Předvolební klipy voliče nepřesvědčí, míní odborníci
I letošní volby v Česku provází mediální rituál v podobě pásem předvolebních stranických spotů, které ze zákona vysílá veřejnoprávní rozhlas a televize. Zatímco v prvních letech po listopadu 1989 představovaly spoty osvěžující novinku, která voličům pomáhala při rozhodování, v dnešní době nových médií považují odborníci efekt těchto spotů za diskutabilní.
Vážné pochyby o účinnosti předvolebních spotů má například bývalý ředitel Asociace komunikačních agentur Jiří Mikeš.
„Je to na jedno brdo. Já si myslím, že ten zákon je úplně hloupý, to nikoho nepřesvědčí, nikdo se na to nebude dívat a nikdo to nebude poslouchat, radši si půjdeme uvařit kávu.“ soudí Jiří Mikeš z Vysoké školy ekonomické.
Pochyby sdílí i odbornice na politický marketing Anna Matušková z brněnské Masarykovy univerzity, podle které spolu volební vide nekomunikují, ani si nekonkurují. Účinek televizních spotů je podle Matuškové slabý.
„Dokud nepůjdou v hlavním vysílacím čase ve středu večer v televizi, tak prostě nebudou ta třicetisekundová videa tak úderná, jak to známe třeba ze Spojených států.“ tvrdí Matušková.
Z hlediska profesionality je patrný posun v nápaditosti spotů od polistopadových dob. Podle Matuškové však záleží především na přístupu zadavatele, tedy konkrétní politické strany.
„TOP 09 zvolila netypický formát, ale to, co například dělá Jiří Paroubek ze sociálních demokratů, je čistá kopie oblíbeného amerického formátu, který používal mimo jiné třeba Bill Clinton.“
Přitáhnout na sebe pozornost se snaží zejména malé strany. Pomáhají jim v tom možnosti, které skýtají sociální sítě, jako je Facebook či Youtube. Jako příklad uvádí Anna Matušková kontroverzní video herců Marthy Issové a Jiřího Mádla, které shlédlo půl miliónu lidí.