Déšť se rozšíří na celé území Česka, nechoďte do lesů a parků, vyzval ministr Hladík

Ministr životního prostředí Petr Hladík z KDU-ČSL na nedělním brífinku po večerním jednání Ústředního krizového štábu varoval, ať lidé nechodí do lesů a parků, hrozí tam podle něj pád větví a jiné úrazy. Vyzval rovněž k obezřetnosti kvůli sesuvům půdy, které podle něj hrozí, i když zrovna neprší. Shrnul, že za uplynulých 12 hodin spadlo více než 100 mm srážek v Krkonoších, kolem 80 mm v Jizerských horách a v Jeseníkách podobně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Popadané stromy na silnici v Jizerských horách

Ministr životního prostředí Petr Hladík z KDU-ČSL na nedělním brífinku po večerním jednání Ústředního krizového štábu varoval, ať lidé nechodí do lesů a parků, hrozí tam podle něj pád větví a jiné úrazy | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Nadále prší v západní polovině Čech a v oblasti Krkonoš a Jizerských hor, kde jsou srážky vydatné. Během noci na pondělí se však déšť rozšíří na celé území. Opět začne pršet na Moravě, kde dnes (v neděli) nepršelo,“ řekl ministr Hladík.

V horách může podle něj napršet vydatně, ale ve srovnání se sobotou a nocí na neděli méně. Hladík očekává 20 milimetrů srážek, na horách 50 až 70 milimetrů, a lze očekávat vyšší srážky na jihozápadě.

Počítáme s opravami mostů a odklízením suti. Čekáme na úkoly, říká generál Vlček

Číst článek

V Jižních Čechách podle něj déšť neustane ani v úterý, ani ve středu. „Od počátku napršelo na Jesenicku více než 500 milimetrů, v Krkonoších 400 milimetrů, v Beskydech 300 milimetrů a jinde mezi 100 a 200 milimetry. Nadále hrozí sesuvy půdy, což je velmi důležité upozornění. I když přestane pršet, tyto sesuvy hrozí,“ uvedl Hladík.

„Propojili jsme jednotlivé krajské povodňové komise a složky Hasičského záchranného sboru s nabídkou České geologické služby, která spadá pod ministerstvo životního prostředí, aby preventivně prošetřila svahy nebo některé lokality a provedla stavební zásahy, aby nedocházelo k sesuvům půdy. Nadále hrozí vývraty stromů, a to i po dešti. Důrazně vyzýváme všechny občany Česka, aby nechodili do lesů a parků, protože hrozí pád stromů a větví, což může způsobit úrazy nebo i smrt,“ varoval ministr Hladík.

Vítr podle něj bude oslabovat, ale v nárazech se může dál projevit. „V pondělí se opět setkáme v devět ráno na Ústřední povodňové komisi. Sledujeme tři prioritní oblasti: Olomouc, Litovelské Pomoraví a Jižní Čechy. Intenzivně přepočítáváme, zda Olomouc vydrží tok řeky Moravy,“ upozornil Hladík.  

‚Nemá to cenu.‘ Lidé v Troubkách zůstávají navzdory blížící se povodni, evakuační autobusy nevyužili

Číst článek

Olomouc podle něj má protipovodňovou ochranu na zhruba 20letou vodu, ale některé modely hrozí i vyššími hladinami. Právě to má být ráno jedním z hlavních témat Ústřední povodňové komise.

„V Rapotíně a Hanušovicích na Šumpersku se prohnala povodňová vlna. Situace tam není dobrá,“ vyjmenoval další postižená místa. „Město je odříznuté od elektřiny a telefonu a těžko se tam dostává i po komunikacích, které jsou velmi poškozené. Intenzivně jsme se tomu věnovali na Ústředním krizovém štábu, abychom co nejdříve obnovili dodávky elektřiny, mobilního spojení a zlepšili přístupnost. Poslední oblastí, kterou sledujeme, jsou jižní Čechy, především Lužnice a Nežárka. Část tohoto toku přichází z rakouské strany, proto ji bedlivě sledujeme,“ uzavřel Hladík.

jar, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme