PŘEHLED KRAJŮ: Voda odkrývá škody, hladiny toků se snižují. Jaká je situace ve vašem regionu?

Voda po sobě zanechala největší spoušť v Jeseníkách a přilehlých oblastech. Hladiny se nyní už zvyšují pouze v nižších polohách, kam řeky proudí. Na většině území přestalo pršet a očekává se, že Česko začne sčítat škody. Zjistěte, jaká je situace ve vašem regionu, v přehledu, který sestavil iROZHLAS.cz a Radiožurnál.

Aktualizováno Praha/Brno/Ostrava (Aktualizováno: 11:50 17. 9. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodní nádrž Labská

Vodní nádrž Labská | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Voda na horních tocích řek již opadla. Odtéká postupně z hor a míří do nižších poloh. V souvislosti s rozsáhlými povodněmi v Česku už policie eviduje jednu oběť a dalších 7 lidí se pohřešuje.

Server iROZHLAS.cz sleduje dění v nepřetržité online reportáži, událostem se ve speciálním vysílání věnuje také Radiožurnál.

Abecední seznam krajů (kliknutí vás přesměruje na konkrétní informace o situaci ve vybraném kraji):

Hlavní město Praha

Povodňová situace v Praze je stabilní, povodňová opatření se však v současné době měnit nebudou, rozhodla magistrátní povodňová komise. Vedení města rovněž nabízí pomoc ostatním krajům postiženým velkou vodou. V centru jsou uzavřeny náplavky i vrata na Čertovce a vystavěna je část protipovodňových opatření. Mimo provoz je lanovka na Petřín i přívozy a zastavena je lodní doprava. Povodňová komise se znovu sejde v úterý v 11.00.

Na 207 místech v Česku platí alespoň první povodňový stupeň. Déšť se má rozšířit i na západ

Číst článek

Průtok na Vltavě sice nyní klesá, podle města se ale jedná o dočasnou situaci a průtoky se budou v následujících dnech zvyšovat. Podle aktuálních předpovědí by však neměl průtok překročit 1000 metrů krychlových za sekundu. Minimálně na prvním stupni povodňové bdělosti, tedy průtok 450 metrů krychlových za sekundu zůstane Vltava nejspíše po celý týden, neboť odtok z okolních řek a Vltavy bude postupný. Lodní doprava zůstane přerušena minimálně do neděle.

Uzavřená zůstává pražská zoologická zahrada, a to zejména kvůli nebezpečí pádu stromů v podmáčeném terénu. Otevřít by se měla opět ve středu.

Do dvou pavilonů Ústřední vojenské nemocnice v Praze (ÚVN) zatekla v sobotu voda, ale její provoz pokračuje bez omezení. Pracovníci odstraňovali závady v pavilonech A a CH2.

Omezení se týká také Trojské lávky spojující břehy Vltavy mezi Císařským ostrovem a Trojou. Krizová komise Prahy 7 o jejím uzavření rozhodla v neděli v podvečer, protože pohyb na ní nebyl bezpečný.

Lidé by se také měli vyhýbat Stromovce a Letenským sadům, kde je situace stále nebezpečná kvůli podmáčené půdě. Zákaz vstupu platí na náplavky, na některá hřiště a do parků. Uzavřená je také lanovka na Petřín.

Komise vyzvala řidiče, aby omezili cesty auty, vyhnout by se měli zejména ulicím V Holešovičkách a Liberecké, kde je kvůli havárii omezen provoz a tvoří se kolony. Uzavřena je silnice v Břežanském údolí, kde se sesula půda. Průjezd zůstane uzavřen i v následujících dnech.

Jihočeský kraj

Pondělní vytrvalý déšť zvýšil na jihu Čech přes noc hladiny řek na mnoha místech. Nejvyšší povodňový stupeň dosáhly toky na téměř třech desítkách stanic, vyplývá z aktuálních informací Českého hydrometeorologického ústavu. Třetí, nejvyšší povodňový stupeň v úterý v 5.30 překonala Vltava v Českých Budějovicích, kde řeka od pondělního večera stoupla o více než půl metru.

Hladík: Nejsložitější situace bude v jižních Čechách. Řeky mohou dosahovat až padesátiletých průtoků

Číst článek

Zvýšení způsobily pondělní deště v Novohradských horách, po nichž voda stekla do Malše, která se v Českých Budějovicích vlévá do Vltavy. Stoupnutí hladiny způsobily i srážky na Šumavě, které skončily ve Vltavě a jejich přítocích. Hladiny řek se v noci na úterý zvýšily i na Blanici, Malši, Vltavě, Lužnici nebo Nežárce.

Rybník Rožmberk na Jindřichohradecku začal v úterý před 10.00 přetékat bezpečnostním přelivem. Voda se volně rozlévá do krajiny. Bude trvat několik hodin, než se řekou Lužnice dostane do první obce, kterou je Lužnice na Jindřichohradecku s přibližně 400 obyvateli.

Stoupání hladiny pod rybníkem bude pozvolné. „Dnes (v úterý, pozn. red.) by se k nám voda dostat neměla. Spíš to odhadujeme na noc nebo na středu,“ řekla starostka. Dále po proudu Lužnice se nachází větší město Veselí nad Lužnicí na Táborsku, jehož části za určitých podmínek při velkém stoupání hladiny hrozí evakuace.

Na jihu Čech platí v úterý dopoledne nejvyšší povodňový stupeň na více než dvou desítkách stanic. Nejvyšší povodňový stupeň dosáhly Blanice, Vltava, Malše, Stropnice, Lužnice a Nežárka.

Město České Budějovice od rána začalo odstraňovat protipovodňové bariéry ze silnic a cyklostezek, aby nebránily běžnému provozu. Ostatní, které provoz nekomplikují, demontují později. Zároveň město nabízí lidem zdarma zapůjčení vysoušečů.

Podle českobudějovické radnice Vltava i Malše mají za sebou druhou a poslední vlnu kulminace. Obě řeky byly na 3. povodňovém stupni. Srážky budou podle předpovědi v následujících dnech naprosto minimální, proto se očekával pokles hladiny vodních toků, a to jak v samotných Českých Budějovicích, tak na Malši a horním toku Vltavy, uvedlo město na svém webu. Ode úterý je v provozu i plavecký stadion, který byl uzavřený od soboty do pondělí.

Jihomoravský kraj

Na jižní Moravě i v úterý ráno přetrvával třetí povodňový stupeň na Dyji, Svratce a Moravě. Na většině míst se očekával postupný pokles hladin, avšak více vody začne během dne téct Brnem, protože hladina Brněnské přehrady se blíží k hraně přelivu. Vyplývá to z dat Českého hydrometeorologického ústavu.

Přítok Svratky do Brněnské přehrady klesá jen velmi pomalu a zatím stále převyšuje odtok. Zvýšený odtok z přehrady ovlivní i stav Svratky za soutokem se Svitavou v Židlochovicích, kde nadále platil třetí stupeň povodňové aktivity, řeku se však podařilo udržet v korytě.

Kam dosáhne voda? Podívejte se na mapy rozlivu

Číst článek

Mírně se zhoršila situace na Dyji v Podhradí na Dyjí, kam přitéká Dyje z Rakouska a kterou v pondělí ovlivnily ještě doznívající deště v oblasti Waldviertelu.

Brzy ráno Dyje kulminovala na 241 metrech krychlových a v úterý ráno byla znovu na poklesu. Díky volnému prostoru ve Vranovské přehradě zůstával ovšem průtok pod přehradou na 220 metrech krychlových. To znamená, že dále po toku včetně Znojma je na třetím stupni povodňové aktivity, zatopené byly zahrady a sklepy některých domů blízko řeky a škody jsou malé.

Vranovská přehrada se sice přes noc opět začala pomalu plnit, ke kótě přelivu však zůstávalo ráno 180 centimetrů a bude hladina v Podhradí znovu klesat. Večer by se měla dostat pod úroveň třetího stupně, což odpovídá průtoku 166 metrů krychlových.

Setrvalá zůstávala situace na Moravě ve Strážnici a v Lanžhotě, kde však voda neohrožovala zastavěné oblasti a Povodí Moravy začalo v pondělí s rozlivem vody do lužních lesů na Soutoku. Díky tomu odlehčovala korytu řeky. Ve Strážnici je hladina stále nad sedmi metry a na průtoku 702 metrů krychlových. Pokles by měl začít po poledni. V Lanžhotě se očekával setrvalý stav a pokles má začít až před půlnocí.

Karlovarský kraj

Situace v Karlovarském kraji byla od pondělí klidná. Hasiči z kraje vyjeli v neděli dopoledne na pomoc do zaplavených oblastí Moravskoslezského kraje a do Olomouckého kraje. Hasiče v Karlovarském kraji o víkendu zaměstnávala likvidace následků silného větru, který od pátku způsoboval pády stromů a větví. Povodně v Karlovarském kraji nehrozí.

Královéhradecký kraj

Hladiny řek v Královéhradeckém kraji v noci na úterý pokračovaly v poklesu a na žádné řece ráno již nebyl třetí stupeň povodňové aktivity. Druhé stupně zůstávaly na Stěnavě v Otovicích na Náchodsku a na Orlici v Týništi nad Orlicí a Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku. Vyplývá to z dat podniku Povodí Labe.

Na Labi v Hradci Králové třetí povodňový stupeň opadl v pondělí v podvečer a v úterý ráno se hladina dostala na úroveň prvního povodňového stupně. První povodňový stupeň ráno platil ještě na Metuji v Krčíně na Náchodsku a na Divoké Orlici v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku.

V noci se v kraji objevily pouze slabé srážky do šesti litrů vody na metr čtvereční.

Odtok z labských přehrad ve Špindlerově Mlýně a u Dvora Králové nad Labem vodohospodáři v pondělí výrazně snížili. Zatímco v neděli z přehrad odtékalo kolem 100 metrů krychlových vody za vteřinu, v úterý ráno byl odtok z přehrady Labská ve Špindlerově Mlýně na úrovni sedmi metrů krychlových za vteřinu a z přehrady Les Království u Dvora Králové na 19 metrech krychlových.

Největší škody napáchaly víkendové povodně v Královéhradeckém kraji na Broumovsku v okrese Náchod, které leží v severní části kraje u hranic s Polskem. Broumovsko zasáhla místy až padesátiletá voda. Pod vodou se ocitly například části Teplic nad Metují, Meziměstí či Broumova. Nejvyšší srážky zaznamenaly o víkendu Krkonoše.

Liberecký kraj

Hladiny řek v Libereckém kraji se vrátily do normálu. V úterý ráno nebyl povodňový stupeň na žádném významnějším toku v kraji, vyplývá z údajů na webu Povodí Labe. Běžná nehodovost je i v rozvodné síti elektřiny, v pondělí večer společnost ČEZ Distribuce pro celý kraj odvolala po dvou dnech kalamitní stav.

Prognóza pro Liberecko už vypadá nadějně, hodnotí situaci hejtman Půta. Kraj podle něj bude vážit škody

Číst článek

Navzdory zklidnění situace platil na Frýdlantsku dál stav nebezpečí, který v neděli v podvečer vyhlásil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Platit bude zřejmě nejméně do středy, kdy se znovu sejde krajská povodňová komise. V kraji nejvíce postižené příhraniční Višňové na Frýdlantsku v úterý naplno začne úklid i zjišťování rozsahu škod. Voda se dostala zhruba ke 40 objektům a do 20 natekla.

Úřad práce otevře v úterý ve Frýdlantu dočasnou pobočku, aby lidé postižení povodněmi měli možnost požádat o mimořádnou pomoc. Obce navíc mají možnost získat na úklid po povodních nezaměstnané v rámci veřejně prospěšných prací.

Moravskoslezský kraj

Třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení, platil v Moravskoslezském kraji stále na čtyřech místech, tři byly na řece Opavě a čtvrté na Odře v Bohumíně na Karvinsku. Na Odře v Ostravě byl druhý stupeň a už jen na několika místech v kraji první stupeň povodňové aktivity. Vyplývá to z informací podniku Povodí Odry a Českého hydrometeorologického ústavu.

Třetí povodňový stupeň byl stále v Opavě a v její místní části Držkovice a v Děhylově před soutokem řeky Opavy s Odrou. Poslední místo se třetím stupněm byl v Bohumíně před polskými hranicemi.

Meteorologové uvedli, že hladiny vodních toků v regionu mají klesající tendenci nebo jsou mírně rozkolísané a během dne budou dál klesat. Podle předpovědi se v kraji očekávají jen ojedinělé přeháňky.

V kraji byly stále problémy s dopravou. Vlaky nejezdily na většině tratí. Na neurčito byl přerušený provoz i na hlavním železničním koridoru z Prahy či Brna v úseku od Hranic přes Ostravu do Bohumína. Voda zaplavila i dvě největší ostravská nádraží - ve Svinově a hlavní v Přívoze.

Vlaky nejezdily ani na tratích mezi Veřovicemi a Studénkou, Vratimovem a Frenštátem pod Radhoštěm, Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem, Suchdolem nad Odrou a Fulnekem, Suchdolem nad Odrou a Novým Jičínem, Valšovem a Rýmařovem, Opavou a Ostravou, Třemešnou a Osoblahou, Hradcem nad Moravicí a Opavou, Opavou a Hlučínem, Bohumínem a Petrovicemi u Karviné. Někde voda zaplavila koleje, ale například trať mezi Opavou a Hlučínem voda podemlela, a kdy se tam podaří provoz obnovit, není jasné.

Uzavřeny byly stále i některé důležité silnice. Na dálnici D1 ve směru na Ostravu byl uzavřený úsek mezi Bělotínem a Mankovicemi. Od 354. kilometru, tedy křížení s Rudnou ulicí (silnice I/11) na začátku Ostravy ve Svinově, je D1 stále v obou směrech uzavřená až do Bohumína.

Hlučínská ulice, čili silnice I/56, na níž je i most přes řeku Odru, byla uzavřená mezi ostravskými částmi Přívoz a Petřkovice v obou směrech. Silnice spojuje Ostravu s Hlučínem. V Ostravě byla v obou směrech uzavřena i frekventovaná Mariánskohorská ulice mezi křižovatkou u vodárny v Nové Vsi a Přívozem. Ze silnic první třídy byla v kraji uzavřena ještě na Bruntálsku silnice I/45 mezi Novými Heřminovy a Krnovem.

Problémy měla i městská doprava. Trolejbusové a autobusové linky v Ostravě jezdí ode od úterý podle nedělních jízdních řádů. Kvůli povodním mají výluku i některé tramvajové linky a Dopravní podnik Ostrava (DPO) potřebuje například na některých úsecích zajistit náhradní dopravu.

Bez elektřiny zůstávalo v úterý dopoledne bez elektřiny na 47 tisíc zákazníků, počty domácností bez proudu se snižovaly. Společnost ČEZ řeší aktuálně v Moravskoslezském kraji 59 poruch na vysokém napětí.

Olomoucký kraj

Hladina řeky Moravy v Olomouci-Nových Sadech v úterý ráno stagnovala. V 06.00 dosahovala 492 centimetrů, víc než půl metru nad stavem ohrožení. Hlavní nápor vody ve městě zadržela protipovodňová ochrana, voda však zaplavila městskou část Chomoutov. Voda se do tamních ulic vylila místy až po pás, hladina tam však již začala klesat. Také v samotné Olomouci zaplavila některé úseky silnic.

Voda v Litovli už stagnuje a místy klesá. Morava město zaplavila do výše metru

Číst článek

Morava přesáhla v Olomouci třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení, v pondělí kolem 13.30, když překročila 430 centimetrů. Od úterních 04.00 se již držela podle dat Českého hydrometeorologického ústavu na 492 centimetrech.

V městské části Chomoutov se řeka vylila z koryta z obou stran a uzavřela silnici do Štěpánova. Kvůli stoupající hladině Moravy byly během dne uzavřené dvě ulice na Nových sadech - U Rybářských stavů a Keplerova, v noci byla také uzavřena část ulice Šlechtitelů u točny autobusů.

I když voda v Chomoutově klesla o 30 centimetrů, silnice na Štěpánov byla stále pod vodou a laguny se tvořily i na příjezdu od Lazců. Doprava od Pňovic byla odkloněna.

Nejhorší má za sebou také Litovel, kterou Morava zaplavila v noci na pondělí, místy až do výšky jednoho metru. Kromě samotného města s vodou bojovali i lidé v místních částech, zaplaveny byly například Tři dvory. Starosta Viktor Kohout na doporučení hasičů apeloval, aby lidé nečerpali vodu, dokud neklesne hladina toku a spodní vody. Obnovovat by se měla ve městě i dodávka elektřiny a jezdit by měla i autobusová doprava kromě zaplaveného úseku mezi Třemi Dvory a Pňovicemi. Spoje Červenka - Senice budou minimálně týden mimo provoz, uvedl starosta na sociální síti.

Třetí povodňový stupeň zůstával v Olomouckém kraji kromě Olomouce také na řece Moravě v Moravičanech, tam však již voda podle údajů ČHMÚ postupně klesala. K poklesu na druhý stupeň povodňové aktivity jí k 06.00 chybělo 16 centimetrů. Na řadě míst v Olomouckém kraji platí také ještě první i druhé povodňové stupně, voda však postupně odtéká. V nejzasaženějších oblastech, kde rozbouřené toky dosáhly extrémní povodně, jsou údaje nezměřitelné - živel zřejmě poničil čidla.

Pardubický kraj

V Pardubickém kraji zůstávaly řeky na čtyřech místech na nejvyšším, třetím povodňovém stupni. Jejich hladiny kulminovaly nebo již začaly klesat. Vyplývá to z údajů Povodní Labe a Českého hydrometeorologického ústavu.

Nezvyšovala se již hladina Labe v Přelouči a Novohradky v Úhřeticích. Klesající tendenci mělo Labe v Němčicích a Loučná v Dašicích. Druhý povodňový stupeň platil na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí, Žejbru v Rosicích, Novohradce v Luži, Loučné v Cerekvici nad Loučnou a Chrudimce v Padrtech. Další toky byly na nejnižším stupni, který značí bdělost.

Povodí Labe bude pozvolna upouštět přehrady v regionu. Nádrž Hamry na Chrudimce byla v 5.00 zcela naplněná stejně jako Pařížov na Doubravě, v Seči na Chrudimce zbývala tři procenta zásobního prostoru, na Pastvinách pět procent.

Snižuje se rovněž počet neprůjezdných úseků silnic v kraji. V současnosti je jich zhruba deset, otevřená je i státní silnice 1/17 Hrochův Týnec - Čankovice. V Pardubicích se otevřel most kpt. Bartoše pro chodce, cyklisty a za dohledu městské policie i pro MHD, chodci a cyklisté mohou v krajském městě rovněž znovu využívat lávku Pod Vinicí a most u Bělobranského náměstí.

Podle Povodí Labe bude v úterý oblačno až zataženo, místy i polojasno a beze srážek. Na všech vodních tocích s výjimkou dolního Labe budou vodní stavy a průtoky nadále klesat.

Plzeňský kraj

V Plzeňském kraji platily v úterý ráno povodňové stupně na šesti řekách. Klabava v Nové Huti na Rokycansku se od pondělí držela na druhém stupni. První stupně byly na Holoubkovském potoku a na Klabavě v Rokycanech, na Otavě v Sušici, na Úslavě, Radbuze a Berounce v Plzni a na Berounce v Liblíně. Podle dostupných informací řeky nepůsobily v kraji problémy.

Výstraha na extrémní stupeň nebezpečí záplav platí v Plzeňském kraji pro oblast obcí s rozšířenou působností Plzeň, Rokycany, Přeštice, Klatovy, Horažďovice a Sušice. Nepomuk a Blovice mají vysoký stupeň nebezpečí, zbytek kraje měl nízký stupeň nebezpečí nebo běžný stav.

Středočeský kraj

Labe v Kostelci nad Labem na Mělnicku v úterý před 08.00 kleslo z třetího povodňového stupně na druhý. Ve Středočeském kraji tak aktuálně platí třetí stupeň, tedy ohrožení, pouze na Labi v Mělníku, kde hladina dál pozvolna stoupá. Druhé stupně jsou na Sázavě na třech místech. Vyplývá to z aktuálních informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Hladina Labe v Kostelci začala klesat v noci na úterý, maxima dosáhla s hodnotami 697 centimetrů a průtokem 813 metrů krychlových za sekundu. „Ve srovnání s povodněmi v prosinci 2023 nedosáhla současná povodeň vyšší hladiny (27. 12. 2023 činila 713 cm); průtok vody byl však letos ve svých maximálních hodnotách o 100 m3/s vyšší,“ uvedlo město na webu. Voda ve městě nenapáchala větší škody, uvedlo město.

Druhý stupeň, tedy pohotovost, v úterý ráno v regionu platil na Sázavě Nespekách, v Kácově na Kutnohorsku a ve Zruči nad Sázavou. Hladiny řek tam dál klesaly.

V úterý bude kulminovat soutok Vltavy a Labe u Mělníka, někde ještě po extrémních deštích, které postihly Česko o víkendu a v pondělí, hladiny porostou do středy. Několik dnů pak budou místy přetrvávat třetí, tedy nejvyšší stupně povodňové aktivity.

Ústecký kraj

Na dolním toku Labe v Ústeckém kraji platil v úterý ráno stále třetí povodňový stupeň. Hladina dál stoupala. Kulminaci očekávají vodohospodáři v úterý večer, řeka by se měla na většině území udržet v korytě. Vyplývá to z informací Povodí Labe. Zaplavená je silnice do Dolního Žlebu na Děčínsku a zatopená byla některá pole, hřiště a volné plochy na Litoměřicku. Domy povodeň nezasáhla.

Déšť se rozšíří na celé území Česka, nechoďte do lesů a parků, vyzval ministr Hladík

Číst článek

Obce a města podél Labe se na zvýšení hladiny řeky v minulých dnech připravily. Někde stály protipovodňové stěny, jinde jsou pytle s pískem. Vyklizená byla nábřeží, cyklostezka Labe bylo uzavřená. Z informací starostů a primátorů vyplývá, že větší škody nikde nejsou. Nikde nepočítali s evakuací.

Hladina Labe v Ústí nad Labem by mohla stoupnout v úterý večer k sedmi metrům, záležet bude mimo jiné na regulaci na Vltavě. Na severu Čech v noci pršelo. Meteorologové předpovídají polojasno, pouze na jihu kraje ojediněle slabé přeháňky. Teploty stoupnou až na 23 stupňů Celsia a foukat bude mírný vítr.

V Lovosicích je voda v lesoparku Osmička, kvůli podmáčené půdě radnice upozorňuje na nebezpečí pádu stromů a větví.

Vysočina

Hladiny některých řek na Vysočině v úterý krátce stouply, nikde se ale nedostaly na třetí stupeň povodňové aktivity značící ohrožení. Druhý povodňový stupeň platil v kraji na třech tocích. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu. Občasný déšť a přeháňky v úterý budou hlavně na jihu kraje, problémy už by neměl působit.

6:39

Právník Nahodil: Výzva k evakuaci je poslední varování. Za neuposlechnutí hrozí až 100 tisíc pokuta

Číst článek

Na druhém povodňovém stupni byla řeka Jihlava v Bransouzích a Ptáčově. Hranici druhého stupně ještě dosahuje Želivka, hladina ale pomalu klesá. Na druhém stupni se přes noc udržela i Želetavka v Jemnici, i když hladina tam kolísala a po půlnoci začala stoupat. Kulminovala okolo 2.00.

Od pondělního večera se na Vysočině podařilo obnovit dodávky elektřiny. České dráhy také obnovily provoz v úsecích, kde musela být doprava kvůli záplavám zastavená. Města odklízejí následky špatného počasí uplynulých dní, někde byly zatopené ulice a sklepy domů, jinde spadlo kvůli větru a podmáčené půdě hodně stromů.

V úterý bude podle předpovědi vítr na Vysočině mírný s rychlostí do 15 kilometrů v hodině. Nejvyšší teploty se dostanou na 16 až 19 stupňů Celsia.

Zlínský kraj

Hladina řeky Moravy v Kroměříži klesla v úterý v 10.30 ze třetího na druhý povodňový stupeň, který značí pohotovost. Klesla pod hranici 600 centimetrů, od kterých začíná platit třetí povodňový stupeň znamenající ohrožení. Před 11.00 bylo v řece ve městě 598 centimetrů vody, v úterý v 07.30 to bylo 614 centimetrů. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ministerstvo práce nabízí mimořádné dávky lidem v zatopených oblastech. Připraveny jsou i mobilní týmy

Číst článek

Hladina řeky začala v noci na úterý opět klesat. V pondělí odpoledne a večer stoupla o desítky centimetrů, podle zástupců povodňové komise to zapříčinily rozlivy vody z jejích menších přítoků, řeky Bečvy a říčky Haná. Třetí povodňový stupeň platí ve Zlínském kraji dále na Moravě ve Spytihněvi.

Po příchodu vlny od Olomouce by již měla řeka Morava v Kroměříži podle povodňové komise postupně klesat.

Setrvalý stav zůstával ráno v případě hladiny Moravy ve Spytihněvi. K 07.30 byla na 620 centimetrech, před 11.00 to bylo 611 centimetrů.Také tam vstupuje třetí stupeň povodňové aktivity v platnost při dosažení úrovně 600 centimetrů. Výrazně klesla v noci na úterý hladina říčky Bystřičky nad stejnojmennou nádrží na Vsetínsku.

V neděli odpoledne byl třetí stupeň povodňové aktivity v regionu na šesti místech. V neděli ráno jich bylo 11. Povodňová situace se tedy na většině řek a potoků ve Zlínském kraji postupně zklidňuje.

vtk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme