Zasažený křižník Moskva se potápí, oznámila Ukrajina. Rusové se loď pokusí odtáhnout do přístavu
Ruský křižník Moskva, vlajková loď Černomořské flotily, utrpěl po zásahu ukrajinskými protilodními střelami Neptun, následném požáru a explozích munice vážné škody a začal se potápět, oznámilo jižní velitelství ukrajinských ozbrojených sil. Ruské ministerstvo obrany naopak uvedlo, že požár na lodi se podařilo uhasit, ustaly výbuchy munice a loď si zachovala schopnost plavby. Další plavidla flotily se křižník pokusí odtáhnout do přístavu.
„Ohnisko požáru na křižníku Moskva bylo lokalizováno, nejsou vidět plameny. Ustaly výbuchy munice,“ uvedlo ruské ministerstvo podle agentury TASS. Dodalo, že loď zůstala schopná plavby a jeho hlavní raketová výzbroj nebyla poškozena.
„Posádka křižníku byla evakuována na plavidla Černomořské flotily v okolí. Podnikají se opatření k odtažení křižníku do přístavu,“ dodal úřad.
Ministerstvo dosud neuvedlo, co požár a výbuchy munice způsobilo. Oznámilo jen, že příčiny vyšetřuje.
Vystrčil, Růžička a Fischer jsou na Ukrajině, předseda Senátu cestu oznámil na twitteru
Číst článek
Gubernátor Oděské oblasti Maksym Marčenko ve středu večer řekl, že křižník zasáhly ukrajinské střely. O požáru na palubě Moskvy hovořil předtím i poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč. Jejich tvrzení nelze nezávisle ověřit.
Satelitní snímky americké firmy Maxar Technologies ukázaly, že křižník se 10. dubna nacházel severozápadně od krymského přístavu Sevastopol. Jeho současnou polohu nelze přes satelit určit kvůli velké bouři nad Černým mořem, napsal server CNN.
„Na pomoc Moskvě přispěchala čtyři ruská pomocná plavidla. V té době zuřila bouře,“ napsal list Ukrajinska pravda s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ukrajinské rozvědky. Ke všemu podle něj došlo asi 20 námořních mil (asi 37 kilometrů) od Hadího ostrova.
Stanice BBC na svém webu poznamenala, že pokud se zprávy o vážném poškození křižníku Moskva – nejsilněji vyzbrojené lodi Černomořské flotily – po zásahu ukrajinskými střelami potvrdí, bude to největší bojová ztráta ruského vojenského námořnictva od druhé světové války. Tehdy německé bombardéry potopily bitevní loď Marat.
Moskva, dříve Slava
Křižník byl postaven v loděnicích v ukrajinském Mykolajivu, na vodu byl spuštěn v roce 1982 pod jménem Slava. V roce 1989 byl v doprovodu sovětského vůdce Michaila Gorbačova při schůzce s americkým prezidentem Georgem Bushem na Maltě.
Obránci Hadího ostrova jsou naživu, ale v ruském zajetí, potvrdilo ukrajinské námořnictvo
Číst článek
V roce 2000 se pod názvem Moskva stal vlajkovou lodí ruské Černomořské flotily, v témže roce jej navštívil ruský prezident Vladimir Putin spolu s tehdejším ukrajinským prezidentem Leonidem Kučmou. Křižník se zúčastnil řady ozbrojených konfliktů, včetně ruského tažení v Sýrii. Poté byl několik let opravován.
Posádka lodi čítá 510 lidí. Vyzbrojen je střelami s plochou dráhou letu, protileteckými raketami, dělostřeleckými a protilodními zbraněmi, napsala BBC na svém webu.
Protilodní střely Neptun o doletu až 280 kilometrů začala Ukrajina vyvíjet v minulé dekádě, v roce 2020 je podle dostupných informací přijala do výzbroje. Na přehlídce k 30. výročí nezávislosti tyto střely byly předvedeny na českých nákladních automobilech Tatra.
Agentura Unian poznamenala, že křižník Moskva, který zahraniční média označují za nejlépe vybavenou a nejvýznamnější loď ruské černomořské flotily, nechvalně proslul už na začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu.
Posádka tohoto plavidla tehdy vyzvala ukrajinské obránce Hadího ostrova, aby se vzdali. Ukrajinští vojáci to však nevybíravými slovy odmítli. „Ruská válečná lodi, jdi do p**ele,“ vzkázal tehdy jeden z Ukrajinců.