Vláda schválila nařízení o dojezdových časech k lékařům

Návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera na zavedení místní a časové dostupnosti zdravotních služeb prošel vládou. Vyhláška počítá s tím, že k praktickému lékaři, zubaři, gynekologovi nebo do lékárny by se pacienti měli dostat do 35 minut. Nařízení rovněž zkracuje čekací dobu na operace a další lékařské zákroky. Odbory, zástupci pacientů a hendikepovaní lidé proti němu protestují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Happening Národní rady osob se zdravotním postižením, zdravotnických odborů a Svazu pacientů ČR s názvem Pane ministře, mluvte s námi.

Happening Národní rady osob se zdravotním postižením, zdravotnických odborů a Svazu pacientů ČR s názvem Pane ministře, mluvte s námi. | Foto: Filip Jandourek

Jsou přesvědčeni, že dostupnost lékařské péče se naopak zhorší, protože pojišťovny prý s některými nemocnicemi už neuzavřou smlouvy.

Lidé se zdravotním postižením by tak mohli mít problém dostat se do vzdálenějších míst za potřebnou lékařskou péčí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců v poledních Ozvěnách dne řekl, že nové nařízení je v určitých ohledech krokem dopředu

„Domnívám se, že pojišťovny nebudou ty nemocnice držet na minimu, ale budou jich nasmlouvávat více,“ myslí si Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců.

Dodává, že pokud by pacientům jejich hendikep bránil dojet do nemocnice včas například kvůli tomu, že nemohou řídit auto, mají ze zákona možnost požadovat po zdravotní pojišťovně, aby jim dopravu v dojezdovém čase zajistila.

Ministerstvo zdravotnictví při určování časové dostupnosti lékařské péče totiž počítalo právě s dopravou autem.

Podobný nárok mají pacienti také v případě, že by čekací lhůta na operace byla příliš dlouhá. Povinností pojišťovny je příslušnou lékařskou péči zařídit.

Ministr Leoš Heger tvrdí, že vládní nařízení současný stav zlepšuje. Dosud prý žádné podobné garance dostupnosti lékařského ošetření neexistovaly.

Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců s ním ale úplně nesouhlasí.

„Samozřejmě pojištěnci měli vždycky právo na hrazené služby a měli právo dostat je řádně a včas ve chvíli, kdy onemocněli. To je běžný výklad práva,“ říká Ondřej Dostál.

Nařízení začne platit od roku 2013.

Veronika Sedláčková, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme