Podle DPA panuje v OSN akutní nedostatek peněz. Jen 142 z 193 zemí totiž za rok 2023 zaplatilo své členské příspěvky, vyplývá z údajů instituce. Mezi chybějícími platbami je mimo jiné ta od USA.
Unie návrhem reaguje i na to, že bezmála 70 procent unijních občanů považuje podle průzkumu Eurobarometru z loňského roku korupci ve své zemi za závažný problém.
Kyjev by se měl zaměřit například na nedostatky v otázkách právního státu či boje s korupcí. Rozhodující slovo v udělení kandidátského statusu bude mít příští týden summit lídrů členských zemí.
Zástupci Evropské komise ve čtvrtek v Bruselu představili projekt, jehož cílem je seznámit mládež se zeměmi společenství. O 15 000 jízdenek se lze přihlásit v červnu.
Rozpočet EU pro rok 2018 počítá se závazky ve výši 160,1 miliardy eur a platbami 144,7 miliardy eur. Dohodli se na tom vyjednavači zemí EU a europarlamentu. O část peněz přijde Turecko.
Online obchody v Evropské unii nebudou smět omezovat prodej pro zákazníky z jiných členských zemí. Na odstranění takzvaného geoblockingu při online prodeji se v Bruselu dohodli zástupci států. S opatřením, které má zrovnoprávnit postavení zákazníků v celé Unii, musí ještě souhlasit Evropský parlament.
V Evropské unii vznikne mechanismus, který umožní podpořit členský stát potýkající se s humanitární krizí. Dnes se na tom dohodli ministři zahraničí osmadvacítky. Už dříve nástroj navrhla Evropská komise s cílem pomoci především Řecku. Po uzavření balkánské migrační trasy se tam hromadí desítky tisíc migrantů.
Bezpečnost v Kosovu, protiraketová obrana a předávání kontroly nad Afghánistánem domácí policii a armádě - to budou hlavní témata dvoudenního jednání ministrů zahraničí v centrále Severoatlantické aliance. Dnes se budou debaty točit kolem situace na kosovsko-srbských hranicích.
Chorvatsko má vstoupit do Evropské unie 1. července 2013, a stát se tak jejím 28. členským státem. Dnes, v předvečer dvacátého výročí vyhlášení nezávislosti Chorvatska, to v Bruselu schválil summit EU. Zmíněné datum je zatím tzv. technické, ale vstup Záhřebu může v podstatě ohrozit pouze záporné vyjádření některého z národních parlamentů.
Úplné otevření unijního pracovního trhu pro pracovníky z nových členských zemí nezpůsobí podle Evropské komise žádnou pohromu. Dneškem padají i poslední omezení pro občany osmi členských zemí, které do unie vstoupily v roce 2004. Otevírají se pro ně i pracovní trhy Německa a Rakouska, které plně využily sedmileté přechodné období omezení pro pracovníky z nových členský států.