Vláda projedná zaslání 40 milionů korun do zahraničí. Největší část má zamířit do Senegalu
Česká republika by mohla v rámci zdravotně humanitárního programu Medevac a programu Pomoc na místě poskytnout do zahraničí peněžní dary v hodnotě 40 milionů korun. Návrh ministerstva vnitra na pondělním zasedání projedná vláda. Čtyři peněžní dary by měly podle materiálu, který má ČTK k dispozici, směřovat do Senegalu, Keni, Gruzie a na Mali.
Nejvyšší dar 25 milionů korun by měl v rámci programu Pomoc na místě směřovat do Senegalu. Peníze mají sloužit k prevenci nelegální migrace směřující na Kanárské ostrovy. Cílem projektu je podpora drobného podnikání navrátilců a mladých Senegalců prostřednictvím tvorby nových pracovních míst, zlepšení přístupu k financování podnikání či školení podnikatelských dovedností. Část peněz má jít také na osvětu mladých lidí a jejich rodin a propagaci ekonomických příležitostí pro mladé v Senegalu.
Mizérie v Afghánistánu sílí. Nemocnice bez peněz zavírají, lidé hladoví a podvyživených dětí přibývá
Číst článek
Zbylé tři dary po pěti milionech korun poskytne Česká republika z programu Medevac. První bude využit na zlepšení poskytování zdravotní péče v okrese Dadaab v severní Keni, kde se nacházejí tři uprchlické tábory, v nichž žijí především uprchlíci ze Somálska. Druhý dar má v Gruzii podpořit screening onkologických onemocnění a také gynekologickou péči.
Poslední dar má podle návrhu zamířit na Mali, kde podpoří zlepšení urgentní mateřské a novorozenecké zdravotní péče. Peníze také podpoří osvětu v oblasti ženské obřízky, která ve velké míře přispívá k častým porodním komplikacím a která je v Mali dosud běžnou praxí. Díky projektu například bude deset zdravotnických zařízení vybaveno materiálem pro porodní a novorozeneckou zdravotní péči.
Česká republika letos v rámci programu Medevac poslala do různých zemí dary v hodnotě 25 milionů korun, v rámci Pomoci na místě pak 91,7 milionu korun.