Unie chce sjednotit tresty za uplácení. Korupčníci teď můžou v různých zemích dostat půl roku i patnáct let

Evropská komise navrhuje tvrdší postihy za korupční jednání v členských státech Evropské unie. Trestní sazby, které jsou nyní u jednotlivých členů často rozdílné, by se tak měly částečně sjednotit. Unijní exekutiva také navrhuje vytvořit nový sankční list korupčníků ze států mimo blok. Unie návrhem reaguje i na to, že bezmála 70 procent unijních občanů považuje podle průzkumu Eurobarometru z loňského roku korupci ve své zemi za závažný problém.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věra Jourová

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Cílem návrhu je lépe postihovat korupční jednání napříč Evropskou unií. Výsledkem by tak mělo být sjednocení pravidel a trestů, které jednotlivé státy ve vztahu ke korupci aplikují. 

Sazby v různých členských státech za stejný čin se nyní podle místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové z hnutí ANO často velmi liší i mezi půl rokem a patnácti lety. Pro mnoho zemí to bude podle Jourové znamenat nutnost trestní sazby za korupci navyšovat.

3:50

Česko poprvé zaplatí pokutu Unii za chybějící legislativu. Nechrání whistleblowery

Číst článek

„Legislativa je zastaralá – co země, to jiné typy trestných činů a trestů, to nedává smysl. Potřebujeme to sladit. V době, kdy máme odstraněné hranice a máme zde čím dál víc zločinu v digitálního prostoru, nedává smysl, abychom měli mozaiku různých reakcí na stejné činy,“ řekla místopředsedkyně pro Radiožurnál.

Návrh musí ještě schválit členské státy a Evropský parlament. Komise návrhem protikorupčního balíčku sleduje mimo jiné to, že bezmála 70 procent občanů Evropské unie považuje podle průzkumu Eurobarometru z loňského roku korupci ve své zemi za závažný problém.

Dosah i mimo EU

Nový balíček má za cíl bojovat s korupcí i mimo Evropskou unii. Vzniknout by měl nový sankční list, na který bude Evropská unie zařazovat významné korupčníky z třetích zemí mimo Evropskou unii.

Konkrétní osoby na seznam budou navrhovat členské státy nebo vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční politiku a bezpečnost Josep Borrell. Zařazeným osobám může být pak zmrazen majetek nebo budou mít zákaz cestování do Evropské unie.

Zdeňka Trachtová, krp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme