Lepší zemřít než skončit tady. Izrael drží Palestince v krutých podmínkách, popisují svědci
Izraelská armáda zadržuje Palestince v extrémních podmínkách, informuje americká CNN s odkazem na izraelské whistleblowery. Zadržení jsou vystaveni mučení, v zařízeních probíhá amputování končetin kvůli zraněním z neustálého poutání. Izraelské úřady tvrdí, že jejich přístup je legitimní a odmítají konkrétní obvinění. Humanitární organizace varují, že i v běžných izraelských věznicích se podmínky výrazně zhoršily.
„Museli sedět vzpřímeně a prý se nesměli pohnout. Měli zákaz spolu mluvit i stáhnout si z očí šátek,“ popsal pro americkou CNN Izraelec, který pracoval na vojenské základně izraelské armády, z níž se následně stalo záchytné zařízení pro Palestince v Negevské poušti.
Na fotografiích, které Izraelec tajně vyfotil, je možné vidět řady mužů v šedém oblečení, kteří sedí na tenkých matracích pod ostrým světlem. Všichni mají zavázané oči a sklánějí hlavy k zemi.
Podle trojice izraelských whistleblowerů, kteří pro stanici anonymně promluvili, je zařízení, které se nachází necelých 30 kilometrů od hranice Pásma Gazy, rozdělené do dvou částí. V té první Izraelci zadržují zhruba 70 Palestinců v extrémních podmínkách, ta druhá pak slouží jako polní nemocnice, kde zadržené kurtují k lůžkům a krmí brčky.
Citované zdroje uvádějí, že v zařízení docházelo k amputaci končetin kvůli zraněním z neustálého poutání. Řadu operací navíc vykonávali stážisté, protože místo proslulo jako „ráj pro zaučení“.
Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci o členství Palestiny. Proti hlasovalo 9 států včetně Česka
Číst článek
„Nařizovali mi, abych prováděl zákroky, na které nemám kvalifikaci,“ popsal jeden z nich. „Hraničilo to s psychologickým mučením. Ti lidé se nemohli hýbat, neviděli, co se děje kolem nich, a byli kompletně nazí,“ uvedl další.
Vězni, kteří porušili zavedená pravidla a například promluvili k jinému vězni, byli potrestáni například tím, že museli hodinu držet ruce nad hlavou. Při opakovaném porušení byly tresty přísnější – vojáci je venku často surově zbili.
„Nemlátili je proto, aby z nich dostali informace. Mlátí je z pomsty. Trestají je za to, co Palestinci udělali 7. října, a za to, jak se chovají v táboře,“ řekl jeden ze zdrojů.
Bez potřeby zatykače
„Izraelská armáda k zadrženým přistupuje správně. Jakákoliv obvinění z nevhodného přístupu ze strany izraelských vojáků jsou náležitě prošetřena. Zadržení jsou poutáni na základě toho, jakou hrozbu představují a v jakém jsou zdravotním stavu. Neoprávněné poutání úřady nezaznamenaly,“ tvrdí ve vydaném prohlášení Izraelské obranné síly.
CNN však podotýká, že armáda přímo nepopřela svlékání vězňů ani držení v plenách. Stanice ji zároveň požádala o přístup do vojenské základny Sde Teiman – ta je jednou ze tří základen, u kterých izraelské úřady potvrdily, že je částečně přeměnily na záchytná zařízení. Reagovaly tak na prosincovou úpravu zákona, na základě které může armáda zadržovat podezřelé osoby.
Jsme izraelštější než Izraelci, míní Fischer. Česká debata o konfliktu je věcná, oponuje Kroupa
Číst článek
Ty mohou být bez zatykače zadrženy na až 45 dní, následně se přesunou do klasického izraelského vězení. I v těch se podle humanitárních organizací od 7. října výrazně zhoršily podmínky a podle palestinských zdrojů v izraelských věznicích zemřelo během války nejméně 18 Palestinců.
„Celé dny jsme se modlili a plakali. Plakali jsme za sebe, za náš národ, naši komunitu i naše milované,“ popsal al-Ran, Palestinec, který podobným zařízením prošel. Nejprve ho svlékli, zavázali mu oči, svázali ho a poté ho naložili do auta a odvezli do neznámého záchytného zařízení. V něm muž strávil 44 dní.
Těsně před svým propuštěním ho prý jeden ze spoluvězňů požádal, aby zkontaktoval jeho ženu a děti v Gaze. „Poprosil mě, ať jim řeknu, že je pro ně lepší skončit jako mučedníci. Že je lepší zemřít než skončit tady,“ uzavřel.