Unie návrhem reaguje i na to, že bezmála 70 procent unijních občanů považuje podle průzkumu Eurobarometru z loňského roku korupci ve své zemi za závažný problém.
Čistotu a průhlednost peněz ve stranických pokladnách slibuje rakouská vláda. Parlamentní politické strany nově budou muset zveřejňovat dárce, kteří je finančně podporují. Nový zákon by měl platit od 1. června.
Vláda může naostro spustit boj proti korupci. Dnes totiž ministři schválili posledních pět sporných bodů, které chyběly k tomu, aby byl vládní protikorupční balík kompletní. Členové Nečasova kabinetu přijali kroky, které mají omezit korupci, jednohlasně. Věci veřejné podmiňují přijetím opatření své setrvání ve vládě.
Kabinet Petra Nečase se dnes znovu vrátí k protikorupční strategii. Ministři balíček opatření boje proti korupci, který sepsal ministr vnitra Radek John, předběžně schválili už na prvním lednovém zasedání. Strany vládní koalice se ale tehdy nedokázaly dohodnout na pěti sporných bodech. Ty měl do dnešního dne vyřešit tým expertů složený z ministrů vnitra, financí a spravedlnosti.
Jednomyslně. Tak vláda schválila protikorupční strategii. Ministři se shodli, že do poloviny letošního roku bude předloženo paragrafové znění zákona o Generální inspekci ozbrojených sborů, do konce března půjde do připomínkového řízení návrh zákona o veřejných zakázkách.
Hned na první schůzi vlády v novém roce mají ministři na stole žhavé téma - protikorupční strategii. Právě boj proti korupci odstartoval další roztržku v kabinetu, konkrétně mezi ministrem vnitra Radkem Johnem z Věcí veřejných a premiérem Petrem Nečasem z ODS. S většinou návrhů v materiálu předseda vlády sice souhlasí, o sporných bodech chce ale ještě podrobně debatovat.
Diskuse vlády o protikorupčním balíčku nebude jednoduchá. Zatímco ministr vnitra Radek John má za to, že materiál, který vládě předloží, je předjednaný a vychází z koaličních dohod, premiér Petr Nečas upozornil na řadu chyb a nesrovnalostí, které dokument podle něho obsahuje.
Agent provokatér ani korunní svědek proti korupci v Česku zatím nezakročí. Senát zamítl protikorupční balíček ministra vnitra Martina Peciny, který chtěl mimo jiné tyto instituty zavést. Senát zamítl i zákon o lobbingu.
Senátoři dnes pravděpodobně odmítnou takzvaný protikorupční balíček dosluhujícího ministra vnitra Martina Peciny. Ústavní komisi horní komory se totiž nelíbí, že příliš posiluje pravomoci policie na úkor soudů. Jenže podle výkonného ředitele Transparency International Davida Ondráčky by balíček měl být schválen jako základní bod série protikorupčních opatření.
Protikorupční balíček dosluhujícího ministra vnitra Martina Peciny Senát pravděpodobně odmítne. Ústavní komisy horní komory se nelíbí, že příliš posiluje pravomoci policie na úkor soudů a má výhrady i k tomu, že ho sněmovna schválila těsně před volbami.
Pokud by Věci veřejné dokázaly prosadit svá protikorupční opatření, lídr strany Radek John by v nové vládě uvažoval o postu ministra vnitra. Řekl to v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.
Vládní protikorupční balíček schválila Poslanecká sněmovna. Zavádí například institut korunního svědka a protikorupčního agenta a mění postavení spolupracujícího obviněného. Norma teď bude směřovat do Senátu.
Sociální demokraté trvají na tom, aby sněmovna ještě do voleb projednala protikorupční balíček. Pokud ho poslanci nestihnou schválit na naplánované schůzi 18. května, je ČSSD připravena svolat mimořádnou schůzi sněmovny. ODS se to nelíbí.
Vládní protikorupční balíček by se už neměl do voleb ve sněmovně projednávat. Shodl se na tom ústavně právní výbor dolní komory. Balíček, který připravilo ministerstvo vnitra, zavádí mimo jiné například institut protikorupčního agenta nebo korunního svědka.