovat na kauzách spojených s armádou samostatně. Spisy nemusí předávat státní policii, ale už zpracované přímo žalobcům. Ti se za tuto změnu, kterou přinesla loňská novela trestního řádu, dlouho přimlouvali. A v praxi si ji zatím pochvalují, trestní stíhání je podle nich rychlejší a efektivnější.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská policie

Vojenská policie | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Jednou z prvních sledovaných kauz v gesci Vojenské policie bylo loňské vyšetřování odvolaného velitele Hradní stráže Petra Prskavce.

Jeho stíhání za to, že si neoprávněně nechával proplácet cesty domů, nakonec státní zastupitelství podmíněně zastavilo. Od letošního května se vojenští kriminalisté zabývají také případem vojáka, který na veřejnosti hajloval.

Celkem už Vojenská policie samostatně pracovala na 45 případech a obvinila přitom 43 vojáků, čtyři civilní a jednu právnickou osobu.

„Celkem 45 případů trestního stíhání, z nichž 28 bylo předáno státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby a osm s návrhem na podmíněné zastavení trestního stíhání. Jednalo se například o usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti, nedovolené ozbrojování, výtržnictví nebo porušení povinnosti strážní služby,“ říká mluvčí Vojenské policie Lenka Haberová.

Změna ulehčila státní policii

Podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové samostatná práce vojenské policie pomohla zrychlit vyšetřování s armádou spojených kauz a také ulehčila státní policii.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová | Foto: Filip Jandourek

„Trestní řízení se obecně skládá z prověřování a vyšetřování. A zcela nelogicky jednu fázi prováděla Vojenská policie a pak tu druhou v téže věci prováděla Policie České republiky. Změna spočívá v tom, že vyšetřování je od zahájení úkonů trestního řízení až po ukončení vyšetřování v rukách jednoho policisty, který kauzu provází od počátku až do konce. To je velmi podstatné pro kontinuitu. A hlavně, co je ještě přidaná hodnota do Policie České republiky, že vyšetřovatelé, kteří následně studovali spisy vojenské policie, se mohou dnes věnovat odhalování jiného typu kriminality,“ upřesňuje Bradáčová.

Za krok správným směrem považuje posílení pravomocí vojenských policistů také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, jak vzkázal přes svého mluvčího Petra Malého.

„Nejvyšší státní zastupitelství rozšíření pravomocí vojenské policie podporovalo. Po roce fungování máme pozitivní poznatky, Vojenská policie začala vyšetřovat a toto vyšetřování provádí kvalitně. Ovšem na jakékoli statistické vyhodnocování je po krátké době od účinnosti změny ještě příliš brzo. Obecně lze shrnout, že tato právní úprava byla krokem správným směrem,“ říká mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Hledají se vyšetřovatelé

Přestože vojenským policistům v podstatě přibyla práce, rozšiřování útvaru ministerstvo obrany nechystá.

„Jediné, co v tuto chvíli vojenská policie činí, je, že obsazuje volná místa vyšetřovatelů, která zatím jsou neobsazená. Teď hledáme vhodné adepty, abychom měli plný stav. Samozřejmě, vyšetřovatel by měl být odborník. Ideálně právník nebo vzdělán v něčem podobném. To znamená, že bereme jak lidi zevnitř rezortu obrany, tak i vhodné adepty z civilu,“ říká Jan Pejšek z ministerstva obrany.

Na armádních kauzách můžou vojenští policisté samostatně pracovat od 1. července loňského roku, kdy začala platit novela trestního řádu.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme