Rodina 87leté Marie z Holčovic na Bruntálsku přišla při povodních o veškeré zásoby dřeva. Se synem a snachou na to šetřili celý rok a mají strach, jak přečkají zimu.
Lesy ČR postaví na dálkových turistických cestách Via Czechia a Stezka Českem nové nouzové útulny. První z nich postavily už koncem loňského roku nad osadou Severní ve Šluknovském výběžku.
Pozemky a nemovitosti, o které se nikdo do konce roku 2023 nepřihlásí, propadnou státu. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových je pak nejdřív nabídne obcím a jiným státním institucím.
Česká inspekce životního prostředí udělila pokutu v hodnotě 3,5 milionu korun. Soud ale připomněl, že inspekce státnímu podniku kladla k tíži spíše to, že svou nečinností přispěl k rozšíření kalamity.
Podle Jaroslava Jačka, vedoucího polesí Višňová, se kdysi koně zkoušeli nahradit navijáky. „Tomu zařízení se říkalo železní koně. Nicméně v praxi se to moc neosvědčilo,“ popisuje.
Luboš Sedláček si odváží srnku, která má necelých 11 kilogramů. Rozporcovat si ji musí sám. „Je s tím trošku víc práce. Ale je to zase vykoupeno tím, že to není tak drahé,“ těší ho.
Turisté v Horní Blatné přišli o další turistickou atrakci, po Vlčích Jámách teď Lesy České republiky uzavřely taky Ledovou jámu. Přírodní památka byla ve špatném stavu a odpadávaly z ní kusy kamenů.
Po kůrovcové kalamitě se lesy proměnily ve velké producenty skleníkových plynů. Důvodem je masová těžba, kvůli níž lesy spíše plyny uvolňují, než že by je pohlcovaly.
3:35
Rokycany||Veronika Krátká, Alice Baumruková Kotylová|Příroda
Cyklisté si na lesních svazích staví nelegální tratě s překážkami. Ničí při tom přírodu a plaší lesní zvěř. Při vzniku tratí se také likviduje lesní hrabanka a malé sazeničky, zlobí se lesníci.
Honitbu u Radonic na Českobudějovicku smí myslivci využívat už jen do konce dubna. „Hospodařili jsme na revíru více než dvacet let a do dnešní doby jsme vysvětlení nedostali,“ říká jeden z nich.
Škody na lesních porostech se odhadují zhruba na čtyři miliardy korun. Životní prostředí není stav zvěře schopno unést, vznikají ekologické a ekonomické škody.
Snímky ze starších fotopastí je nutné vyzvednout osobně přímo na místě, jsou nahrané na SD kartě. Modernější fotopast umožňuje sledovat případnou krádež dřeva téměř v přímém přenosu.
Stát majetek zkonfiskoval po druhé světové válce na základě Benešových dekretů. Na žalované straně stojí vícero subjektů, mezi nimi i Národní památkový ústav nebo státní podnik Lesy České republiky.
Smlouvy uzavřené s podniky jsou pětileté do konce roku 2027. Podle mluvčí státního podniku Evy Jouklové se ale některé smlouvy podle ní uzavřít nepovedlo.
Uniles uspěl v lesnických tendrech státního podniku i v minulých letech. Například v tendru 2021+ Uniles získal z 29 soutěžených jednotek 12 kontraktů a v loňském tendru patři mezi 5 nejúspěšnějších.
„Prvním krokem bude jistě setkání se zaměstnanci ředitelství podniku a následně se širším vedením. Já v tuto chvíli, jak jsem avizoval, nechystám významnější personální změny,“ říká Šafařík.
Palivové dříví ale v různých formách nabízí i společnost Lesy České republiky. To však může poskytnout jen v některých lokalitách, proto umožňuje zájemcům i takzvanou samovýrobu.
Měřicí stanice projektu Firerisk pokryjí celé Česko, má jich být víc než sto. Sbírají mnoho dat, jako stav půdy nebo vlhka. Podle vědců však většina z nich je způsobena lidmi.
V některých regionech mají obchodníci už tolik objednávek, že zájemci musí na dřevo čekat i několik měsíců, někdy dokonce až do další těžby. Lesy ČR začaly prodávat dřevo na příděl.
Komunikační platforma, co zachraňuje životy a nárůst Čechů, jejichž dovolenou doprovázela nemoc nebo nehoda. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.