Na odstraňování znečištění pracují tisíce lidí. Podle ruských médií dosud mazut zamořil asi 50 kilometrů pláže. Odstraněno již bylo více než 17 000 tun kontaminovaného písku.
Protesty vypukly v pondělí, když abchazský parlament začal projednávat návrh zákona o ratifikaci dohody s Moskvou, která by umožnila ruským občanům a firmám kupovat pozemky a nemovitosti v Abcházii.
Most je důležitým spojením pro železniční a automobilovou dopravu v regionu a od začátku ruské invaze v únoru 2022 se stal terčem útoků několikrát, upozornil Reuters.
Vlny Černého moře omývají písečné pláže, na kterých posedávají hejna velkých racků. O kus dál už ale stojí krásně vyrovnané v řadě betonové tetrapody připravené pro případ nepřátelského výsadku.
Obyvatelé jihoruského letoviska Tuapse na Černém moři zaznamenali několik velkých explozí v areálu rafinérie. Cíli ukrajinských dronů byla také vojenská letiště v Rostovské a Astrachaňské oblasti.
Poplach trval déle než dvě hodiny. Mezitím byla u poloostrova Krym zničena skupina ukrajinských lodí bez posádky, píše agentura Reuters. Informace nelze nezávisle ověřit.
Vztahy Gruzie a EU ochladilo finální přijetí zákona o zahraničním vlivu. Na to vláda Gruzínského snu navázala oznámením, že zadá významný tendr na stavbu hlubokomořského přístavu čínským společnostem.
Již po pouhém půlroce existence této alternativy bylo jasné, že nová trasa může Ukrajině přinést podstatně víc než předchozí mezinárodní obilná iniciativa.
Černé moře je pro Rusko strategická priorita. Tato tradice sahá až do dob carského Ruska, kdy se hovořilo o poloostrovu Krymu jako o důležité základně, která umožňuje ovládat okolní mořský prostor.
Ruské střely ve středu dopadly jen několik desítek metrů od kolony vozidel, která převážela ukrajinského prezidenta a řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise.
Ukrajina za dva roky, kdy se brání ruské vojenské agresi, potopila nebo vážně poškodila přibližně dvě desítky ruských válečných lodí. Likviduje je země, která nemá vlastní námořnictvo s flotilou lodí.
Ruské jednotky využívají dělostřelectvo a drony v Chersonské oblasti méně. Silný vítr a sníh si v regionu vyžádal několik obětí, na frontové linii je snížená viditelnost.
„Dnes 100. loď proplula černomořským humanitárním koridorem,“ napsala velvyslankyně na sociální síti X. Dodala, že díky této „vývozní dálnici“, vyvezla Ukrajina do světa 3,7 milionu tun zboží.
Rusové podle ukrajinských sil vypálili směrem k blíže neupřesněnému ukrajinskému přístavu z letounu v Černém moři střelu Ch-31P, která zasáhla vrchní část lodi v době, kdy vplouvala do přístavu.
Jedním z nejkrásnějších ukrajinských měst je Oděsa, bohužel i ta je často cílem ruských raket a dronů. Českýma i místníma očima se podíváme, jak to v Oděse vypadá.
Satelitní snímky ukazují, že velká část plavidel ruské Černomořské flotily už nekotví v Sevastopolu, ale v Novorossijsku v Krasnodarské oblasti. Velení tak reaguje na pokračující ostřelování Krymu.
V Brjanské oblasti se podle tvrzení jejího gubernátora Alexandra Bogomaze několik okresů stalo terčem ostřelování kazetovou municí. To se podle gubernátora obešlo bez zranění lidí.
Rusko od takzvaných obilných dohod o bezpečném vývozu ukrajinské přenice letos v červenci zhruba po roce odstoupilo a varovalo, že bude lodě plující do ukrajinských přístavů pokládat za vojenské cíle.
K sídlu Černomořské flotily podle telegramových kanálů mezitím dorazilo nejméně deset sanitek. Šíří se též videa hustého dýmu a fotografie poškozeného sídla flotily.
Ruské ministerstvo obrany informovalo o tom, co nazvalo překažením „pokusu kyjevského režimu o teroristický útok“, konkrétně o sestřelení dvou desítek ukrajinských dronů nad Krymem a Černým mořem.
Ukrajina obnovila provoz v černomořských přístavech v okolí Oděsy. I přes to, že Kyjev má slabší námořní flotilu, tak úspěšně narušuje ruskou nadvládu v Černém moří. Využívá k tomu drony.
Obchodní loď převážející cement se plavila pod vlajkou státu Togo. Všech dvanáct členů posádky bylo v pořádku přepraveno na břeh. Dva z nich utrpěli lehké zranění.
Letoun RAF RC-135 Rivet Joint letěl 29. září 2022 na pozorovací misi nad Černým mořem v mezinárodním vzdušném prostoru. V jeden okamžik se k němu přiblížily dvě ruské stíhačky SU-27.
Jak se předem dalo očekávat, v hlavním bodu schůzky v Soči, což byla Erdoganova snaha přimět Rusko, aby se vrátilo k obilné smlouvě, turecký prezident nepochodil.