Vojenská policie bude některé trestné činy vyšetřovat samostatně, žalobci to vítají
Trestné činy vojáků, ale i delikty lidí, kteří například spravují majetek ministerstva obrany nebo vojenský materiál, začnou samostatně vyšetřovat vojenští policisté. Pravomoci útvaru od července rozšířila novela branné legislativy. S prací vojenských vyšetřovatelů se proto do jejich zázemí na pražském Petříně přišli seznámit státní zástupci.
„Tady se nacházíte v ateliéru, kde se zpracovávají veškeré obrazové přílohy, zajištěné stopy,“ uvítal delegaci ve znaleckých laboratořích na Petříně náčelník oddělení kriminalistické techniky a expertiz Tomáš Vokálek.
Vojáci žalobcům ukázali také techniku, se kterou zasahovali ve Vrběticích. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman byl s vybavením vojenských policistů spokojený.
„Je na velice dobré úrovni. Státní zastupitelství, počítám, bude dozorovat podstatně více věcí. Trestné činy související třeba s nákupem vojenského materiálu. Vojenská policie bude moci vyšetřovat i civilní osoby.“
Vojenská policie začne samostatně vyšetřovat některé trestné činy, informuje Evelyna Kulíšková
Zeman proto zvažuje, že posílí tým specialistů na státním zastupitelství. Vojenští kriminalisté sice i dříve vyšetřovali trestné činy vojáků, po zahájení trestního stíhání ale případy předávali k došetření státní policii. To se teď mění, vojenští policisté budou moci práci, kterou začnou, i dokončit.
Efektivita a úspora času
„Je efektivní a i účelné, aby když to nabere Vojenská policie a je to v její působnosti, to skutečně dotáhla, pokud jsou pro to vytvořené podmínky, až ke státnímu zástupci," vysvětlil náčelník Vojenské policie Pavel Kříž.
Kromě toho Vojenské policii nově přibyla i pravomoc řešit případy civilistů, kteří se provinili například při správě armádního majetku. Právě kvůli vyšetřování hospodářské kriminality vznikl už na začátku roku speciální vyšetřovací tým.
Změny uvítala i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. S vojenskými vyšetřovateli o nich prý mluvila už před deseti lety.
„Jsem obdobně příznivcem takovéto změny například i ve vztahu k Celní správě ČR a k celníkům. Já se totiž domnívám se, že pokud věci rozpracováváte, tak informace, pokud se pak přenáší na jiný policejní orgán, tak to jednoznačně prodlužuje trestní řízení.“
Předávání spisů mezi Vojenskou a státní policií podle ní vyšetřování protahovalo i o měsíce.