Na vlastní náklady pokácet a přivézt. Lesy ČR nabízí palivové dříví formou samovýroby
Kvůli vysokým cenám elektřiny a plynu se lidé vracejí k vytápění dřevem. Prodejci na mnoha místech Zlínského kraje mají buď prázdné sklady, nebo dlouhodobě zamluvené dodávky.
„Při současném růstu cen energií zájem přirozeně roste, zejména ve více osídlených oblastech. Palivové dříví ale vzniká spíše jako zbytky po výrobě kulatin pro pily a další firmy,“ říká Radovan Srba, obchodní ředitel podniku Lesy ČR.
Palivové dříví ale v různých formách nabízí i společnost Lesy České republiky. To však může poskytnout jen v některých lokalitách, proto umožňuje zájemcům i takzvanou samovýrobu.
„Samovýroba je projekt, kdy si zákazník zajistí na své náklady těžbu a přepravu dřeva z lesa. Lesník vyznačí stromy určené k těžbě a následně zkontroluje, zda byla těžba řádně provedena,“ vysvětluje Srba.
Ceny za energie a komodity rostou, mluví se o zastropování. Nejlevnější zůstává topení dřevem
Číst článek
Podle obchodního ředitele podniku Radovana Srby je při prodeji dřeva touto formou maximální množství na osobu 35 kubíků za rok a dřeva je dostatek.
Kapacity pro těžbu jsou podle Srby dostatečné. „Pro výrobu štípacích polen máme kapacitu omezenou. Nicméně zásobujeme řadu podniků, kteří palivové dříví vyrábějí a veřejnosti prodávají.“
Do hospodaření podniku Lesy ČR se energetická krize projevuje zvýšením provozních nákladů lesních správ a dalších budov. Podle Srby vzrostla cena i některých materiálů, například drátěných pletí.
„Na cenu dřeva mají náklady na jeho těžbu, výrobu jen omezený vliv. Dřevo je surovina, jejíž cenu určuje nabídka a poptávka na globálním i místním trhu,“ doplňuje Radovan Srba.