Sněmovní komise uzavřela vyšetřování otravy Bečvy. Výsledky se mají projednat na mimořádné schůzi
Sněmovní vyšetřovací komise k otravě Bečvy uzavřela závěrečnou zprávu. Konečné znění dokumentu zveřejní komise na stránkách sněmovny nejpozději v pondělí. Do té doby nechtěli členové jeho obsah komentovat. Komise také požádá o svolání mimořádné schůze, která by se měla konat do konce září.
Komise se v závěrečné zprávě, která má zhruba 30 stran, vypořádává s postupem vyšetřování ekologické havárie a s možnými pochybeními úřadů. Předsedkyně komise Marie Pěnčíková (KSČM) uvedla, že zpráva bude nakonec zveřejněna celá, aby nebyly pochybnosti o její transparentnosti.
Vyšetřování kauzy otravy řeky Bečva bude mít zpoždění. Trestní spis míří na přezkum do Olomouce
Číst článek
„Ambicí vyšetřovací komise je, aby naše zpráva byla ještě v současném volebním období projednána, a proto chceme, aby byla svolána mimořádná schůze,“ řekla novinářům Pěnčíková. Hlasování bylo podle ní téměř jednomyslné. Kdo hlasoval proti, však neuvedla.
„Ve zprávě jsou zkonstatována veškerá pochybení, která komise zaznamenala. Všechna jsou opřená o svědecké výpovědi či materiály. A jsou navržena i opatření, která komise vidí jako vhodná, aby se taková katastrofa nemohla opakovat,“ doplnil Petr Gazdík (STAN). Zpráva bude zveřejněna v pondělí v systému Poslanecké sněmovny. Nejdříve se s dokumentem musí seznámit ostatní poslanci, dodal Gazdík.
Ve čtvrtek komise jednala o tom, že část věnovaná policejnímu vyšetřování by mohla být neveřejná, protože jde o živou kauzu.
Rok od otravy Bečvy. ‚Vyšetřovaní jsou ti, kdo poukazují na nesrovnalosti,‘ říká reportérka
Číst článek
Vyšetřování havárie
Server iROZHLAS.cz v pátek uvedl, že vyšetřování ekologické havárie přezkoumá Krajské státní zastupitelství v Ostravě. Podnět na přezkum podala obhajoba, a to poté, co vsetínský státní zástupce Petr Bareš zamítl stížnosti obviněných proti usnesení o zahájení trestního stíhání jako nedůvodné. Žalobci tak nyní prověří především okolnosti, za kterých byla z vypouštění nebezpečných látek obviněna firma Energoaqua a její šéf Oldřich Havelka.
Práce kriminalistů tak může podle serveru nabrat až dvouměsíční zpoždění. Podle Bareše se tak po dobu dohledové prověrky práce vyšetřovatelů na případu částečně zastaví. Původně chtěl případ uzavřít do konce roku.