Čínskou medicínu by měl upravit samostatný zákon o léčitelích, doporučil zdravotnický výbor
Ze zákona o nelékařských zdravotnických povoláních zřejmě zmizí podmínky pro terapeuty a specialisty čínské medicíny. Sněmovna senátní předlohu nejspíše schválí, jelikož zdravotnický výbor to ve čtvrtek doporučil hlasy 15 z 18 přítomných členů. K dalšímu projednávání předlohy se dolní komora dostane nejspíš na zářijové schůzi. Poslanci se shodují v tom, že čínskou medicínu by měl upravit samostatný zákon o léčitelích.
Do zákona se tradiční čínská medicína dostala v minulém volebním období. Úpravu prosadil tehdejší předseda sněmovního výboru Rostislav Vyzula (hnutí ANO). Argumentoval ochranou lidí, když nebylo možné jednoznačně ověřit vzdělání poskytovatelů ani rozsah a kvalitu nabízené péče.
Sněmovna podpořila senátorský návrh na vyřazení čínského léčitelství ze zdravotních oborů
Číst článek
Ve čtvrtek Vyzula řekl, že vzhledem k záporným postojům odborných institucí je nakonec dobře, že čínská medicína v zákoně o nelékařských povoláních nebude. Trvá ale na tom, že jsou tisíce poskytovatelů, kteří zneužívají špatné situace pacientů, lákají je na alternativní léčbu a „tahají z nich bezostyšně peníze“.
S vypuštěním pasáží ale doporučoval stejně jako Jiří Běhounek (za ČSSD) vyčkat do doby, než bude návrh zákona o léčitelství hotov. „Jinak budou pacienti znovu vydáni na pospas lidem, kteří na nich parazitují bez jakýchkoli morálních zábran,“ dodal Vyzula.
Zvýhodnění proti ostatním
Ministr zdravotnictví Vojtěch Adam (ANO) senátorskou předlohu podporuje. Nesouhlasí s tím, že nynější zákonná úprava pacienty chrání. Je, jak uvedl, vyprázdněná. Zákon o léčitelství by mohl být předložen podle informací z výboru v první polovině příštího roku.
Senát schválil změny pro čínskou medicínu, sestry i kastraci potenciálních sexuálních násilníků
Číst článek
Tvůrcům senátorské novely – Aleně Dernerové (za SD-SN) a Vladimíru Plačkovi (ČSSD) – vadilo mimo jiné to, že čínští léčitelé by byli zvýhodněni proti ostatním, mohli by získat titul bakaláře či magistra a jejich služby by mohly hradit zdravotní pojišťovny.
„Hlavní námitkou proti čínské medicíně jako regulérní součásti českého zdravotnického systému je nejen fakt, že nejde ověřit kvalitu čínských lékařů, ale zvláště to, že peníze za alternativu z Dálného východu mohou chybět jinde, například při léčbě vzácných onemocnění,“ uváděli.
Sněmovní zpravodajka předlohy Jana Pastuchová (hnutí ANO) ohlásila pozměňovací návrh, který by opět zmírnil přísnější podmínky pro nastupující zdravotnické záchranáře.
Do zákona je prosadila ve stejné novele, která uzákonila čínskou medicínu. Roční nemocniční praxi by podle avizované úpravy nemuseli absolvovat řidiči záchranných vozů, kteří vykonávají tuto práci mnoho let.