Expert u soudu: Vůdce kutnohorské sekty Richard byl velmi neúspěšný. Smrt se stala jediným východiskem

Léčitel a vůdce kutnohorské sekty Richard vytvořil nové náboženství a naprosto ovládl skupinu lidí, ale ve svém učení byl až překvapivě neúspěšný. S takovými závěry vystoupil před Městským soudem v Praze odborník na náboženský extremismus Zdeněk Vojtíšek. „Šlo o nové náboženské hnutí s charismatickou autoritou, byl přesvědčen, že má moc zjevovat pravdu o životě jednotlivců, minulých životech a o budoucnosti,“ uvedl před soudem.

Doporučujeme Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svou obhajobu postavila zubařka Magdalena na tom, že si Richard svou smrt přál a dlouhodobě ji týral

Svou obhajobu postavila zubařka Magdalena na tom, že si Richard svou smrt přál a dlouhodobě ji týral | Zdroj: koláž iROZHLAS.cz

„Veškerá moc je na straně vůdce, na straně následovatelů je poslušnost, závislost, maximální ochota vyhovět,“ shrnul ve znaleckém posudku religionista z Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy Zdeněk Vojtíšek před pražským soudem. Ten projednává vraždu léčitele Richarda, ze které jsou obžalované zubařka Magdalena a učitelka v penzi Irena.

Neuskutečněný plán vůdce kutnohorské sekty Richarda: domy se zlatým řezem pro nejvěrnější členy

Číst článek

Jeho smrt byla podle Vojtíška jediným možným východiskem. Uvedl to s odkazem na to, co již server iROZHLAS.cz a Radiožurnál popsaly dříve, že dva měsíce před vraždou zemřeli v souvislosti s rituály u hradu Český Šternberk další dva členové sekty.

Jeho případné vyšetřování nebo dokonce stanutí před soudem by mezi členy mohlo silně oslabit charismatickou stránku role vůdce kutnohorské sekty.

Charismatický vztah

Právě Richardovo charisma stálo podle Vojtíška za vznikem a fungováním společenství. „Charisma, tedy jeho údajná nadpřirozená schopnost, musí být přisouzená. Takovou schopnost mu začali přisuzovat právě v době, když byl léčitel,“ řekl.

Smrt léčitele

Poměry uvnitř kutnohorské skupiny se začaly odkrývat poté, co její vůdce loni v říjnu zemřel. Z jeho vraždy jsou obviněny dvě členky společenství – zubařka Magdalena a učitelka v důchodu Irena. Před soudem se hájí tím, že jednaly na vůdcův pokyn a uvěřily mu, že jeho tělo zmizí.

Richard se takovým schopnostem nebránil, a naopak je dále rozvíjel například tím, že pochází z jiného světa. To byla jedna z teorií, která zapadala do jím vytvořeného náboženství. Proto celou sektu označuje Vojtíšek za nové náboženské hnutí.

„Z tohoto vztahu je velmi těžké odejít. Odchod by znamenal totální náboženský krach spojený s krachem psychickým,“ popsal znalec, který založil Společnost pro studium sekt a nových náboženských hnutí. 

Richard totiž ovládal každodenní život členů společenství. Kromě toho jeho následovníci podle Vojtíška dychtili po slovech svého vůdce, který jediný předkládal odpovědi na jejich případné otázky.

Expert se u soudu nepozastavil ani nad tím, že ve společenství byla většina členů vysokoškolsky vzdělaných. Vzdělání v tomto případě není podle něj preventivní, ale rizikový faktor. 

„Poslední desítky let se toto nebezpečí týká především inteligentních, vzdělaných lidí, kteří jsou empatičtí a mají více otázek o fungování světa. Vytváří to určitý stres, východiskem je, že tyto otázky jsou vloženy do toho, kdo je ten vůdce,“ řekl před soudem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak popisují členové sekty manipulaci jejího vůdce a jak došlo k úmrtím některých z nich? Poslechněte si rozhovor s investigativními reportéry Martinem Štorkánem a Vítem Kubantem

Byl velmi neúspěšný

I tak je však znalec Vojtíšek přesvědčen, že byl léčitel Richard velmi neúspěšný. „Jeho působení byla série experimentů, většina z nich byla neúspěšných, vinu za to ale nesli členové, ne vůdce. Z jeho působení vidím bezradnost. Ten neúspěch je do očí bijící a neobvyklý,“ myslí si po prostudování spisu s tím, že nedokázal lidem poradit například v oblasti osobního růstu. Vyjádřil navíc obavu a překvapení nad tím, že Richard nakonec zemřel sám. 

„Nebylo by nepředstavitelné, kdyby ten odchod do jiného světa byl společný, kdyby měli odejít všichni jeho následovníci, lze si velmi dobře představit ještě horší konce. Jsem nesmírně rád, že odešel sám,“ uvedl.

Potřebujete pomoct?

Pokud máte pocit, že vy nebo váš příbuzný prožíváte něco podobného, nevíte si rady, jak se ze společenství vymanit, nebo potřebujete pomoci, působí v Česku několik služeb, na které se můžete obrátit. Existuje Linka první psychické pomoci – má číslo 116 123. Můžete na ni volat odkudkoli zdarma. Pro oběti trestných činů je tu Bílý kruh bezpečí. I na něj je možné se obrátit. Anebo se ozvěte odborníkům z poradny Společnosti pro studium sekt a nových náboženských hnutí na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy.

Praktiky vůdce Richarda

K léčení k Richardovi se bylo podle výpovědí svědků možné dostat pouze na doporučení. Vždy si vyžádal fotografii nového „pacienta” a nějaké informace o něm. Při prvním sezení pak dokázal překvapit tím, kolik toho o jejich životech ví.

Hlavními nástroji, kterými Richard ovládal společenství, byly manipulace, vyhrožování a pocit osamělosti. Tím, že se od začátku profiloval jako léčitel, často si vynucoval poslušnost tvrzením, že nad samotnými členy nebo nad jejich blízkými již nebude držet „ochrannou ruku“.

Podobným způsobem vyhrožoval i obžalované zubařce. Nejprve jí „diagnostikoval“ závažnou nemoc. „Byl jsem u toho, kdy jí řekl, že má roztroušenou sklerózu. Pokud nebude dělat to, co jí říká, skončí na invalidním vozíku, že bez něj nemá žádnou šanci žít,“ vzpomínal si jeden ze členů před soudem.

Tento svědek také popsal, jaká největší obava ve skupině panovala: že je léčitel ze společenství vyloučí.

„V té chvíli se vám zhroutil svět, život ztratil jakýkoli smysl. Mně poslal esemesku a rok jsem byl mimo tu skupinu. Pak přišla skoro přesně po roce – v neděli ve 4 hodiny – esemeska, to se mi rozsvítilo světlo, že ten život zase začíná. Tím si, myslím, dokázal dostat lidi do takové situace, že já už jsem pak ničemu nevzdoroval. Už jsem si nedovolil nechat se podruhé vyhodit, zažít to psychické peklo, které pak máte v hlavě,“ řekl.

Stejné zážitky sdílela i jeho tehdejší žena. „Byla jsem vyhozená, ne jednou. Byla jsem asi odstrašující příklad. Většina z nich měla strach, že budou vyhození,“ uvedla.

Právě přes SMS Richard podle členů společenství většinou řešil konflikty. Když chtěl někoho konfrontovat, posílal své následovníky.

Své nohsledy posílal třeba i proto, aby jiným členům vysvětlili, jak mají uklízet a udržovat doma pořádek.

Také nutil členy společenství ke cvičení. Někteří museli třeba každé ráno udělat 222 kliků. Sportovní výkon pak měli podpořit tím, že spolykali pilulky léku wobenzym a vypili proteinové nápoje.

Při skupinových „terapiích” to podle svědků vypadalo tak, že byl vždy jeden člen společenstva, kterého Richard chválil a ostatním dával za vzor. Situace se ale mohla rychle změnit a z premianta byl najednou otloukánek celé skupiny. 

Jak celé společenství fungovalo si můžete přečíst v našem dřívějším textu zde.

Vít Kubant, Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme