Sněmovna v noci schválila program schůze o penzích, pak ji opět přerušila. Pokračovat bude ráno
- Sněmovna ve čtvrtek v 1.00 přerušila na základě dohody předsedů poslaneckých klubů debatu o sporném vládním návrhu na pomalejší zvýšení důchodů od letošního června. V jednání bude pokračovat od čtvrtečních 7.00.
- Ještě předtím poslanci po zhruba 37 hodinách jednání schválili v noci program schůze. Jejím jediným bodem je vládní novela o snížení červnové valorizace důchodů.
- Stav legislativní nouze vyhlásila k penzijní novele na žádost kabinetu předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
Vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL), který zákon za vládu předkládá, avizoval, že v ranních hodinách vystoupí s rozsáhlejším projevem. V něm by chtěl hlavně opozici vysvětlit podrobnosti tohoto návrhu.
Opozice již předem oznámila, že bude projednávání zákona obstruovat a bránit jeho přijetí. V rozpravě ve večerních a nočních hodinách opět zaznívaly výtky, že ministr Jurečka měl se změnou valorizačního vzorce přijít již loni. Opozice také zastává názor, že zákon má Sněmovna projednávat v řádném režimu ve třech čteních a nikoli ve stavu legislativní nouze.
„Takhle nevíme nic a je nám tvrzeno něco, o čem já mám velkou pochybnost,“ prohlásila předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. Opoziční řečníci zpochybňovali zdůvodnění vlády, že ponechání původní valorizace podle platného zákona by znamenalo značné hospodářské škody.
Zdůvodnění vlády
Zachování současného způsobu valorizace důchodů by podle ministra práce a sociálních věcí Jurečky znamenalo v příštích deseti letech celkové zatížení pro státní rozpočet zhruba 600 miliard korun povinných výdajů. Vládní návrh by toto zatížení snížil na zhruba 316 miliard korun, uvedl ve čtvrtek ministr při nočním pokračování sněmovní schůze.
Ministr tak zdůvodňoval, proč chce vláda snížení růstu penzí prosadit ve zrychleném jednání a tedy včas. „To je ten charakter významné hospodářské škody,“ zdůvodňoval Jurečka oprávněnost schválení návrhu ve stavu legislativní nouze. Výdaje nejsou na příjmové straně kryty výběrem pojistného a stát by si na ně musel půjčit, dodal.
Opoziční poslanci ministrův výklad zpochybňovali formou dvouminutových poznámek, podobně jako minulou noc. Sněmovna se k řádné debatě dostala čtvrt hodiny po půlnoci po zhruba hodinové slovní přestřelce. Opoziční poslanci se znovu přeli s vládními zástupci o to, zda je vládní návrh o snížení červnové valorizace důchodů oprávněný a nutný.
Ministr práce Jurečka zase zdůrazňoval, že penze porostou v červnu i tak. Koalice chce jen zpomalit tempo navýšení.
Schválení programu
Vládní novela je jediným bodem schůze, jejíž program poslanci schválili po zhruba 37 hodinách od zahájení zasedání. Poslanci debatují o tom, zda jsou podmínky pro zkrácené projednání novely, jejíž schvalování blokuje opozice. Do diskuse bylo i po půlnoci podobně jako při úvodním potvrzování stavu legislativní nouze, o který požádala vláda, přihlášeno 65 poslanců.
Schválení programu předcházela zhruba sedmihodinová debata, v níž s obsáhlými projevy vystoupili lídři obou opozičních hnutí, Tomio Okamura (SPD) a Andrej Babiš (ANO). Bývalý premiér Babiš hovořil přes tři hodiny, šéf SPD na rozdíl od úterního sedmihodinového vystoupení pouze dvě a čtvrt hodiny. Netajil se tím, že je jeho cílem zabránit přijetí vládního návrhu. Stejnou ambici měl i Babiš, který podobně jako Okamura kritizoval kroky současného koaličního kabinetu.
Okamura také kritizoval bývalého ukrajinského velvyslance v Praze Perebyjnise. Ukrajinskou politickou reprezentaci obvinil z arogance. Důvodem jeho slov byl Perebyjnisův úterní výrok na twitteru.
Dolní komora teprve ve středu odpoledne hlasy koalice rozhodla o tom, že vládní předlohu bude projednávat ve stavu legislativní nouze. Rozhodla o tom přesto, že k tomu chtělo vystoupit ještě 66 opozičních poslanců včetně jejich lídrů. Zástupci koalice argumentovali tím, že zástupci opozice měli příležitost vystoupit během dvou desítek hodin jednání od úterního zahájení schůze. Opozice se chce i kvůli tomu obrátit na Ústavní soud, napadnout se chystá i samotnou novelu.
Vládní novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod vzroste od června o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun, jak by to bylo podle nyní platných zákonných pravidel. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun.
Výtky opozice
Sněmovní řečniště obsadil ve středu večer předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. V úvodu vystoupení k návrhu programu mimořádné schůze ke snížení červnové valorizace penzí uvedl, že nemá projev, jen mnoho papírů a podkladů a dotkl se řady témat od důchodů přes ceny energií a program vlády po české předsednictví v Radě Evropské unie.
„Je to skutečně neuvěřitelné, že této vládě stojí za to mít takovou ostudu za směšné peníze,“ komentoval Babiš vládní návrh na omezení růstu důchodů. „Naši důchodci jsou pro vás škoda?“ tázal se někdejší ministerský předseda, který se k řečništi postavil po 19.30.
Antoš vs. Kysela. Bylo by rychlé protlačení seškrtaných valorizací důchodů protiústavní?
Číst článek
Kabinet i Českou národní banku vinil z toho, že „ničí ekonomiku“, centrální banka navíc podle něho nastavením úrokové sazby s cílem zasáhnout proti vyšší inflaci zničila hypoteční úvěry. „Inflace je v elektřině“, prohlásil Babiš a nabádal k úplnému zestátnění energetické firmy ČEZ. „Je to o energii, je to o elektřině, je to o ČEZu,“ poznamenal.
Babiš se ve své řeči také vracel k plánovaným projektům svého kabinetu. Vytkl současné koalici mimo jiné odklad stavebního zákona nebo nedostatečnou potravinovou soběstačnost země.
„Já jsem tady prosadil dva zákony - EET a zahrádkářský zákon,“ uvedl mimo jiné i s poukazem na aktuální ceny zeleniny. Opětovně vyzval premiéra Petra Fialu, aby vláda důchodovou novelu stáhla. „Tak to zastavte a zkuste se s námi normálně bavit,“ vyzval Babiš koalici.
Vyjádřil naději, že se podaří přesvědčit nastupujícího prezidenta Petra Pavla, aby zákon o nižší valorizaci důchodů vrátil zpět k projednání. „Já vás nebudu dál terorizovat,“ uvedl Babiš v závěru vystoupení.
Sněmovna ve středu odpoledne hlasy koalice po 30 hodinách od úterního zahájení jednání rozhodla o tom, že penzijní předlohu projedná ve stavu legislativní nouze. Hlasovala o tom navzdory tomu, že k tématu chtělo vystoupit ještě 66 opozičních poslanců včetně jejich lídrů. Zástupci koalice argumentovali tím, že zástupci opozice měli příležitost vystoupit během předchozích dvou desítek hodin jednání.
Stav legislativní nouze vyhlásila k penzijní novele na žádost kabinetu předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Umožňuje zrychlené schvalování zákonů. Sněmovna souhlasila s tím, že v souladu s rozhodnutím šéfky dolní komory potrvá do 22. března. K hlasování se s ohledem na opoziční obstrukce dostala po zhruba 30 hodinách od úterního zahájení jednání.
Protiústavní krok?
Stav legislativní nouze, ve kterém chce vláda změnu prosadit, prozatím čelil největší kritice opozičních stran. Jde o zkrácený režim, kdy se dá předloha schválit za jediný den.
Rozevřely se nůžky. Stav legislativní nouze je nutnost, míní Pekarová Adamová
Číst článek
Opozice se chce kvůli tomu obrátit na Ústavní soud. Podle šéfa poslanců ODS Marka Bendy to ale protiústavní není. „Využili jsme opatření, které oni sami (opozice) zavedli a o kterém na základě jejich rozhodnutí Ústavní soud prohlásil, že je v pořádku,“ popsal pro Český rozhlas.
Benda obstrukce opozice, jako je podle něj například sedmihodinové vystoupení Tomia Okamury, označil za zneužívání jednacího řádu, na které musí sněmovní většina zareagovat.
K návrhu programu mimořádné schůze ke sporné vládní penzijní novele pak kriticky vystoupili šéfové poslanců SPD Radim Fiala a ANO Alena Schillerová.
„Za vlády této koalice si nemůže být nikdo ničím jistý. Zejména majetkem a penězi,“ uvedla Schillerová. Připomněla pochyby některých senátorů i nastupujícího prezidenta Petra Pavla. „Stále je tady možnost tento návrh stáhnout a jednat s opozicí o nastavení valorizačního mechanismu do budoucna. V opačném případě hrozí blamáž,“ varovala. K řečnickému pultu se nyní postavil šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
Sněmovna bude rozhodovat taky o tom, zda penzijní novelu projedná zkráceně s vynecháním prvního čtení. Do běžné debaty k tomuto návrhu sněmovní systém eviduje šest desítek poslaneckých přihlášek.