Od léčení k naprosté závislosti na charismatickém vůdci. Kutnohorská sekta je podle předního religionisty Zdeňka Vojtíška v Česku výjimečná, přestože byl léčitel jako duchovní vůdce neúspěšný.
Soudní znalec Vojtíšek se nepozastavil nad tím, že ve společenství byla většina členů vysokoškolsky vzdělaných lidí. Vzdělání v tomto případě není podle něj preventivní, ale rizikový faktor.
„Richard měl nějaké nápady, jakým způsobem by ten dům měl vypadat, ale k tomu už dál nedošlo. Zůstalo u nějakých náčrtků,“ popsal majitel stavební firmy plány vůdce sekty.
„To ti lidé nemají někde načtené, ale cítí, jak to funguje. A jdou na to na jednu stranu přes strach, na druhou přes pocity viny,“ vysvětluje religionista Prokop Remeš, jak fungují manipulátoři.
„Řekla jsem dceři, že asi nechodí k doktorovi. Jenže ona měla argumenty od něj. Netajil se tím, že má nějaké problémy, že nemá smlouvu se zdravotní pojišťovnou," uvedla matka jedné z pacientek.
Vědci v rámci studie zkoušeli ptákům pelyněk do hnízd přidávat nebo jim ho naopak brát. Ptáci si ale udržovali stále stejné množství, píše časopis Current Biology.
Snímek inspirovaný skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška natočila Hollandová podle scénáře Marka Epsteina. Do hlavní role obsadila Ivana Trojana a jeho syna Josefa.
Říkalo se mu „zázračný lékař“ i „šarlatán“. Kým doopravdy byl Jan Mikolášek, protagonista snímku Agnieszky Holland, se snaží přiblížit nová kniha Ivany a Martina Šulcových.
Rozhodnutí soudu neznamená, že by homeopatie, tedy léčebná metoda využívající vysoce ředěné látky, měla být vymýcena. Jen na ni nedopadá zákon o zdravotních službách.
„Ministerstvo zdravotnictví dlouhodobě zastává názor, že homeopatická péče patří do rozsahu zdravotních služeb,“ říká náměstek ministra zdravotnictví Radek Policar.
Zahraniční lékaři se možná budou moci jen čtyřikrát pokusit o absolvování aprobační zkoušky pro praxi v Česku. Budou si ale moci tuto zkoušku rozložit do dvou dnů.
Ze zákona o nelékařských zdravotnických povoláních zřejmě zmizí podmínky pro terapeuty a specialisty čínské medicíny. Ve čtvrtek to doporučil zdravotnický výbor hlasy 15 z 18 přítomných členů.
Lékař Šula prý dokáže vyléčit roztroušenou sklerózu nebo autismus, se kterými si lékařská věda zatím neporadila. Pacienti mu platí i stovky tisíc korun ročně. Nevěřte tomu, varují oslovení lékaři.
Dokumentární film Obchod se zdravím, který nedávno uvedla Česká televize, vyvolal debatu o léčitelství. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za hnutí ANO) dokonce volá po speciálním zákonu.
Poslanecká sněmovna podpořila v prvním kole senátorský návrh na vyřazení terapeuta a specialisty čínské medicíny ze seznamu odborných zdravotnických pracovníků.
„Skoro vše, co se o Rasputinovi říká, není pravda. Nebyl to mnich, ani nepořádal bláznivé orgie,“ řekla ruskému časopisu Ogoňok pravnučka někdejšího lidového léčitele ze sibiřské vsi, který se stal jednou z nejmocnějších postav na dvoře posledního ruského cara. Právě vražda Grigorije Rasputina, kterého jedni považovali za šarlatána a druzí za „svatého“, předcházela pádu monarchie, bolševické revoluci a dalším pohromám.
Podvodní léčitelé, kteří zakazují lidem klasickou léčbu, by měli být podle ministerstva zdravotnictví trestně odpovědní. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD už jeden návrh na odpovědnost léčitelů podal. Vláda ho ale zamítla. Na podzim proto předloží další konkrétní plán. Zkušenosti některých lidí totiž ukazují, že rady podvodných léčitelů mohou být někdy až životu nebezpečné. Doporučují například pití dezinfekčních prostředků nebo klystýr.
Uvěřil radám samozvaného léčitele, vzdal se západní medicíny a zemřel. Tragickým příběhem Marcela Wimmera, na který upozornil Český rozhlas, se teď začali zabývat i mělničtí kriminalisté. Prověřují, jestli za úmrtím nestojí nedbalost "léčitelského guru".
Na problematiku podvodných léčitelů upozornil Radiožurnál už před třemi týdny. Popsal tragický příběh Marcela Wimmera. Ten podlehl učení léčitelského spolku, odmítl běžnou léčbu a zemřel. Ministerstvo zdravotnictví chce, aby léčitelé za své chování nesli trestní odpovědnost. Hrůzné zážitky z alternativní léčby jim totiž hlásí desítky dalších pacientů.
Léčitelé v Česku by mohli být trestně odpovědní za to, když svými postupy ohrozí život pacienta. Změnu zákona chce prosadit ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD. Reaguje tak na tragický příběh klienta spolku Slunce naděje, o kterém informoval Radiožurnál. S tresty pro nezodpovědné léčitele souhlasí i někteří odborníci.
VIDEO UVNITŘ. Marcel Wimmer zemřel letos v lednu na rakovinu krve. Bylo mu 45 let. Typ jeho nemoci patří k těm obtížně léčitelným. S největší pravděpodobností by ale dnes byl stále naživu, kdyby se na sklonku jeho života překvapivě nezměnilo jeho uvažování.
Český klub skeptiků Sisyfos udělil šest Bludných balvanů, cenu za největší nesmysly, které zdánlivě vypadají vědecky. Anticenu tak získalo například „léčivé“ hledění do slunce, prosazování grafologie do pedagogické praxe nebo „novinář“, který odhaluje nejrůznější světová spiknutí.