Lesy ČR pod drobnohledem kontrolního úřadu. Kvůli kůrovcové kalamitě prověří hospodaření
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověří, zda státní podnik Lesy ČR hospodaří s majetkem státu v souladu s předpisy, účelně a hospodárně. Půjde o kontrolu, kterou nově do letošního plánu zařadilo v dubnu širší vedení úřadu, tedy kolegium. Kontrolu povede nový člen kolegia úřadu Vladimír Koníček, který byl do svého zvolení poslancem KSČM a řadu let vedl sněmovní kontrolní výbor. Kontrola začne v květnu, závěr by měl být v lednu příštího roku.
„Jde o významný podnik, který spravuje 47 procent veškerých lesů v ČR. Jeho hlavním úkolem je zajistit činnosti, které zabezpečí optimální plnění všech funkcí lesů. A to jak vlastními silami, tak i prostřednictvím vybraných podnikatelských subjektů,“ popsala Jana Gabrielová z odboru komunikace NKÚ.
Na ministerstvu zemědělství a v sídle Lesů ČR zasahovali policisté z protimafiánské centrály
Číst článek
Na rizika v hospodaření Lesů ČR ukazuje podle NKÚ to, že Česká inspekce životního prostředí uložila v roce 2018 Lesům ČR pokutu 3,5 milionu korun za to, že nevynaložil veškeré úsilí, aby zabránil šíření kůrovcové kalamity.
Úřad kontroloval hospodaření Lesů ČR v letech 2010 a 2011, kdy zjistil mimo jiné, že podnik porušil ve dvou případech zákon o veřejných zakázkách, a to u nákupu vozů pro vedení podniku a u zakázky na dražby zbytného nemovitého majetku.
Úřad poté podal i trestní oznámení, policie ho však odložila.
Kontrolní úřad se nyní bude zabývat hospodařením Lesů ČR i ve vztahu ke zjištěním z kontroly hospodaření Vojenských lesů a statků, kde zjistil například, že vojenské lesy prodávají dřevo výhodněji než Lesy ČR.
Výnosy vojenských lesů
Jedním z důvodů větších výnosů vojenských lesů bylo podle NKÚ to, že podnik prodával dříví vlastními silami a smluvně zadával jen těžbu. Bývalý ředitel Vojenských lesů a statků Josef Vojáček je nyní v čele Lesů ČR.
Dubnový zásah
Na konci dubna v budově ministerstva zemědělství a v sídle státního podniku Lesy ČR v Hradci Králové zasahovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Razie se podle ministra Miroslava Tomana (ČSSD) týkala úřadu a Lesů ČR za doby působení bývalého ředitele Daniela Szóráda. Kriminalisté ani žalobci žádné bližší informace neposkytli. Lidové noviny posléze napsaly, že policie Szóráda podezírá z toho, že způsobil Lesům ČR škodu 2,4 miliardy korun. Mělo jít o nevýhodné ukončení smluv a nedostatečný zásah proti kůrovcové a větrné kalamitě. Zatím ale Szórád nebyl z ničeho obviněn.
Úřad zahájí v květnu šest dalších kontrol. Prověří například, jak hospodaří Vězeňská služba ČR a jak vedlo účetnictví ministerstvo dopravy. Prověří i peníze na bezpečnostní výzkum poskytované z rozpočtu ministerstva vnitra.
Další kontrola se bude týkat peněz vybíraných na základě zákona na zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání.
Poslední z kontrol se bude týkat peněz na opravy a údržbu silničních mostů. Při přípravě této kontroly vycházel NKÚ z vlastní analýzy rizik i ze zjištění z předchozích kontrol.
„Stav velké části silničních mostů v České republice je špatný a zhoršuje se zejména kvůli zanedbané údržbě i finanční a dopravně-technické náročnosti jejich oprav. Hrozí tak zhoršování technického stavu mostů a závažnosti jejich závad," uvedla mluvčí Gabrielová.