Lidé poslali obcím zasaženým tornádem miliardu. Nejvíce peněz má sbírka Diecézní charity Brno
Na obce, které minulý týden zasáhlo tornádo, se k pátku ve sbírkách vybrala miliarda. Nejvíce peněz je zřejmě na účtu Diecézní charity Brno, na který lidé dosud poslali 247 milionů korun. Vyplývá to z údajů na stránkách organizací, které sbírky pořádají, a z vyjádření zástupců těchto organizací.
Například sbírkový účet Nadace Via v pátek dopoledne překonal hranici 200 milionů, na účtu organizace Člověk v tísni je 136,5 milionu korun. K 100 milionům se blíží Český červený kříž.
„Ani v nejfantastičtějším snu by mě nenapadlo, že vybereme čtvrt miliardy. Jsme velmi překvapeni mírou solidarity a tím, kolik se vybralo peněz, a to nejen u nás. I jiné námi pořádané sbírky jsme měli vysoké, například při povodních v roce 1997 a 2002 jsme vybrali kolem 60 milionů, což samozřejmě na tu doby bylo hodně, ale ne tak moc jako nyní. Překvapila mě i rychlost, kdy v podstatě za čtyři dny jsme měli 200 milionů,“ řekl ředitel charity Oldřich Haičman.
Český rozhlas pomáhá
- Web propojující lidi, kteří hledají pomoc s těmi, kteří ji nabízí, je dostupný na adrese pomahejtesnami.cz.
- Veřejná sbírka Nadačního fondu Českého rozhlasu a Radiožurnálu je dostupná na darujme.cz/pomahejtesnami nebo přímo na webu www.radiozurnal.cz.
- Rodiny a domácnosti z postižených obcí mohou o peníze žádat jednoduše na www.nadacnifondcro.cz.
Dodal, že vysoká částka rovněž vyvolává zodpovědnost. První peníze chce charita rozdělit už příští týden. Organizace Člověk v tísni odeslala už ve středu po dohodě se starosty 25 milionů korun na účty jihomoravských obcí, které postihlo tornádo.
Peníze na účtech přibývaly nejrychleji bezprostředně po katastrofě a po víkendu, kdy se načetly transakce z volných dnů. Už na začátku týdne bylo na sbírkových účtech dohromady okolo 850 milionů. Od té doby peníze přibývají pomaleji.
Pomoc konkrétním rodinám
Nadace Via iniciovala schůzku s dalšími organizátory sbírek, kde se dohodli na společném postupu při rozdělování peněz. Organizace v první fázi pošlou 150 000 korun na opravy poničených domů a zajištění základních potřeb domácností.
„Peníze odešleme příští týden, zatím stále mapujeme škody a poté musíme udělat smlouvy. Chci poděkovat všem dárcům, štědrost Čechů je neuvěřitelná. Viděl jsem i na místě, že lidem pomáhá, že za nimi někdo stojí. Ví, že žijí ve společenství, které je v tom nenechalo. I díky tomu v obcích není atmosféra beznaděje,“ uvedl ředitel Nadace Via Zdeněk Mihalco.
Vybraná suma, byť po menších částkách, roste stabilně například na portálu donio.cz, jehož prostřednictvím lidé přispívají konkrétním rodinám.
S likvidačními pracemi po tornádu může pomoct až 1000 vojáků. Nařízení schválila vláda
Číst článek
Sbírku na pomoc vyhlásil také Český rozhlas s Radiožurnálem, který k tomu zřídil speciální web na adrese pomahejtesnami.cz. Nadační fond Českého rozhlasu doposud vybral přes 17 milionů korun.
Lidé již v minulosti hojně přispívali při přírodních katastrofách. Ve sbírkách pro oblasti postižené záplavami v roce 1997, jež postihly především území Moravy, se vybralo téměř 800 milionů korun. Vlnu solidarity vyvolaly i záplavy, které poničily Česko v srpnu 2002. Jen na sbírkovém účtu společnosti Člověk v tísni se po povodních sešlo víc než čtvrt miliardy korun. Po záplavách v červnu 2009 podle humanitárních organizací Člověk v tísni, sdružení ADRA a Charita ČR přispěli lidé ve sbírkách více než 70 miliony korun.