Policisté prověřují falešné sbírky pro oblasti postižené tornádem. Varují před podvody
V souvislosti s pomocí lidem postiženým tornádem na jižní Moravě se začaly objevovat i podezření na podvodné sbírky, varuje Radiožurnál. Policisté proto vyzývají k obezřetnosti. Celkem lidé do sbírek poslali k pondělnímu ránu 700 milionu korun.
Podle mluvčího Policejního prezidia Ondřeje Moravčíka jsou podvodů jednotky. Jednou z metod je záměna účtu na inzerátu s výzvou o pomoc.
Podvodníci zneužili charitativní sbírky. Zfalšovali QR kód, který odkazuje na účet Diecézní charity Brno
Číst článek
Jihomoravští policisté narazili na případ podobný tomu, který se stal brněnské charitě. Příbuzní jedné z rodin postižených tornádem vyzývali na sociálních sítích k pomoci a zaslání peněz na jejich účet. Pachatelé však číslo účtu na inzerátu změnili za svoje.
Kromě toho ale policisté prověřují také možné falešné sbírky vyhlašované na sociálních sítích.
„Jde o podvody, kdy se vyhlásí sbírky na facebooku. A také telefonické navolávání, že jsou z charity a ať lidi pošlou peníze na účet,“ říká Moravčík pro Radiožurnál.
Český rozhlas pomáhá
- Web propojující lidi, kteří hledají pomoc s těmi, kteří ji nabízí, je dostupný na adrese pomahejtesnami.cz.
- Veřejná sbírka Nadačního fondu Českého rozhlasu a Radiožurnálu je dostupná na darujme.cz/pomahejtesnami nebo přímo na webu www.radiozurnal.cz.
- Rodiny a domácnosti z postižených obcí mohou o peníze žádat jednoduše na www.nadacnifondcro.cz.
Peníze je dobré posílat konkrétním lidem a zkontrolovat číslo účtu. A to nejen na základě informací ze sociálních sítí, ale především na oficiálním webu organizace, přes kterou člověk peníze daruje.
„Je dobré si vybírat konkrétní lidi. Případně oficiální sbírky a charity a mít jakousi jistotu, kam peníze doputují,“ doplňuje mluvčí jihomoravských policistů Pavel Šváb. Dobré je podle něj také vybírat si sbírky s transparentními účty.
Sbírku vyhlásil i Nadační fond Českého rozhlasu, který k tomu zřídil speciální web na adrese pomahejtesnami.cz.