Soud zamítl žalobu vedení Ústavu pro studium totalitních režimů na 19 bývalých zaměstnanců
Ředitel ústavu Ladislav Kudrna spolu se svým náměstkem Kamilem Nedvědickým podali žalobu na ochranu osobnosti. Důvodem byl otevřený dopis, ve kterém si historici stěžovali na chování vedení ústavu, konkrétně na bossing, cenzuru anebo nehospodárné řízení instituce. Soud v pátek žalobu zamítl.
Podle soudce Tomáše Černého výroky tehdejších zaměstnanců, které v březnu formulovali v otevřeném dopise, nenarušily osobnostní práva žalobců, proto žalobu zamítl.
Kudrna a Nedvědický se soudili jako soukromé osoby, ale historici si podle soudce stěžovali na ústav a na jeho vedení jako takové.
„Rozsudek nás samozřejmě potěšil. Vítáme ho. Chápeme to jako potvrzení toho, že jsme se ozývali oprávněně a že kritika nadřízených je přípustný způsob, jakým se můžeme vyjadřovat ve veřejném prostoru,“ komentoval jeden z žalovaných historiků Václav Sixta.
Kudrna se spolu s Nedvědickým dožadoval, aby žalovaní bývalí zaměstnanci stáhli svoje výroky z otevřeného dopisu. Oba chtěli také finanční náhradu, kterou jim soud nepřikl.
Ředitel ÚSTR žaluje 19 bývalých zaměstnanců. V otevřeném dopise ho obvinili z cenzury a bossingu
Číst článek
Po neshodách s vedením ústavu všichni historici z oddělení vzdělávání podali hromadnou výpověď a teď už pracují jinde.
Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Ladislav Kudrna u soudu nebyl. Zaslal písemné vyjádření, ve kterém píše, že počká, až mu bude rozhodnutí soudu doručeno, a až pak se rozhodne, jestli se odvolá.
Dodal, že má radost, že soud nepotvrdil tvrzení bývalých zaměstnanců o bossingu, o cenzuře a nehospodárnosti. Rozhodnutí není pravomocné, obě strany se mohou odvolat.