Šance pro studenty i luskouna. Praha a Tchaj-Pej podepsaly partnerskou smlouvy mezi oběma městy

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a starosta tchajwanského hlavního města Tchaj-peje Kche Wen-če v pondělí podepsali partnerskou smlouvu o ekonomické, obchodní a kulturní spolupráci mezi oběma městy. Uzavřena byla také tři další memoranda, například o spolupráci mezi zoologickými zahradami. Na partnerství se domluvilo vedení Prahy při návštěvě Tchaj-wanu loni na jaře, záměr schválili zastupitelé koncem roku.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský primátor Zdeněk Hřib a jeho tchajpejský protějšek Kche Wen-če při podpisu sesterské smlouvy mezi oběma městy

Pražský primátor Zdeněk Hřib a jeho tchajpejský protějšek Kche Wen-če při podpisu sesterské smlouvy mezi oběma městy | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Praha loni v říjnu ukončila sesterskou smlouvu s Pekingem kvůli sporu o vyškrtnutí klauzule, že Praha uznává politiku jedné Číny.

Tchaj-wan má staronovou prezidentku, Cchaj Jing-wen obhájila mandát. Pomohlo vymezení se vůči Číně

Číst článek

„Přátelství mezi Tchaj-pejí a Prahou začalo už před mnoha lety,“ uvedl ve svém proslovu před podpisem smlouvy Hřib. Dosud spolupráce existovala na základě memoranda z roku 2001. Primátor dodal, že je rád, že se přátelství posouvá na další úroveň i s ohledem na současnou nelehkou situaci Tchaj-wanu ve vztahu ke kontinentální Číně.

„Volba mezi tím, co je správné a co je snadné, je především volbou mravní,“ řekl Hřib s odkazem na rozhodnutí Prahy i přes kritiku Číny smlouvu uzavřít.

Hřib dále uvedl, že i přes nespornou geografickou vzdálenost obě města řada věcí spojuje. Jde podle něj například o úctu k demokracii a lidským právům nebo zájem o chytré technologie a snaha je využít při správě věcí veřejných.

Starosta Wan-je Ko připomněl, že primátor vloni v březnu navštívil Tchaj-pej. „Ukázal jste tím, že podporujete Tchaj-wan, čehož si naši lidé i lidé z celého světa velmi váží,“ řekl Hřibovi.

Příležitosti pro studenty i zoo

Podpis partnerské smlouvy znamená další rozvinutí spolupráce, uvedl tchajwanský politik. „Bude mnoho příležitostí pro české studenty vycestovat na Tchaj-wan,“ řekl. Z dalších oblastí spolupráce zmínil oblasti umění a chytrých technologií, turismus, program výměny mladých zastupitelů a spolupráci zoologických zahrad.

V Hongkongu se sešla tisícovka demonstrantů. Oslavili výsledky prezidentských voleb na Tchaj-wanu

Číst článek

K té v pondělí bylo podepsán samostatné memorandum. Od tchajpejské zoologické zahrady by mohla ta trojská získat luskouna, jediného savce, který má na těle šupiny. Další dvě podepsané dohody se týkají spolupráci v turismu a výměny zkušeností v oblasti chytrých technologií.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

O českých a tchajwanských vztazích se v poslední době debatuje i na nejvyšší politické úrovni. Na návštěvu země chce letos jet předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Jeho úmysl odsoudil prezident Miloš Zeman, který prosazuje česko-čínskou spolupráci. Kubera podle něj plánováním cesty jedná proti ekonomickým zájmům Česka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme