Ředitel ÚSTR žaluje 19 bývalých zaměstnanců. V otevřeném dopise ho obvinili z cenzury a bossingu

Dohru u soudu budou mít spory mezi vedením Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a devatenácti historiky. Bývalí zaměstnanci oddělení vzdělávání čelí žalobě na ochranu osobnosti. Podali ji proti nim ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Ladislav Kudrna se svým náměstkem Kamilem Nedvědickým. Vadí jim výroky historiků, kteří ho letos v březnu v otevřeném dopise obvinili z cenzury nebo z bossingu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústav pro studium totalitních režimů

Ústav pro studium totalitních režimů (archivní foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Všech devatenáct signatářů otevřeného dopisu dalo v létě výpověď. Skončili tak všichni vědci z oddělení vzdělávání, jehož práci oceňovali učitelé i odborná veřejnost. Vytvořili například učebnici Soudobé dějiny pro deváté třídy a vyzdvihovaný projekt výuky Dějepis +.

ÚSTR promítá svou ideologii do výkladu pohnutých dějin. Rada je politizována, kritizuje senátor Krsek

Číst článek

Historik Václav Sixta podání žaloby na sebe a své bývalé kolegy potvrdil. „Náš postup se jeví jako nezbytná reakce na kroky vedení. V tomto smyslu si za svými kroky a výroky stojíme,“ vysvětlil Sixta pro Radiožurnál.

Ředitel Kudrna podání žaloby komentovat nechtěl. „Nemá to nic společného s ústavem. Jedná se o moji soukromou iniciativu,“ uvedl Kudrna.

Kudrna do čela ústavu nastoupil loni v květnu. Přitom byl obviněn z plagiátorství, což odmítá a zastávají se ho mnozí historikové. Kvůli jeho jmenování ovšem tehdy rezignovala celá Vědecká rada ÚSTR. Žalobu na ochranu osobnosti bude soud projednávat v pátek.

Eva Mikulka Šelepová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme