Vystrčil, Růžička a Fischer jsou na Ukrajině, předseda Senátu cestu oznámil na twitteru
Delegace Senátu České republiky v čele s předsedou Milošem Vystrčilem (ODS) vycestovala na Ukrajinu. Vystrčil to oznámil na twitteru. Spolu s ním se na Ukrajinu vydal 1. místopředseda horní komory Jiří Růžička (TOP 09 a STAN) a senátor Pavel Fischer, na cestě je doprovází i delegace senátorů z Polska i s předsedou komory Tomaszem Grodzkým. Do Kyjeva dorazili ve čtvrtek ráno.
Cestu do válečné země Vystrčil oznámil se slovy: „Některá pozvání se prostě neodmítají.“ Misi podpořil premiér Petr Fiala (ODS), je podle něj třeba pokračovat v projevech podpory Ukrajině.
Radiožurnál uvedl, že je delegace pozvána do ukrajinského parlamentu. Mluvčí horní komory parlamentu Jana Taušová následně potvrdila, že senátoři cestují na Ukrajinu na pozvání předsedy tamní Nejvyšší rady, Ruslana Stefančuka.
Vystrčil po příjezdu do Kyjeva řekl České televizi, že by měl vystoupit v ukrajinském parlamentu. Senátoři mají také navštívit obce v okolí Kyjeva, těžce postižené ruskými útoky.
Další podrobnosti vzhledem k bezpečnosti neuvedl. Na twitteru zveřejnil fotografii, jak spolu se maršálkem polského Senátu Grodzkým jedou automobilem, oba v ochranných vestách, na nádraží měli senátoři i helmy.
Fiala: mise má smysl
Před měsícem podnikl cestu do Kyjeva český premiér Petr Fiala, a to společně se svým polským a slovinským protějškem Mateuszem Morawieckým a Janezem Janšou a s polským vicepremiérem Jaroslawem Kaczyńským.
V ukrajinské metropoli se setkali s prezidentem Volodymyrem Zelenským i premiérem Denysem Šmyhalem. Cílem jejich návštěvy bylo podpořit Ukrajinu.
Po nich Kyjev navštívili také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, šéf unijní diplomacie Josep Borrell a slovenský premiér Eduard Heger, nedávno také britský premiér Boris Johnson, rakouský kancléř Karl Nehammer a další evropští politici.
Fiala Vystrčilovu cestu do Kyjeva podpořil. „Považuji za velmi důležité, že politici z Evropy na Ukrajinu jezdí, a vyjadřují tak podporu zemi zasažené ruskou agresí. Přeji mu šťastný návrat domů,“ napsal český premiér na twitteru.
Ve čtvrtečním rozhovoru pro server Blesk.cz uvedl, že mise má smysl, protože je třeba mluvit s ukrajinskými kolegy, dávat jim najevo podporu. Význam cesty podle něj spočívá i v tom, že ubude těch, kteří kvůli dezinformační válce vedené Ruskem proti západnímu světu nevěří, že se válka na Ukrajině odehrává.
Předseda Senátu @Miloš Vystrčil je dnes na návštěvě Kyjeva, kam přijel na pozvání předsedy Nejvyšší rady Ukrajiny.
Považuji za velmi důležité, že politici z Evropy na Ukrajinu jezdí a vyjadřují tak podporu zemi zasažené ruskou agresí.
Přeji mu šťastný návrat domů!
11:01 – 14. 04. 2022
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) České televizi řekl, že s ním Vystrčil cestu na Ukrajinu konzultoval a že mu ji doporučil. Podle šéfa české diplomacie je návštěva je i jakýmsi potvrzením, že Česko za Ukrajinou stojí. Ozývají se totiž i hlasy, že podobné cesty jsou jen snahou politiků se zviditelnit a Ukrajině nic nepřinesou.
Stanovisko vůči Rusku
Senát minulý týden schválil stanovisko, podle něhož Rusko musí nést následky za rozpoutání války proti Ukrajině včetně platby reparací.
Mnohahodinové čekání s číslem na ruce. Tak v Praze vypadá registrace uprchlíků z Ukrajiny
Číst článek
Horní parlamentní komora také konstatovala, že vraždění civilistů v ukrajinských městech nese všechny znaky válečného zločinu podle mezinárodního práva a že únosy obyvatel Ukrajiny do Ruska jsou neospravedlnitelné.
Ruští představitelé, kteří jsou odpovědní za válečné zločiny, musí být podle Senátu postaveni před soud a potrestáni. Téměř totožné usnesení přijala také sněmovna.
Stefančuk se začátkem dubna on-line připojil ke schůzce lídrů parlamentů Česka, Slovenska a Rakouska. Informoval je o nejnovějším vývoji ve své zemi a o tom, jak pokračují boje i snahy o mírová jednání.
Šéf senátu @Miloš Vystrčil maršálek polského senátu Tomasz Grodzki a šéf parlamentu v Kyjevě Ruslan Stefančuk v Boroďjance. Vystrčil: Ukrajinci bojují i za nás.
11:14 – 14. 04. 2022
Stefančuk poděkoval třem středoevropským zemím za pomoc a za vstřícné přijetí ukrajinských uprchlíků. Do Česka podle odhadů dorazilo přes 300 000 Ukrajinců, hlavně žen a dětí. Šéf ukrajinského parlamentu požádal také o uvalení dalších sankcí vůči Rusku a o zabavování majetku ruských oligarchů.