Vláda je proti navýšení trestů za napadení učitelů a vychovatelů

Vláda nepodpořila vyšší tresty za napadení učitelů a vychovatelů. Návrh ČSSD by byl podle ministrů v rozporu s principy trestního práva. Premiér Petr Nečas z ODS dává před represí přednost prevenci. Násilí na učitelích by se proto mělo řešit sociální prací na školách, s problematickými žáky a jejich rodinami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učitelé dostanou méně peněz (ilustrační foto)

Učitelé dostanou méně peněz (ilustrační foto) | Foto: licence Public Domain (eng), Tungsten

Podle premiéra by navíc podobnou ochranu mohly chtít i jiné profese:

„Přijetí navrhované úpravy by navíc logicky mohlo vyvolat požadavky dalších profesních skupin, osob vykonávajících činnosti, které jsou z hlediska možných útoků potenciálně rizikové, jako například pracovníků v sociálních službách, poštovních doručovatelů, zaměstnanců drah či dopravních podniků a v konečném důsledku vést k nežádoucímu a neopodstatněnému rozšiřování mezi trestní represe,“ říká Nečas.

O předloze budou i přes odmítnutí kabinetu hlasovat poslanci. Poslanec za ČSSD Ivan Ohlídal, který je jedním z předkladatelů návrhu, v Ozvěnách dne upozornil, že hlavním cílem novely trestního zákoníku je zlepšit pracovněprávní postavení učitelů v praxi.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ozvěnách dne jsme mluvili s poslancem za ČSSD Ivanem Ohlídalem, který je jedním z předkladatelů návrhu a s předsedkyní školského výboru Annou Putnovou z TOP 09.

„Především v otázkách právě agrese vůči těmto učitelům při výkonu jejich povolání. Zvýšení trestní sazby by se mělo týkat trestných činů, jako je například fyzické napadení učitele žáky nebo jejich rodiči, případně jinými lidmi. Čili jedná se o zlepšení pozice učitelů a jakési jejich ochrany při těchto negativních společenských jevech, které se týkají jejich práce,“ vysvětlil.

Předsedkyně školského výboru sněmovny Anna Putnová z TOP 09 uvedla, že vítá, že se téma agresivity ve školách, které je zaměřeno na učitele, stává celospolečenským tématem. Rostoucí agresivita žáků by se podle ní ale měla řešit prevencí.

„Pokud jde o samotnou novelu, přikláním se k názoru, že je třeba posílit roli učitelů, pravomoci ředitelů a také pravomoci školských rad. Tedy preventivní části, ve kterých bychom zajistili, aby učitelé měli podmínky pro plnění svého povolání. Nikoliv tedy formou represe,“ uvedla.

Podle Ohlídala se ale zatím ukazuje, že prevence je neúčinná. „O prevenci se více mluví, než se jedná. Navíc ta prevence, která byla zrealizovaná, se zatím jeví jako neúčinná. Právě ty agresivní útoky nejen ze strany žáků na učitele se výrazně stupňují. Takže zvyšování prevence jsou spíše řeči těch lidí, kteří chtějí zachovat staus quo,“ dodal.

Putnová však upozornila, že by návrh mohlo být kontraproduktivní. „A učitelé se dostanou do situace, kdy by byli chráněni o něco víc než ostatní zaměstnanci v řadě problematických provozů,“ řekla.

Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme