Státní lesy před lety prodaly lukrativní pozemky v Kersku, teď je vlastní jejich elitní právníci. Prý náhodou

Když v roce 2010 Lesy České republiky prodaly lukrativní pozemky v Kersku ve Středočeském kraji, čelily kvůli tomu kritice od Nejvyššího kontrolního úřadu. Podle kontrolorů nebylo jasné, proč se podnik strategických parcel vzdal. Radiožurnál teď zjistil, že pozemky nedávno získali významní právníci tohoto státního podniku, kteří v době prodeje pro podnik pracovali. Konkrétně advokátní kancelář Toman, Devátý. Advokáti říkají, že jde o náhodu.

Kersko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místo, kde se natáčely Slavnosti sněženek. Na snímku je Jiří Fiala, předloha filmové postavy.

Proslulé místo, kde se natáčely Slavnosti sněženek, je také spojené s nákupem pozemků od Lesů ČR. Na snímku je Jiří Fiala, předloha filmové postavy | Zdroj: Jan Zátorský/Profimedia

„Projekt moderního komplexu luxusních rezidencí v jedinečné lokalitě Kersko, známé díky Bohumilu Hrabalovi, léčivým pramenům a krásné přírodě.“ Těmito slovy láká zájemce reklama na nový projekt viladomů z finských polárních borovic v lesním městě v Kersku na Nymbursku, které proslavil film Slavnosti sněženek natočený podle stejnojmenné knihy Bohumila HrabalaKaždý z domů má stát na pozemku o velikosti okolo 3000 metrů čtverečních a dané pozemky se nachází přímo naproti zdejší restauraci Hájenka, kam dříve spisovatel docházel. 

K projektu se však pojí jeden dosud neznámý detail. Sruby by se měly vystavět na pozemcích dříve vlastněných státním podnikem Lesy ČR. A stavbu mají řídit právníci, kteří pro tento podnik pracují a pracovali již v době, kdy Lesy ČR pozemky prodávaly.

RR Residence Kersko. Jedna z rezidencí už na místě stojí

null

null

Majitelem pozemků je momentálně společnost Unilink, tu v roce 2008 založila advokátní kancelář Toman, Devátý a partneři tehdy ještě pro švýcarskou společnost Orvilink AG, která měla anonymní vlastníky. Advokáti začali v roce 2008 pro Lesy ČR pracovat a velmi rychle se vyšvihli ve státním podniku na hlavního poskytovatele právních služeb.

Loni v říjnu Kancelář Toman, Devátý nakonec firmu Unilink i s pozemky převzala a nyní zde chystá zmíněný developerský projekt. Unilink podle účetních závěrek nevykonával žádnou činnost a s pozemky se nic nedělo. Do vedení firmy Unilink se pak postavil Roman Boček, který v době prodeje pozemků působil v dozorčí radě firmy Lesy ČR a zároveň na postu prvního náměstka na ministerstvu zemědělství, pod nějž tento státní podnik spadá. Boček by podle svých slov měl mít developerský projekt na starosti.

To, že firma Lesy ČR tehdy prodala dva hektary pozemků pokryté vzrostlým borovicovým lesem, které jsou ale přesto určeny k zastavění, již dříve kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle něj se jednalo o prodej strategického majetku, jehož důvody nebyly vůbec zřejmé.

Na ministerstvu zemědělství a v sídle Lesů ČR zasahovali policisté z protimafiánské centrály

Číst článek

Protikorupční organizace Transparency International celý příběh označuje za klasické vyvádění státního majetku a možný střet zájmů. Pirátský poslanec Radek Holomčík, který je místopředsedou sněmovního zemědělského výboru a podvýboru pro lesnictví, chce spolu se svými kolegy celý případ prověřit.

„Přišel-li stát o strategické lukrativní pozemky, jejichž prodej nerespektoval ani pravidla pro převod státní lesní a zemědělské půdy na soukromníky, pak státu pravděpodobně škoda vznikla. Jak velká, to by měli určit znalci,“ říká Holomčík Radiožurnálu. Chce Lesy ČR a ministerstvo zemědělství vyzvat i k prověření role advokátní kanceláře Toman, Devátý v celém resortu.

Zakladatel Petr Toman ale celý případ označuje za náhodu a trvá na tom, že se o pozemky nikdy dříve nezajímal. S tím začal až nyní, když je jeho kancelář vykupovala. Doslova říká: „Fakt je to náhoda.“

Tajemná firma ze Švýcarska

Pár týdnů poté, co firma Unilink vznikla, požádala Lesy ČR, aby od nich mohla odkoupit zmiňované pozemky v Kersku. Ty podnik tehdy vedl jako strategické a sám je označoval za vysoce lukrativní. Přesto s prodejem souhlasil, což později zkritizoval Nejvyšší kontrolní úřad.

Na kritiku v roce 2012 upozornily Hospodářské noviny. „Tehdy jsme popsali, že Lesy ČR tyto pozemky označily za nepotřebné, přitom se jednalo o strategický majetek, který byl podle samotného státního podniku vysoce lukrativní. Navíc z rozhodnutí podniku Lesy ČR nebyly zřejmé důvody, proč vůbec tyto pozemky označil jako nepotřebné,“ popisuje dnes mluvčí NKÚ Václav Kešner.

Podnik Lesy ČR získal k prodeji předběžný souhlas od ministerstva zemědělství. I to však připomnělo, že prodej už tehdy byl v rozporu s pravidly. „Předmětné pozemky nesplnily dle Programu scelování lesního majetku státu kritérium zákona o lesích, neboť od nejbližšího komplexu státního lesa byly vzdáleny méně, než je stojí v uvedeném ustanovení. Jednalo se o neodloučené pozemky,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý s tím, že dnes by zákon takový prodej pozemků vůbec neumožňoval.

Lesy ČR pod drobnohledem kontrolního úřadu. Kvůli kůrovcové kalamitě prověří hospodaření

Číst článek

Firma Unilink a její neznámí švýcarští majitelé v následném výběrovém řízení pozemky ale skutečně získali. Byli jediným účastníkem řízení a nabídli cenu o 180 tisíc vyšší, než byl  minimální požadavek stanovený znaleckým posudkem. Tedy 15 milionů korun. Dnes mohou mít pozemky hodnotu až 26 milionů korun, odhaduje realitní makléř Jan Zachystal.

Advokát Petr Toman odmítá, že by jeho kancelář měla něco společného s firmou Unilink dříve než od loňského roku, kdy ji oficiálně koupila. „Vůbec nic s ní společného nemáme. Podívejte se do obchodního rejstříku, kdy jsme se k tomu dostali,“ říká s tím, že stejně tak s jejich kanceláří nemá nic společného ani švýcarská firma Orvilink AG, jež firmu kupující pozemky v Kersku založila.

„To vůbec už nevím. To si myslím, že ne,“ reagoval následně Toman na výtku, že jeho kancelář dostala v roce 2008 od firmy Orvilink plnou moc k tomu, aby založila společnost Unilink. Radiožurnál má tuto plnou moc k dispozici. Toman nakonec přiznal, že firmu Orvilink zná. Kdo je jejím majitelem, však prozradit nechtěl. Jedná se prý o jeho dřívějšího klienta, k němuž on má povinnost mlčenlivosti.

Role Romana Bočka

Advokátní kancelář Toman, Devátý měla v době prodeje pozemků v resortu zemědělství nezpochybnitelný vliv. Tehdy totiž platila za největšího příjemce peněz za právní služby od Lesů ČR.

Jak informoval server Aktuálně.cz, například v roce 2011 inkasovala tato kancelář od firmy Lesy ČR přes 40 milionů korun, v roce 2009 zase upozornila Česká televize, že si tato kancelář u státních lesů účtuje velmi štědrou odměnu devět tisíc korun za hodinu.

„Výše odměny advokátní kanceláři vyplývala ze smluv o poskytování právních služeb z roku 2008 až 2009. Odměna se však následně snížila až na současných 1700 korun za hodinu,“ popisuje současná mluvčí firmy Lesy ČR Jouklová.

Odposlechy v kauze poslaneckých trafik jsou nezákonné, rozhodla soudkyně

Číst článek

V době, kdy se tato advokátní kancelář ve firmě Lesy ČR uchytila, pracovala také pro ODS a Petr Toman je dodnes členem strany. Smlouvu o prodeji pozemků v Kersku definitivně Lesy ČR s firmou Unilink podepsaly právě za ministra zemědělství Ivana Fuksy, také člena ODS. Jeho prvním náměstkem a zároveň také členem dozorčí rady firmy Lesy ČR byl tehdy již zmíněný Roman Boček.

Ten je dnes jediným jednatelem firmy Unilink, která pozemky prodané podnikem Lesy ČR vlastní. Bočka v roce 2013 Tomanova kancelář hájila v jedné z větví kauzy Nagyová, kde měl podle policie sehrát roli prostředníka mezi Janou Nagyovou a trojicí rebelujících poslanců. Jedním z nich je i bývalý poslanec ODS Petr Tluchoř, který v Kersku bydlí se svou manželkou. Vilu si zde postavili na pozemcích hned vedle těch, které Lesy ČR prodaly firmě Unilink. Rodina Tluchořovy manželky tyto pozemky získala v roce 2010.

„Už asi šest let je to můj klient. A protože mu nikdo nechce dát práci, tak já jsem mu ji tímto způsobem dal,“ popisuje Toman, jak se Boček k celému projektu dostal. „Když jsem přišel na ministerstvo, nijak jsem již tento prodej nemohl ovlivnit,“ říká sám Boček s tím, že se o prodej ani nezajímal.

Inzerát na webu

„Jedná se o klasický případ vyvádění pozemků z veřejného vlastnictví, který se už dnes příliš nevidí. A lze tu spatřovat i střet zájmů,“ hodnotí pro Radiožurnál celý proces prodeje právní protikorupční organizace Transparency International Petr Leyer.

Toman argumentuje tím, že na prodej nemovitostí bylo vypsáno řádné výběrové řízení. „Pokud si správně vzpomínám, tak na prodej pozemků proběhlo veřejné výběrové řízení. Toho se Unilink zúčastnil a za celkem vysokou cenu v něm zvítězil,“ říká k celému procesu prodeje.

Podnik Lesy ČR skutečně vypsal na prodej majetku veřejnou obchodní soutěž. „Prodej majetku se uskutečnil standardním zákonným způsobem a v souladu se statutem Lesů ČR i vnitřními předpisy podniku. Kupující vzešel z otevřeného výběrového řízení, které bylo řádně zveřejněné a dostupné všem potenciálním zájemcům,“ říká Jouklová.

Inzerát na prodej těchto pozemků zveřejnil v té době podnik Lesy ČR na svém webu a také na serveru sreality.cz. Leyer z Transparency International však říká, že pozemky v Kersku jsou velmi specifické, a že proto podnik nemohl čekat, že by se o ně přihlásilo příliš zájemců. Proto měl zájemce sám vytipovat a ty oslovit. Mohl by tak podle něj dosáhnout vyšší ceny.

Ke zjištění Radiožurnálu se vyjádřil také pirátský poslanec Radek Holomčík. „Dotážu se na věc formou interpelace ministra zemědělství. Určitě o ní budu informovat i podvýbor pro lesní hospodářství. Lesy ČR nejsou v situaci, kdy by mohly mávnout rukou nad podezřelým prodejem jakýchkoli pozemků či nad chováním svých dvorních dodavatelů právních služeb,“ říká.

Vojtěch Srnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme