Ústavní soudci už nebudou mít úplnou přestupkovou imunitu, novelu podepsal prezident
Ústavní soudci přijdou po vzoru poslanců a senátorů o úplnou přestupkovou imunitu. Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal senátní novelu, která změnu předpokládá. O jeho podpisu informoval Pražský hrad. Předloha bude účinná od čtvrtého měsíce potom, co vyjde ve sbírce.
Novela zajistí, aby ústavní soudci odpovídali za své přestupky stejně jako kterýkoli jiný občan. Zároveň ale umožní, aby ústavní soudci mohli obdobně jako zákonodárci požádat o projednání přestupku v kárném řízení.
Sněmovna schválila konec přestupkové imunity ústavních soudců. Jejich přečiny budou řešit kárná řízení
Číst článek
I v takovém případě ovšem bude moci kárný senát uložit provinivšímu se soudci postih předpokládaný přestupkovým zákonem, podobně jako u poslanců a senátorů v disciplinárním řízení.
Nynější úprava neumožňuje v kárném řízení uložit ústavnímu soudci za přestupek jinou sankci než výtku. Loni ji dostal soudce Radovan Suchánek za překročení rychlosti v autě.
Úplnou přestupkovou imunitu zákonodárců zrušil Parlament přijetím senátní novely zákona o přestupcích. Poslanci a senátoři si tak mohou od dubna 2002 zvolit, že budou trestáni za své dopravní a jiné přestupky tak jako ostatní občané.
Mohou ovšem také požádat o projednání přestupku parlamentní imunitní výbory. Na ústavní soudce se podle senátorky a bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové (za SZ) při tehdejší úpravě zapomnělo.
Podpisy prezidenta
- Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal novelu zákona, která upravuje fungování zaměstnaneckých penzijních fondů. Změna má usnadnit volný pohyb pracovníků v rámci EU. Zároveň ruší některá pravidla, která v tomto systému vytvářejí překážky. Novela reaguje na požadavky legislativy EU. V ČR není systém zaměstnaneckých penzí zaveden, přesto je ČR povinna změny do zákona zavést. O podpisu prezidenta informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Změna má nabýt účinnosti dnem vyhlášení ve sbírce zákonů.
- Prezident v úterý také podpisem stvrdil zavedení evropského vyšetřovacího příkazu podle unijní směrnice. Justiční spolupráce už nebude na základě žádosti, ale podle novely na základě formulářového příkazu. Česko je jedním z posledních unijních států, které směrnici nepřejaly. Lhůta skončila loni v květnu.
- Prezident také připojil svůj podpis pod zákon o poskytnutí státní záruky České národní bance za půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu. Centrální banka má měnovému fondu půjčit 1,5 miliardy eur, tedy asi 40 miliard korun. Půjčku, která má posílit zdroje MMF, bude ČNB financovat ze svých devizových rezerv.
- Podpis prezidenta přibyl i pod vládní novelu, která upravuje vznik společenství vlastníků bytů v původně čistě družstevních domech. Norma má odstranit nedostatky, které způsobila dřívější poslanecká změna zákona.