Ve spletitém případu smrti kutnohorského léčitele Richarda Šiffera nechal soud vypracovat ústavní znalecký posudek. Ten ale zřejmě znalci vypracovali v rozporu se zákonem.
Soud nechal sestavit posmrtný psychologický profil léčitele a vůdce kutnohorské sekty. Z jeho vraždy jsou obžalované dvě ženy, které tvrdí, že nejednaly z vlastní vůle, ale plnily pokyny usmrceného.
Před soudní senát pražského soudu přišla vypovídat dvojice znalců, kteří zpracovali posudky v oblasti psychologie a psychiatrie na obžalované zubařku Magdalenu i důchodkyni Irenu.
Od léčení k naprosté závislosti na charismatickém vůdci. Kutnohorská sekta je podle předního religionisty Zdeňka Vojtíška v Česku výjimečná, přestože byl léčitel jako duchovní vůdce neúspěšný.
Soudní znalec Vojtíšek se nepozastavil nad tím, že ve společenství byla většina členů vysokoškolsky vzdělaných lidí. Vzdělání v tomto případě není podle něj preventivní, ale rizikový faktor.
„Richard měl nějaké nápady, jakým způsobem by ten dům měl vypadat, ale k tomu už dál nedošlo. Zůstalo u nějakých náčrtků,“ popsal majitel stavební firmy plány vůdce sekty.
„Manipulátoři jsou rádi, když mají nad někým moc a kontrolu. Manipulace vlastně znamená preparování, programování a kontrolování druhých lidí,“ říká forenzní psycholožka Ludmila Čírtková.
„S mamkou jsme měly hodně blízký vztah, pak to bylo jako s cizím člověkem, a teď už se to zase vrací,“ říká v otevřeném rozhovoru Šárka R. Její matka Irena podle obžaloby loni zavraždila léčitele.
„To ti lidé nemají někde načtené, ale cítí, jak to funguje. A jdou na to na jednu stranu přes strach, na druhou přes pocity viny,“ vysvětluje religionista Prokop Remeš, jak fungují manipulátoři.
Redaktorka serveru iROZHLAS.cz se pod skrytou identitou vypravila odhalit lékaře, který nabízí terapeutické služby jako například „Láskyplné zkrocení ženy“.
„Řekla jsem dceři, že asi nechodí k doktorovi. Jenže ona měla argumenty od něj. Netajil se tím, že má nějaké problémy, že nemá smlouvu se zdravotní pojišťovnou," uvedla matka jedné z pacientek.
Říkalo se mu „zázračný lékař“ i „šarlatán“. Kým doopravdy byl Jan Mikolášek, protagonista snímku Agnieszky Holland, se snaží přiblížit nová kniha Ivany a Martina Šulcových.
Lékař Šula prý dokáže vyléčit roztroušenou sklerózu nebo autismus, se kterými si lékařská věda zatím neporadila. Pacienti mu platí i stovky tisíc korun ročně. Nevěřte tomu, varují oslovení lékaři.
Nebezpeční léčitelé, kteří ohrozí zdraví nebo život pacienta, by měli být trestně odpovědní. Tento plán ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z ČSSD by podle všeho poslanci podpořili. Radiožurnál se ptal zákonodárců z výboru pro zdravotnictví z různých politických stran. Jejich odpovědi byly většinou souhlasné.
Kontroverzní křesťanský kazatel z Kanady Benny Hinn měl rozjet svoji show, na které údajně léčí nemocné, taky v Praze. Jenže podle zjištění Radiožurnálu nakonec nepřijel, protože je sám nemocný, a diváky pozdravil jen přes Skype. Podle kritiků je to další z důkazů, že spíš než o léčení jde při jeho akcích o peníze. Účastníkům Křesťanské konference ohně na letňanském výstavišti to ale příliš nevadilo.
Uvěřil radám samozvaného léčitele, vzdal se západní medicíny a zemřel. Tragickým příběhem Marcela Wimmera, na který upozornil Český rozhlas, se teď začali zabývat i mělničtí kriminalisté. Prověřují, jestli za úmrtím nestojí nedbalost "léčitelského guru".
Na problematiku podvodných léčitelů upozornil Radiožurnál už před třemi týdny. Popsal tragický příběh Marcela Wimmera. Ten podlehl učení léčitelského spolku, odmítl běžnou léčbu a zemřel. Ministerstvo zdravotnictví chce, aby léčitelé za své chování nesli trestní odpovědnost. Hrůzné zážitky z alternativní léčby jim totiž hlásí desítky dalších pacientů.
Krajský soud v Hradci Králové poslal na 15 roků do vězení matku a jejího druha. Ti šestiletému chlapci, který trpěl cukrovkou, nepodávali inzulín. Údajně na radu léčitelů. Chlapec kvůli tomu v dubnu 2013 zemřel. Muž i žena se proti rozsudku na místě odvolali.
Tragický příběh klienta spolku Slunce naděje Marcela Wimmera, který zmapoval Radiožurnál, nerozčílil jen politiky. Rozzlobeně reaguje i Českomoravský svaz léčitelských umění. Od chování takových léčitelů, kteří lidem radí, aby zavrhli klasickou medicínu, se distancuje a podporuje návrh, aby byli trestně odpovědní.
VIDEO UVNITŘ. Marcel Wimmer zemřel letos v lednu na rakovinu krve. Bylo mu 45 let. Typ jeho nemoci patří k těm obtížně léčitelným. S největší pravděpodobností by ale dnes byl stále naživu, kdyby se na sklonku jeho života překvapivě nezměnilo jeho uvažování.