Ministerstvo podle kontrolorů nezjišťovalo, jak lidem pomohlo devět miliard na podporu rodiny
Příspěvky na podporu rodinné politiky pomohly lidem jen částečně. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž nastavilo systém rozdělování pomoci tak, aby došlo k vyčerpání co největší části z téměř devítimiliardového rozpočtu. Nezajímal ho ale „kvalitativní přínos“. Také nestanovilo dílčí cíle. V pondělí o tom informoval Nejvyšší kontrolní úřad.
Nejvyšší kontrolní úřad prověřil především operační program Zaměstnanost a národní dotační titul Rodina v letech 2018 až 2020.
V rámci Zaměstnanosti vynaložil stát 8,6 miliardy korun na 3593 projektů a podpořil téměř 160 000 lidí.
Odměňovat manžele za věrnost? Podporu si zaslouží všechny formy rodin, věří senátorka Šípová
Číst článek
„Vzhledem k tomu, že ministerstvo nestanovilo příjemcům podpory povinnost sledovat a vyhodnocovat dopady projektů po jejich ukončení, není prokazatelný dlouhodobý dopad podpory. Není tedy zřejmé, zda tyto prostředky přispěly k snížení počtu osob ohrožených chudobou či sociálním vyloučením,“ informoval Nejvyšší kontrolní úřad na svém webu.
Mluvčí ministerstva Jakub Augusta ČTK řekl, že ministerstvo se s výsledky kontroly neztotožňuje. V tiskové zprávě pak uvedl, že závěry považuje za nesrozumitelné. Ministerstvo cíle má a daří se je naplňovat, konstatoval mluvčí.
„Aktivity na podporu rodinné politiky mohou být velmi různorodé, díky čemuž mohly být podpořeny i velmi specifické projekty, například práce s agresorem v rodině. Zaměřují se na změnu situací rodin, podstatná je flexibilita v oblasti úpravy dávek či služeb,“ reagoval resort.
Kon troloři uvádí příklad, kdy více než polovina z 331 ukončených projektů na podporu rodinné politiky za 495 milionů korun nedosáhla „stanoveného dílčího cíle, tedy získání kvalifikace pro účastníky projektů“.
„Marginální nedostatky nemající vliv na kvalitu projektů a způsobilost výdajů se objevily jen u šesti z 331 projektů v kontrolovaném vzorku,“ tvrdí ministerstvo.
Sledovat a vyhodnocovat přínosy není možné ani u dotačního titulu Rodina, který je určený k předcházení rozpadů rodin nebo odebírání dětí. Resort u něj nestanovil žádné konkrétní cíle.
‚Kojeňáky‘ nejspíš definitivně skončí. Platit nemá ani výjimka pro děti s těžkým postižením
Číst článek
Kontroloři také prověřili 10 projektů, na které šlo 216,7 milionu korun a kterých se zúčastnilo 2999 lidí, 91 procent z nich byly ženy. Jejich cílem bylo „zlepšit situaci osob pečujících o děti do 15 let a také těch, které jsou ohroženy sociálním vyloučením“.
„Kontroloři zjistili, že vynaložené peníze přispěly ke zlepšení situace těchto osob v menší míře, než sami příjemci podpory předpokládali. I zde platí, že dlouhodobé dopady podpory jsou pouze dílčí, nebo nejsou prokazatelné,“ konstatoval úřad.
Ten ministerstvu také vyčítá, že při administraci projektů v rámci programu Rodina nepostupoval podle zákona o finanční kontrole.