Komunistům výroky Grospiče o roku 1968 nevadí, Babiš ho zkritizoval a vyzval k omluvě

Vedení KSČM se nedistancovalo od výroků místopředsedy strany Stanislava Grospiče. Podle něj nebylo obsazení Československa v roce 1968 okupací a lidé, kteří v důsledku invaze zahynuli, byli většinou oběti dopravních nehod. Výrok, který Grospič uvedl ve vysílání Českého rozhlasu Plus, naopak zkritizoval premiér Andrej Babiš (ANO). Pro Deník N uvedl, že jeho slovům moc nerozumí.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 16:36 29. 10. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec a předseda mandátového a imunitního výbor Stanislav Grospič z KSČM

Poslanec a předseda mandátového a imunitního výbor Stanislav Grospič z KSČM | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Předseda strany Vojtěch Filip po pravidelném jednání užšího vedení strany nicméně uvedl, že každý člen by měl být zdrženlivý ve svých prohlášeních a dbát na to, aby byla v souladu s oficiální linií strany.

Filip o Grospičovi: Nikomu neberu právo na názor. Okupace to z pohledu mezinárodního práva nebyla

Číst článek

„On i v tom svém vlastním výroku vyslovil lítost nad oběťmi, takže jsme přesvědčeni o tom, že to rozvíření a vytržení z kontextu je spíše kampaň proti němu,“ řekl předseda KSČM Vojtěch Filip na adresu Stanislava Grospiče. A zopakoval, že právo na názor nikomu z KSČM brát nehodlá.

Připustil však, že „úspora ve vyjádřeních“ je pro KSČM v současné době namístě a straníci by měli respektovat stanoviska kolektivního orgánu strany.

Šéf komunistů v této souvislosti znovu odkázal na stanovisko strany k srpnu 1968, na jehož vypracování se v roce 1998 podílel. V dokumentu se hovoří o postupu vojsk Varšavské smlouvy jako o „násilném zásahu“, nikoliv okupaci.

Slova Grospiče naopak zkritizoval premiér Andrej Babiš (ANO). Pro Deník N uvedl, že „neví, jestli tím chtěl (Grospič) jen provokovat, nebo prostě nezná historii, ale měl by si ji každopádně dostudovat a hlavně se za ty nesmysly, co pronesl, omluvit.“  

‚Nejednalo se o okupaci‘

Grospič o událostech z roku 1968 hovořil v Českém rozhlasu Plus před hlasováním, kterým ve čtvrtek sněmovna podpořila vyhlášení 21. srpna významným dnem.

21. srpen 1968? Nešlo o žádnou okupaci. A ti mrtví? Jen oběti dopravních nehod, tvrdí Grospič

Číst článek

„Každého promarněného života je třeba litovat a mít ho v úctě. Já bych ale poprvé řekl, že základní premisa z našeho pohledu je, že se nejednalo o okupaci. Byl to tragický moment, nebyl správný… ale taky nijak nebyla odzbrojena československá armáda nebo likvidována státní moc, jak tomu bylo v případě okupace nacistickým Německem,“ prohlásil Grospič.

Vstup vojsk tehdejší Varšavské smlouvy sice považuje za nešťastný, ale proto, že „vedení tehdejší KSČ v čele s Alexandrem Dubčekem danou situaci nezvládlo. A oběti? To byly vesměs oběti dopravních nehod. Myslím, že si zaslouží vyjádřit úctu, ale nebyly to oběti žádných aktivních ozbrojených bojů, to je třeba říci,“ dodal.

Jeho slova poté odsoudili představitelé jiných stran. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura v neděli vyzval, aby Grospič skončil v čele sněmovního mandátového a imunitního výboru. Filip se však zvýšeného tlaku na Grospičovo odvolání neobává.

„Nemám obavu, protože platí princip poměrného zastoupení. ODS také zastává názor, že jí nemáme lustrovat jejich lidi, tak nechť nám nelustrují naše,“ řekl předseda KSČM.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme