‚Téměř bez omezení.‘ Slavnostní poutní mše svaté na Velehradě se zúčastnilo asi 15 000 lidí
Slavnostní poutní mše svaté na Velehradě na Uherskohradišťsku se v pondělí zúčastnilo asi 15 000 lidí. Novinářům to řekl tajemník velehradských Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek. Nedělní část cyrilometodějských slavností, které patří k největším církevním událostem v zemi, přilákala asi 5000 lidí.
Loni byly slavnosti výrazně omezeny, v oba dny mohlo do poutního areálu zavítat vždy jen tisíc lidí. V minulých letech se návštěvnost pohybovala kolem 20 000 a 30 000 lidí. Letos byla návštěvnost vzhledem k epidemickým opatřením omezena jen v neděli večer na benefičním koncertu Večer lidí dobré vůle, kam mohlo přijít maximálně 5000 lidí. Povolená návštěvnost podle Kořenka překročena nebyla. Lidé během večera poslali formou dárcovských SMS téměř 800 000 korun, společně s finančními dary byl výtěžek večera 1,8 milionu korun.
Večer lidí dobré vůle vynesl na Velehradě téměř 800 000 korun, výtěžek pomůže i jižní Moravě
Číst článek
Řada poutníků v pondělí ocenila, že po loňsku mohli na pouť přijít bez omezení. „Setkali jsme se s názory, že po všech negativních událostech v naší zemi, nejen pandemie koronaviru, ale také tornádo na jižní Moravě, konečně tady byla akce, kde lidi mohli načerpat pozitivní energii a mohli být povzbuzeni pro další práci,“ uvedl Kořenek. Pro něj osobně patřila k vrcholným okamžikům Modlitba za vlast a projev válečného veterána, armádního generála Emila Bočka.
Skutečnost, že se letošní Dny lidí dobré vůle mohly konat téměř bez omezení, ocenil i starosta Velehradu Aleš Mergental (nez.). „Jsem velmi rád, že můžu říct, že velehradská pouť a Dny lidí dobré vůle proběhly opravdu téměř normálně. Mohli jsme je prožít radostně, setkat se, jak jsme si to přáli a v co jsme téměř skoro ani nedoufali, třeba někdy v únoru,“ řekl v pondělí Mergental. Žádný zásadní problém se podle něj neobjevil.
Cyril a Metoděj
Význam věrozvěstů Cyrila a Metoděje, smysl poutí i důležitost pomoci lidem na jižní Moravě, které postihlo tornádo, vyzdvihnul v pondělí na Velehradě brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Byl hlavním kazatelem slavnostní poutní mše svaté, kterou vyvrcholily tradiční cyrilometodějské slavnosti na Velehradě na Uherskohradišťsku. Hlavním celebrantem byl kardinál Dominik Duka.
‚Velehrad se plní, což je krásné.‘ Na cyrilometodějské slavnosti dorazili první poutníci a návštěvníci
Číst článek
Cirkle připomenul, že Cyril s Metodějem přijali za své vyslání do země, která jim byla vzdálená geograficky, kulturou i podnebím. „A je jasné, že jiný důvod než ten, který vyplýval z jejich víry a poslušnosti, k tomu mít nemohli. Co následovalo? Jeden z nich na základě řecké kurzívy a arabštiny vytvořil originální písmo, do kterého přeložili části Bible, a vydali se na cestu. A to byl teprve začátek,“ uvedl Cikrle.
„Vždy, když přijíždím na Velehrad, mám před očima jejich životní příběh a svědectví o přijatém povolání. Všechno v životě Konstantina, později Cyrila, a jeho bratra Metoděje bylo jistě jinak, než si představovali. Kromě toho nejdůležitějšího – že Bůh byl s nimi a oni byli s ním,“ pokračoval Cikrle, podle kterého z darů, postoje, nasazení a příkladu Cyrila a Metoděje dodnes žijeme.
„Každý rok přijíždíme na místo spojené s jejich misí poděkovat. Přijíždíme na Velehrad na pouť. Na pouť, ne na výlet, protože v tom je rozdíl,“ řekl Cikrle. Pouť je podle něj dobou, kdy lidé vycházejí ze své zabydlenosti a únavy, aby se občerstvili a otevřeli Božím darům.
‚Opustit vyšlapané cesty.‘
„Pouť nás má přivést k tomu, abychom opustili vyšlapané cesty a objevili něco nového. Ty nejkrásnější zážitky často neprožijeme na místech, kde to předpokládáme, ale čekají nás při toulkách po malých zastrčených místech, na odbočkách z hlavních cest, které ani nejsou na mapách,“ uvedl biskup.
„Otevřeme se tedy tajemství Ježíše Krista a prožijme s ním dnešní pouť jako s naším nejlepším přítelem, se kterým se dělíme o své radosti, plány i prohry. Jen jeho blízkost dá naší pouti plný smysl. Dnes s sebou neseme také bolesti těch, kterým nedávná přírodní katastrofa vzala nejen obydlí, ale také dosavadní životní jistoty. Vy, kterých se to týká, nebojte se. Myslíme na vás. Chceme vám pomoci. A prosím vás ostatní – neustávejte v modlitbě a v nejrůznějších formách pomoci. Je to možnost, jak v srdcích strádajících lidí zažehnout světlo naděje, že opět bude lépe,“ řekl Cikrle a dodal, že děkuje všem, kteří postiženým jakýmkoliv způsobem pomáhají.
Než přišli Cyril a Metoděj na Velkou Moravu, nechala se už část českých knížat pokřtít v Řezně
Číst článek
Při bohoslužbě, která se na moravském poutním místě pravidelně koná u příležitosti svátku sv. Cyrila a Metoděje, se za slunečného počasí zaplnilo nádvoří před bazilikou. Loni museli pořadatelé kvůli epidemii koronaviru omezit účast na tisíc lidí, poutní areál byl oplocen. Letos nebyl počet poutníků omezen.
Letošní Dny lidí dobré vůle byly také poctou lidem, kteří bojovali a bojují proti pandemii koronaviru a pomáhali i těm, kteří ztratili střechu nad hlavou. „Děkujeme také těm, kteří přijali nemoc i tyto katastrofy s vnitřním rozhodnutím nerezignovat, věřit i doufat,“ uvedl kardinál Duka.
Kardinál v pondělí udělil olomouckému arcibiskupovi Janu Graubnerovi zlatou svatovojtěšskou medaili, a to za celkovou obnovu velehradského areálu a veliké úsilí o zachování cyrilometodějské tradice.
Slavnosti připomněly také letošní 1100. výročí úmrtí sv. Ludmily, patronky rodin a první české světice, rok sv. Josefa, také 170. výročí narození Antonína Cyrila Stojana a sté výročí jeho jmenování olomouckým arcibiskupem.