Sociální demokraté zvažují povinnou rodičovskou dovolenou pro otce

Povinně rozdělit rodičovskou dovolenou mezi muže a ženu navrhuje občanské sdružení Oranžový klub, které je blízké sociální demokracii. Návrh se objevil na webu strany v rámci prorodinných opatření. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach se ale od nápadu distancoval. Nejde podle něj o oficiální stanovisko ČSSD.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodina, děti (ilustrační foto)

Rodina, děti (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Občanské sdružení Oranžový klub se inspirovalo v Norsku a Švédsku, kde si muž může vybrat, jestli část mateřské stráví s dětmi on, nebo žena.

„V principu to funguje tak, že část rodičovské dovolené je určena pro takzvaného druhého rodiče, který před tím na té rodičovské nebyl. A když tuto část ten druhý rodič nevyužije, tak vlastně část té rodičovské dovolené, dá se říct, propadá,“ říká za Oranžový klub jedna z autorek návrhu Michaela Marksová-Tominová, mluvčí stínové vlády ČSSD v otázkách lidských práv a rodiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Jana Čermáková

Podle ní však zatím nejde o konkrétně vypracovaný návrh, jako spíš o téma k diskusi.

„Mimochodem v takovém programovém dokumentu o rodinné politice ho má ČSSD už rok a viděl ho i pan Škromach, akorát už na to asi zapomněl,“ reaguje na postoj místopředsedy ČSSD, který se od návrhu distancoval.

Opatření by prý spolu s dalšími mělo přispět ke slaďování rodinného a profesního života, v čemž podle Tominové patří Česká republika k nejhorším v Evropské unii.

Langšádlová: Rodina je suverén

Podle stínového ministra práce a sociálních věcí, poslance ČSSD Romana Sklenáka, by se ČSSD mohla návrhem na povinnou mateřskou pro muže zabývat na podzimní programové konferenci. Sám si však myslí, že Česku nejsou pro povinnou mateřskou mužů podmínky.

„V těch vyspělejších zemích pobírají ženy a muži podstatně vyšší platy než u nás, nejsou tam tak velké rozdíly mezi platem muže a platem ženy,“ poznamenává Sklenák.

Za dobrý nápad považuje otce na mateřské dětská lékařka Hana Cabrnochová, a to jak pro muže, tak pro děti. Není však podle ní možné to rodinám nařizovat, musí mít možnost dobrovolně si vybrat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrhu na povinné dělení mateřské diskutovali na Radiožurnálu místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová a mluvčí stínové vlády pro lidská práva a rodinu ČSSD Michaela Marksová-Tominová

„Každá rodina je velmi odlišná. A to nejlepší je mít svobodu v rozhodování kdo, případně jakou část a jakou dobu bude doma s malým dítětem. Rodiny se i liší v tom, kolik mají dětí, v extrémním případě se může stát, že někdy výjimečně nemůže být s dítětem doma ani maminka a ta rodina řeší nějakou jinou variantu,“ upozorňuje Cabrnochová.

Naopak proti dělení rodičovské se postavila místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová. Návrh označila za sociální inženýrství.

„Rodina je pro mě suverén, je svrchovaná a musí se rodiče sami rozhodnout, kdo z nich zůstane na rodičovské dovolené,“ říká Langšádlová.

Jana Čermáková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme